Babcia od jakiegoś czasu narzekała mi że ciężko jej się rozpala ogień w kuchni kaflowej. Dym się cofa, słabo się grzeje.
Jak to w każdej kuchni kaflowej są drzwiczki wyczystne, którędy wybiera się sadzę. No i wszystko wyczyszczone, ale wraz ciągu nie ma.
Po analizie konstrukcji kuchni wyszło mi że problem leży między kanałem kominowym a siuberkami (regionalizm dla szybra).
Jest tam odcinek poziomego kanału gdzie łatwo może odkładać się sadza, tylko że tam nie ma dostępu do czyszczenia.
Więc co trzeba zrobić? Zabawić się w #konstruktoraZdunaAmatora. Skąd w ogóle jest określenie #zdun na budowniczego pieców?
(zdun, ‘garncarz’, jedyna pozostałość po prasłowie: cerk. zdati, ziżdą, ‘buduję, lepię’, zĭd, ‘glina’, zĭd’, ‘materjał’, zdatel, ‘twórca’, zĭdczij, ‘budowniczy’)
Czyli wyciąć jeden kafelek, wyczyścić co trzeba i naprawić co się zepsuło.
Po wycięciu jednego kafelka, ukazał się kanał, masakrycznie zawalony sądzą.
A jak w miarę prosto i szybko wyczyścić kanał o długości 1,5m wraz z pionowym kominem?
Prosto, trzeba przedmuchać dmuchawą jak #dpf.
@Zielonywewszystkim akurat miał przy sobie bo potrzebuje jej w swojej pracy.
Po czyszczeniu kanał wygląda całkiem inaczej, znacznie lepiej i obiecująco na dobry ciąg.
Na koniec kafelek wklejony na zaprawę szamotową wraz ze szkłem wodnym.
Normalnie nie widać co było robione.
Człowiek orkiestra, jak trzeba to elektryk, albo zdun, czasami mechanik albo hydraulik no i spawacz, nie wolno zapomnieć o spawaczu.
https://youtu.be/eQLfHanwM1A
@myoniwy daj zdjęcie po robocie
@Felonious_Gru
Już tak sobie nie schlebiaj, jesteś zywczajnym Polakiem. Każdy normalny Polak oprócz swojego codziennego zajęcia musi być trochę hydraulikiem, elektrykiem, mechanikiem, murarzem, zdunem, szkutnikiem i kołodziejem. Jeszcze jakby doba trwała 48h to by nie trzeba było brać urlopu na zrobienie remontu.
@Mechanik_rowerowy a to tylko za dnia
warto dodać, że wieczorami musi być jeszcze romantykiem, tancerzem, grajkiem i śpiewakiem ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@myoniwy jak to jest, dają już mandaty za palenie w kotłach pozaklasowych? Taka kaflowe konstrukcji to się łapie pod to zarządzenie? Z ciekawości pytam, bo średnio widzę jak babcie starowinki karać będą w ten sposób. Swoją drogą piękna robota, szacun
@mk-2 Jakieś tam kary niby są, ale nie mam informacji czy w praktyce się pojawiają.
@mk-2 to zalezy od gminy, rozmawialem z gosciem ktory mieszka pod zakopanym -> ale nie wiem ktory rejon, tam faktycznie sa jakies kontrole i cos wypisuja. Pewnie jesli gmina miala problemy ze smogiem(jak krakow i okolice) to cos tam sprawdzaja i wypisuja. Jesli problemow nie bylo a w okolicy nikt sie nie skarzy - to raczej nikt do Ciebie nie przyjdzie, bo i po co.
Warunek -> musisz miec jakies "zielone" zrodlo ciepla zgloszone jako glowne
@Bystrygrzes
zakopanym
Zakopanem*
@Bystrygrzes ok, rozumiem, dziękuję! Przypomniało mi się jak szwagier Krakus zrobił sobie kominek parę lat temu i rozpalił raz.
@mk-2 generalnie uchwały antysmogowe nie obejmują pieców kaflowych i piecokuchni, ale to chyba dotyczy tych budowanych na miejscu, a nie gotowców. Teraz chyba zależy od gminy i widzimisię urzędników.
Tylko która banda pojebów zacznie łazić po chałupach i sadzić mandaty, gdzie w większości takie właśnie kafloki?
