Kwazary to najjaśniejsze i najpotężniejsze obiekty we wszechświecie. Mogą one świecić jasno niczym bilion gwiazd wtłoczonych w przestrzeń wielkości naszego Układu Słonecznego. Odkryto je 60 lat temu, ale do tej pory nie było wiadome, w jaki sposób one powstają. Naukowcy z Uniwersytetów w Sheffield i Hertfordshire odkryli teraz, że są one rezultatem zderzeń galaktyk. Takie zderzenie powoduje, że gaz i pył z obu galaktyk jest popychany w kierunku czarnej dziury w centrum jednej z nich. Tuż przed pochłonięciem przez czarną dziurę gaz uwalnia niezwykłe ilości energii w postaci promieniowania, co skutkuje charakterystycznym blaskiem kwazara. Zapalenie takiego kwazara mieć dramatyczne konsekwencje dla całych galaktyk - wydmuchując resztę gazu i pyłu z nich, może uniemożliwić jej tworzenie nowych gwiazd przez miliardy lat w przyszłości.
Zderzenia zostały odkryte, gdy naukowcy, wykorzystując głębokie obserwacje teleskopu Isaaca Newtona na La Palma, zaobserwowali obecność zniekształconych struktur w zewnętrznych regionach galaktyk, które są dla kwazarów czymś w rodzaju domu. Porównując obserwacje 48 kwazarów i zawierających je galaktyk z obrazami ponad 100 galaktyk nie zawierających kwazarów, badacze doszli do wniosku, że te posiadające kwazary są w przybliżeniu trzykrotnie bardziej narażone na interakcję lub zderzenie z innymi galaktykami.
Profesor Clive Tadhunter, z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Sheffield, powiedział:
Kwazary to jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk we wszechświecie i to, co widzimy, prawdopodobnie jest obrazem przyszłości naszej własnej Drogi Mlecznej, kiedy zderzy się ona z galaktyką Andromedy za około pięć miliardów lat. 
https://phys.org/news/2023-04-astronomers-year-mystery-quasars-powerful.html
#astronomia #kosmos
Demostenes

@schweppess ;) Pięknie dziękuję za wpis. 👍


Słowo kwazar, po angielsku quasar, to skrót od quasi-stellar radio source, co luźno można przetłumaczyć poniekąd jako gwiezdne źródło promieniowania radiowego. Dlaczego poniekąd? Obiekty emitujące promieniowanie radiowe o ponadprzeciętnie dużej mocy były skatalogowane już w latach 30. XX wieku, jednak udało się je zaobserwować za pomocą teleskopów optycznych po raz pierwszy dopiero w roku 1960. Co ciekawe, obiekt wydawał się na tyle mały, że wyglądem przypominał gwiazdę, jednak moc, z jaką promieniował, to wykluczała. Dodatkowo w badanych liniach emisyjnych, nie dało się zidentyfikować żadnych znanych pierwiastków. W końcu udało się zaobserwować w nim linie odpowiedzialne za obecność wodoru, jednak były one przesunięte ku czerwieni o współczynnik z = 0,16 co wskazywało na odległość obiektu od Ziemi około 2 mld lat świetlnych. Sam fakt, że był widoczny wyraźnie z tak potężnej odległości, przeczył założeniu, jakoby obiekt ten był gwiazdą.

Emantes

@schweppess kiedyś tylko po takie ciekawostki wchodziłem na wykop, mam nadzieję, że tu będzie tak cały czas. Dzięki.

Augustyn_Benc-Walski

Tak się zapytam, czy jak za tych 15 mld lat dojdzie do kolizji naszej Drogi Mlecznej z ich Andromedą, to może dojść do powstania kwazara?

conradowl

@Augustyn_Benc-Walski ekhm

„Kwazary to jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk we wszechświecie i to, co widzimy, prawdopodobnie jest obrazem przyszłości naszej własnej Drogi Mlecznej, kiedy zderzy się ona z galaktyką Andromedy za około pięć miliardów lat. "


Sądząc po ilości takich obiektów, to raczej niemal na pewno kwazar powstanie. Więc lepiej by ludzkość opuściła wtedy galaktykę.

mikocjusz

Niesamowite,ciekawe co jeszcze przed nami do odkrycia

DirtDiver

@mikocjusz być może gówno na razie nawet oceanów nie jesteśmy w stanie dobrze zbadać, a takich cywilizacyjek jak nasza mogło być w historii Ziemi już kilka.

mikocjusz

@DirtDiver mam nadzieję że parę rzeczy się uda zanim się unicestwimy

schweppess

@Augustyn_Benc-Walski w świetle tego, do czego doszli uczeni, istnieje takie prawdopodobieństwo

panikaman

@schweppess kwazar brzmi jak ksywka jakiegoś polskiego rapera z lat 90tych

Zaloguj się aby komentować