#majsterkowanie czy gdybym wpiął taki układ w istniejącą oprawkę żarówki, to uzyskałbym światło którę mogę włączać, i wyłączać po wifi? Jedynie arduino zastąpię ESP8266, tylko na diagramie jest arduino.

Czegoś mi tu brakuje?
To co na pewno muszę dodać, to awaryjny włącznik przy switchu, żebym zawsze mógł włączyć światło, nawet w przypadku awarii
f1ebd0fe-78d9-40c0-9bf2-b6d6a78fdbe2
redve

Wiem że moge kupić niedrogo inteligentne żarówki, ale chce sie pobawić i zrobić coś swojego

redve

ło kierwa, opornika do arduino zapomniałem dodać

Gepard_z_Libii

@redve Spokojnie, mamy tu jednego na hejto, @Opornik dawaj robota jest

UncleFester

@redve


  1. Czy wydajność prądowa A0/GND jest wystarczająca do wysterowania cewki przekaźnika?

  2. Gdzie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe kontrolera podłączonego do cewki?

  3. Lepiej steruj przekaźnikiem przez stopień pośredni.

redve

@UncleFester 


  1. Wydaje mi sie że tak. Spróbowałem narazie testowo przez samo gniazdo 5V i GND, i spokojnie dało radę sterować przekaźnikiem. W razie gdyby wydajność prądowa była za mała, to mogę przy użyciu tranzystora przekazać część prądu z transformatora bezpośrednio do przekaźnika.

  2. teraz sobie zdałem sprawę że na diagramie pominąłem dość istotny element, jakim jest stabilizator napięcia na 5V od razu za mostkiem Graetza (transformator daje na wyjściu 12V 0.17A). Czy on by załatwił sprawę? Lub dodanie tam diody zenera

  3. Z tego co przeczytałem, stopień pośredni służy do modyfikowania prądu stałego aby utrzymać zadany przebieg prądu. Do czego on tu jest potrzebny?

UncleFester

@redve ad 3. do odizolowania układu sterującego (mikrokontroler) od układu wykonawczego (przekaźnik), weź pod uwagę, że podczas pracy przekaźnika, na cewce powstają przepięcia (to element o dużej indukcyjności) - hasło na dziś dioda gasząca

redve

@UncleFester masz rację. Poprawię cały układ

redve

@UncleFester Do stabilizacji dodałem diodę zenera w kierunku zaporowym (myślałem o dodaniu drugiej od razu za nią. Z tego co widziałem, dioda zenera nie jest idealnym stabilizatorem, i przykładowo kiedy poda się jej 6V, a napięcie przebicia diody do 5V to na wyjściu uzyskamy faktycznie 5V, ale jeżeli poda się jej 15V, to na wyjściu będzie 5.5V lub więcej. Chciałem to zniwelować stosując 2 diody (jedna obniży napięcie w okolice 5V, druga je obniży do właściwych 5V).


Wydaje mi się że to rozwiąże problem niestabilnego zasilania z transformatora.


Dodałem też 2 diody przy przekaźniku, żeby zniwelować napięcia przebicia i nic nie uszkodzić.


Teraz jest wszystko w porządku?

3956d990-1ff2-402c-935e-1248c80e409d
redve

dioda zenera jest na złej linii. Powinna być wyżej, bo teraz jest podpięta na masie całego układu

UncleFester

@redve 

Nie wyważaj otwartych drzwi.

Po prostowniku daj filtr wygładzający RC, dalej stabilizator LM7805, za nim opcjonalnie drugi filtr wygładzający i zasilanie masz załatwione.

Do wysterowania przekaźnika użyj czegoś podobnego jak na obrazku i z głowy.


https://forbot.pl/forum/uploads/monthly_2020_06/obraz.png.5e6f70a14f17bd67d6450332b056964d.png

szczekoscisk

Jeśli chcesz by było nudno to do zasilania użyj układu HiLink HLK PM03 a przekaźnik steruj przez MOSFET (zazwyczaj mają już wbudowane diody)

Zaloguj się aby komentować