Lepiej późno niż wcale.
Wybrane rocznice wypadające 9 sierpnia.
Nietypowe święta: Dzień Miłośników Książek , Dzień Tubylców.
https://youtu.be/8u-XoaU4ScA
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Wybrane rocznice wypadające 9 sierpnia.
Nietypowe święta: Dzień Miłośników Książek , Dzień Tubylców.
-
480 p.n.e. – II wojna grecko-perska: rozpoczęła się bitwa pod Termopilami. Kilkuset Spartan wraz z królem Leonidasem I, kosztem własnego życia spowolniło w górskim przesmyku liczącą setki tysięcy ludzi armię Perską, pozwalając pozostałym siłom Greckim na wycofanie się. Bitwa pod Termopilami stała się symbolem wojskowego poświęcenia i wytrwałej obrony. Wiele późniejszych bitew otrzymało przydomek "Termopile", np Obrona Wizny w 1939 r. znana jest jako "Polskie Termopile".
-
378 – Rzymianie ponieśli druzgocącą klęskę w bitwie z Wizygotami pod Adrianopolem, w której poległ cesarz Walens. Straty Rzymian wyniosły ponad 40 tysięcy zabitych - około 70% stanu wojska.
-
681 – Cesarz bizantyński Konstantyn IV zawarł pokój z Protobułgarami, którzy przekroczyli Dunaj i osiedlili się na terenie dzisiejszej Dobrudży – początek państwa bułgarskiego.
-
1157 – Na „spotkaniu pojednawczym” w Roskilde spotkali się trzej współrządzący Danią: Swen III Grade, Kanut V i Waldemar I Wielki. W trakcie spotkania Kanut V został zamordowany, a Waldemar I zraniony.
-
1173 - Początek trwającej dwa wieku budowy wieży Katedry w Pizie, znanej szerzej jako Krzywa Wieża w Pizie.
-
1382 – Książę Władysław Opolczyk ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.
-
1483 – Otwarto Kaplicę Sykstyńską w Rzymie.
-
1662 – W Tatrach doszło do jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii ziem polskich. Magnituda około 6 stopni.
-
1810 - Wojny Napoleońskie: Napoleon zaanektował Westfalię.
-
1855 – Został obalony wieloletni meksykański dyktator gen. Antonio López de Santa Anna.
-
1884 – We francuskim Chalais-Meudon Charles Renard i Arthur Krebs na sterowcu La France pokonali trasę 7,6 km z prędkością niemal 20 km/h.
-
1890 – Wielka Brytania przekazała Niemcom wyspę Helgoland na Morzu Północnym.
-
1892 – Thomas Alva Edison uzyskał patent na dwukierunkowy telegraf.
-
1896 – W wypadku swego szybowca został ciężko ranny niemiecki pionier szybownictwa Otto Lilienthal. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia.
-
1907 – Zakończył się zorganizowany przez Roberta Baden-Powella obóz na angielskiej wyspie Brownsea, który został uznany za początek skautingu.
-
1910 – Z Norwegii wypłynął statek „Fram“ z wyprawą polarną pod dowództwem Roalda Amundsena, której członkowie jako pierwsi dotarli na biegun południowy.
-
1914 - I Wojna Światowa: Niemcy stracili pierwszy okręt podwodny. Brytyjski lekki krążownik HMS „Birmingham” staranował i zatopił u wybrzeży Szkocji wynurzony z powodu awarii niemiecki okręt podwodny SM U-15.
-
1919 - W czasopiśmie „All Story-Weekly” ukazała się pierwsza część powieści przygodowej „Zorro” amerykańskiego pisarza Johnstona McCulleya.
-
1930 – Legia Warszawa zremisowała z CE Europa Barcelona 1:1 w meczu rozegranym z okazji otwarcia Stadionu Wojska Polskiego.
-
1936 - Czarnoskóry Jesse Owens zdobył swoje czwarte złoto na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936. Po złocie w sprintach na 100 i 200 m oraz skoku w dal tym razem wygrał złoto w sztafecie 4x100m.Naziści musieli być srogo wkurzeni że "podczłowiek" zdominował ich aryjskie igrzyska.
-
1942 - Wojna na Pacyfiku: Amerykańsko - Australijska eskadra krążowników została rozbita przez marynarkę Japońską koło wyspy Savo. Alianci stracili 4 ciężkie krążowniki - 3 amerykańskie i 1 australijski.
-
1942 – Największa „akcja” deportacyjna w getcie w Rejowcu; blisko 2,5 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Sobiborze, a wielu innych zastrzelono na miejscu.
-
1942 - Brytyjczycy aresztowali w Bombaju Mahatmę Gandhiego i cały Komitet Wykonawczy Indyjskiego Kongresu Narodowego.
-
1943 – W okolicy wsi Borów (powiat kraśnicki) oddział NSZ pod dowództwem „cichociemnego” Leonarda Zub-Zdanowicza rozstrzelał 26-28 partyzantów z oddziału Gwardii Ludowej i 4 mieszkańców okolicznych wsi.
-
1944 - 9. dzień powstania warszawskiego: ewakuacja tzw. dzielnicy rządowej wraz z gubernatorem Ludwigiem Fischerem.
-
1944 – Front wschodni: zakończyła się operacja wyborsko-pietrozawodzka Armii Czerwonej przeciwko wojskom fińskim (10 czerwca-9 sierpnia), w wyniku której zajęła ona wschodnią Karelię i Wyborg.