Pojebane czasy.
Ło panie tu trzeba posprzątać bo się sądzą zajmie i będzie pożar
@myoniwy A ja wiem cio to sią siuberki! Takie malusie ślubki!
Anyway, trochę dziwna konstrukcja. Po co te wysuwane szufladki? Do regulacji napływu powietrza?
@Opornik W takich starych piecach masz dosyć rozbudowaną sieć kanałów dymowych. Chodzi o to żeby gorący dym przybył jak najdłuższą drogę i oddał jak najwięcej ciepła do masy akumulacyjnej (cegieł, kafli itd.). Taki szufladki to po prostu szybry służące do regulacji drogi kontaktu paleniska z przyłączem do komina. Dzięki temu można np. maksymalnie skrócić drogę spalin podczas rozpalania żeby możliwie szybko rozgrzać komin a tym samym zwiększyć cug. Można też np. przekierować spaliny tak żeby opływały jakiś konkretny element pieca (piekarnik). Ogólnie starsze piece to dosyć proste ale bardzo pomysłowe konstrukcje.
@lipa13 @Opornik Tak, chodzi o odcinanie części pieca. Np w lato nie trzeba grzać całego, żeby nagrzać wodę czy ugotować zupę.
@lipa13 @myoniwy No tak, to ma sens. Pluję sobie w brodę że nie mam zdjęcia pieca jaki miała prababcia na wsi, był duży i rozbudowany, miał różne półki na których można było nawet spać zimą. No ale byłem wtedy mały.
@Opornik @Opornik Hmmm, zapiecek.
Babcia opowiadała że kiedyś był właśnie taki jak na zdjęciu
@Opornik W dzisiejszych czasach ludzie też takie budują. W dobrze ocieplonym domu można nagrzać takim piecem całą chatę i jest to jedne z najtańszych źródeł energii.
@lipa13 Ciekawe, aż sobie poszukam kto takie robi.
Ja mam kozę ale faktycznie, w zupełności wystarcza do ogrzania jak się dom dociepli, jedyne czego mi brak to jakiegoś płaszcza wodnego żeby lepiej ciepło na wszystkie pomieszczenia rozprowadzić.
@Opornik Na youtube oglądam takiego gościa "W Szumilesie" i on opowiada dosyć obszernie o takim piecu. Możesz też poszukać pod hasłem "Piec Kuzniecowa".
Sam zastanawiam się nad budową czegoś pośredniego, tzn. kominek ze sporą masą akumulacyjną jako dodatkowe/awaryjne źródło ogrzewania domu.
@lipa13 brzmi bardzo ciekawie i możliwe że będę się niebawem budował. Możesz podesłać link który coś więcej mówi o takich konstrukcjach w nowoczesnym budownictwie?
@wombatDaiquiri Podałem namiary w wiadomości powyżej. Poszukaj pod hasłami "piec akumulacyjny", "piec Kuzniecowa" czy "kominek akumulacyjny".
@lipa13 Widzę, obczajam, dzięki.
@Opornik jak się rozpali to można zmienić kanał powietrzny. Na początku przy rozpalaniu używa się krótkiego który ma dobry cug ale szybko ucieka powietrze. Jak sie rozpali ( nagrzeje sie komin) można tą zastawką przyknąć krótki przelot i puścić dym dłuższą drogą żeby nagrzał cały piec.
@myoniwy Diesel musi kopcić, a nie czekaj....
Wypalanie sadzy panie Ferdku mówi panu to coś?
@myoniwy
Kiedy zdun stawiał u mnie piece dopatrzyłem się że kafle spinał klamrami, dobrze że u Ciebie był luźny kafel i dało się wyjąć w sposób nieniszczący.
Za to tam gdzie kanały są poziome zdun założył korki ceramiczne. Przed czyszczeniem się rozmacza szamot, wyjmuje korek i jest wyczystka.
https://www.sklep.zdunpol.pl/index.php?main_page=product_info&products_id=2321
@pierdonauta_kosmolony Druty były, ale akurat udało się na tyle zruszysz zaprawę że wyszło.
Jak bym miał założyć wyczystkę to raczej drzwiczki niż korek.
Zaloguj się aby komentować