Zderzenia zostały odkryte, gdy naukowcy, wykorzystując głębokie obserwacje teleskopu Isaaca Newtona na La Palma, zaobserwowali obecność zniekształconych struktur w zewnętrznych regionach galaktyk, które są dla kwazarów czymś w rodzaju domu. Porównując obserwacje 48 kwazarów i zawierających je galaktyk z obrazami ponad 100 galaktyk nie zawierających kwazarów, badacze doszli do wniosku, że te posiadające kwazary są w przybliżeniu trzykrotnie bardziej narażone na interakcję lub zderzenie z innymi galaktykami.
Profesor Clive Tadhunter, z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Sheffield, powiedział:
Kwazary to jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk we wszechświecie i to, co widzimy, prawdopodobnie jest obrazem przyszłości naszej własnej Drogi Mlecznej, kiedy zderzy się ona z galaktyką Andromedy za około pięć miliardów lat.https://phys.org/news/2023-04-astronomers-year-mystery-quasars-powerful.html
#astronomia #kosmos
@schweppess ;) Pięknie dziękuję za wpis. 👍
Słowo kwazar, po angielsku quasar, to skrót od quasi-stellar radio source, co luźno można przetłumaczyć poniekąd jako gwiezdne źródło promieniowania radiowego. Dlaczego poniekąd? Obiekty emitujące promieniowanie radiowe o ponadprzeciętnie dużej mocy były skatalogowane już w latach 30. XX wieku, jednak udało się je zaobserwować za pomocą teleskopów optycznych po raz pierwszy dopiero w roku 1960. Co ciekawe, obiekt wydawał się na tyle mały, że wyglądem przypominał gwiazdę, jednak moc, z jaką promieniował, to wykluczała. Dodatkowo w badanych liniach emisyjnych, nie dało się zidentyfikować żadnych znanych pierwiastków. W końcu udało się zaobserwować w nim linie odpowiedzialne za obecność wodoru, jednak były one przesunięte ku czerwieni o współczynnik z = 0,16 co wskazywało na odległość obiektu od Ziemi około 2 mld lat świetlnych. Sam fakt, że był widoczny wyraźnie z tak potężnej odległości, przeczył założeniu, jakoby obiekt ten był gwiazdą.
@schweppess kiedyś tylko po takie ciekawostki wchodziłem na wykop, mam nadzieję, że tu będzie tak cały czas. Dzięki.
Tak się zapytam, czy jak za tych 15 mld lat dojdzie do kolizji naszej Drogi Mlecznej z ich Andromedą, to może dojść do powstania kwazara?
@Augustyn_Benc-Walski ekhm
„Kwazary to jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk we wszechświecie i to, co widzimy, prawdopodobnie jest obrazem przyszłości naszej własnej Drogi Mlecznej, kiedy zderzy się ona z galaktyką Andromedy za około pięć miliardów lat. "
Sądząc po ilości takich obiektów, to raczej niemal na pewno kwazar powstanie. Więc lepiej by ludzkość opuściła wtedy galaktykę.
Niesamowite,ciekawe co jeszcze przed nami do odkrycia
@mikocjusz być może gówno
@DirtDiver mam nadzieję że parę rzeczy się uda zanim się unicestwimy
@Augustyn_Benc-Walski w świetle tego, do czego doszli uczeni, istnieje takie prawdopodobieństwo
@schweppess kwazar brzmi jak ksywka jakiegoś polskiego rapera z lat 90tych
@panikaman Kwazar JWP
Zaloguj się aby komentować