-
1944 - Służba Leśna Stanów Zjednoczonych wydała pierwsze plakaty ze swoją maskotką - Niedźwiedziem Smokey.
-
1945 - ZSRR po wypowiedzeniu Japonii dzień wcześniej wojny, dokonał inwazji na ziemie zajmowane przez Japończyków (Mandżurię). Armia Czerwona natrafiła na zadziwiająco niski opór, i w około tydzień przemierzyła 2000 kilometrów.
-
1945 - O 11:01 czasu miejscowego amerykański bombowiec Boeing B-29 Superfortress o nazwie własnej "Flying Bockscar" zrzucił drugą (po Hiroszimie 6 sierpnia) bombę atomową na japońskie miasto Nagasaki na wyspie Kiusiu, w wyniku ataku zginęło około 75 tys. osób. Bomba "Fat Man" (Grubas) była silniejsza od "Little Boy" (Mały Chłopiec) którą zrzucono na Hiroszimę. Nagasaki nie było pierwotnym celem ataku, było nim miasto Kokura, ale z powodu gęstej warstwy chmur zbombardowano cel "zapasowy". Choć bomba była silniejsza, to górzyste ukształtowanie terenu Nagasaki sprawiło że straty były mniejsze niż w Hiroszimie.
-
1965 - 53 osoby zginęły w wyniku pożaru w bazie wojskowej z atomowymi pociskami międzykontynentalnymi Titan II pod Searcy w amerykańskim stanie Arkansas.
-
1965 - Jordania i Arabia Saudyjska zawarły w Ammanie porozumienie o wymianie terytoriów, dzięki czemu Jordania zyskała 18 km wybrzeża.
-
1965 - Singapur został wyrzucony z Federacji Malezji i stał się pierwszym państwem które niezamierzenie uzyskało niepodległość. Dziś Singapur to miasto-państwo o wysokim standardzie życia, silnej gospodarce i sprawnym systemie służby zdrowia.
-
1967 – 7 marynarzy zginęło na niszczycielu ORP „Błyskawica” w wyniku rozerwania głównego rurociągu pary. Zużyty i zasłużony niszczyciel po tym incydencie już nigdy nie pływał za pomocą własnego napędu. Po remoncie i pracach przygotowawczych ustawiono go przy skwerze Kościuszki w Gdyni gdzie do dziś jest okrętem muzeum.
-
1968 - Prezydent Jugosławii Josip Broz Tito przybył z oficjalną wizytą do Czechosłowacji w celu poparcia reform „Praskiej Wiosny”.
-
1969 – Członkowie bandy Charlesa Mansona zamordowali ciężarną aktorkę Sharon Tate, czyli żonę Romana Polańskiego oraz 4 inne osoby przebywające w willi Polańskiego w Beverly Hills.
-
1971 - Władze Brytyjskie rozpoczęły w Irlandii Północnej operację Demetrius - masowe aresztowania i internowania bez wyroku dla ludzi podejrzanych o współpracę z Irlandzką Armią Republikańską (IRA). W odpowiedzi wybuchły masowe zamieszki, a tysiące ludzi ucieka lub zostaje wyrzuconych ze swoich domów.
-
1974 - Tak jak powiedział tak uczynił: Prezydent Richard Nixoon jako pierwszy prezydent USA zrzekł się urzędu. Na 38. prezydenta zaprzysiężono dotychczasowego wiceprezydenta Geralda Forda.
-
1977 – Wydano zarządzenie o zmianie nazw 120 miejscowości w południowo-wschodniej Polsce.
-
1986 – W angielskim Knebworth odbył się ostatni koncert grupy Queen z Freddiem Mercurym jako wokalistą.
-
1989 – 105 osób zginęło po runięciu mostu pod pociągiem jadącym z Mazatlán do Mexicali w Meksyku.
-
1990 – Polska i NATO nawiązały stosunki dyplomatyczne.
-
1993 - Japońska Partia Liberalno Demokratyczna po 38 latach rządów straciła władzę. Obyśmy u nas nie musieli tak długo czekać na zmiany.
-
1999 – Władimir Fiutin został premierem Rosji.
-
2001 – Wystartował kanał telewizyjny TVN 24 - pierwsza polska stacja informacyjna. Miesiąc później stacja przejdzie chrzest bojowy, relacjonując zamachy z 11 września w Nowym Jorku i Waszyngtonie.
-
2001 - W samobójczym zamachu bombowym członka Hamasu na pizzerię w Jerozolimie zginęło 15 osób, 130 zostało rannych.
-
2001 - Były francuski lekkoatleta Jacky Boxberger został zadeptany przez słonia na terenie Parku Narodowego Tsavo w Kenii, kiedy próbował zrobić mu zdjęcie.
-
2005 – Wahadłowiec Discovery wylądował w bazie wojskowej Edwards w Kalifornii, kończąc misję STS-114, pierwszą od czasu katastrofy Columbii 1 lutego 2003 roku.
-
2008 – Wojna w Osetii Południowej: Gruzja na 15 dni wprowadziła stan wojenny.
-
2014 – Rafał Majka wygrał 71. Tour de Pologne.
-
2020 – Na Białorusi odbyły się sfałszowane wybory prezydenckie, w których (wg oficjalnych danych) zwyciężył urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka. Nieoficjalnie wygrała liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.
https://youtu.be/8u-XoaU4ScA
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
75 tys ludzi, ja pierdziele
@wibromax_4000_500 to tak jak u nas w kolejce na NFZ
Zaloguj się aby komentować