#grzyby
I filmik z kanału który polecam: https://www.youtube.com/watch?v=svRq-_i6rtE
Hmm z tego co pamietam to jak suszylem te magiczne meksykanskie to tez sie niebieski pojawil.
@Ragnarokk Czy niebieski zabarwienie grzybów nie łączy się czasem, jak pisał @ErwinoRommelo (świetna ksywka btw, byczq) z obecnością psylocybiny?
@SpokoZiomek z tego co wiem niema jednej odpowiedzi bo naukowcy / ludzie co pedza te grzybki nie sa zgodni, podobno chodzi o enzymy co rozkladaja psylocybiny poprzez ultenianie. Nie jest to cos ani zlego ( moje mialy duzo tych plamek niebieskich a klepaly jak mike tyson) ani dobrego, na 100% potrzebna jest psylocybina zeby powstaly, czy to ten sam proces na zdjeciach OP’a? Pojecia niemam. ( dzienna mordzia Erwina ulice pamietaja ( ͡~ ͜ʖ ͡°) )
@SpokoZiomek nie, niebieska barwa laczy sie z reakcja utlenienia substancji zawartej w grzybie, ktora w ten sposob moze sie objawiac. Moze tez byc zwiazana z obecnoscia psylo, ale nie jest tozsama.
@SpokoZiomek @ErwinoRommelo @siRcatcha
Skoro jest dopuszczony do handlu to raczej nie spodziewajcie się czegokolwiek zabawnego w składzie
The identity of the chemical causing bluing upon tissue injury was reported in 1973.[27] The molecule, gyrocyanin, is a highly oxidized bis-phenol-substituted cyclopentenone that develops a blue color when it is oxidized. In contrast, the bluing of other boletes has been attributed to the oxidation of variegatic or xerocomic acid.[28] Gyrocyanin is biosynthesized from intermediates supplied by the shikimate pathway, a metabolic route used by fungi for the synthesis of aromatic amino acids.[29]
Nie wiem co to do końca oznacza, ale nie psylo
@Ragnarokk czy to nie sitak, który po dotknięciu rurek zmienia kolor?
@monke Nie przypominam sobie, żeby sitak zmieniał kolor po przekrojeniu, a zjadłem sporo grzybów w życiu. Są najlepsze, ale ciężkostrawne.
@Ragnarokk Sery pleśniowe czasami tak mają. W sumie pleśń to też grzyb.
@monke Pospolity podgrzybek brunatny też przebarwia się na niebiesko, ale w mniejszym stopniu.
@monke @vinclav
Tutaj ważna rzecz - w rozmowach o grzybach należy używać nazw atlasowych/naukowych. Napisałeś "sitak" i skąd mam wiedzieć o jakim grzybie piszesz? Regionalizmy mogą się różnić, a grzybów tak nazywanych może być kilka. Sztandarowym przypadkiem jest pisanie Kanie na wszystkie Czubajniki (a nie tylko na Czubajkę Kanie) - kiedy są tam i jadalne i trujące grzyby i nie należy jeść w ciemno.
Jest dużo grzybów, co zmieniają barwę po dotykaniu/przecięciu. W tym zapewne grzyb o którym mówisz, czyli Maślak Sitarz. Ale w Piaskowcu kolor jest dużo intensywniejszy niebieski. Innym popularnym grzybem co się mocno przebarwia jest Krasnoborowik Ceglastopory
I nie sądzą by w serach to była kwestia pleśni, ale nie wiem
Udało mi się w tamtym roku jednego znaleźć, nie wiedząc co to jest. W tym roku szukałam, ale nie było 😔.
Zaloguj się aby komentować