Kurde ciekawych czasów dożyliśmy, jeśli teraz inny zespół zastąpi atomy miedzi atomami złota i otrzrzyma nadprzewodnik o jeszcze lepszych parametrach???
https://arxiv.org/abs/2308.01516
#lk99 #nauka #wiadomosciswiat #nadprzewodnik #fizyka
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak człowiek ledwo zdążył się przerzucić z eksperta wojennego na speca od AI, a tu trzeba się już doktoryzować z nadprzewodnictwa, ehhh
@Oczk niedługo trzeba będzie się doktoryzować z UFO
@Oczk kto, jak nie my?
Co odkrycie tego nadprzewodnika zmieni? Ale tak na chłopski rozum proszę, bo nigdy nie błyszczałem w naukach ścisłych.
@Michal9787 ten materiał niestety jest minerałem (czymś pomiędzy granitem a ceramiką) nie metalem więc nie jest kowalny (prawdopodobnie nie można z niego roić drutów ani powlekać szyb tak jak złotem) więc tak naprawdę nie wiadomo jakie będą implikacje.
Podobnie było z wynalezieniem lasera - nikt nie był w stanie przewidzieć wszystkich jego zastosowań.
Niemniej to jest odkrycie tego kalibru do tranzystor czy laser - czyli w dłuższej perspektywie rewolucja całej globalnej gospodarki.
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak @Michal9787 Nawet jeśli nie da się z niego zrobić drutów to może da się jakoś napylać na krzem żeby zrobić ścieżki?
A nawet jeśli nie to jest szerokie pole pole do zastosowań makro. Co mi pierwsze przychodzi na myśl to maglevy (kolej dużych prędkości) albo tokamaki, hutnicze piece łukowe czy inne miejsca gdzie idą duże prądy. Również sieci przesyłowe pewnie by się dało z tego zrobić chociaż na pewno będą trudności jeśli materiał jest kruchy.
@Kronos Nadprzewodnikowy zasobnik energi - to może zrewolucjonizować rynek baterii i to może być włąśnie pierwsze komercyjne zastosowanie
@Kronos Napylanie tym ścieżek na krzemie nie ma żadnego sensu. 99,9% energii wydziela się na samych złączach półprzewodnikowych w tranzystorach, a nie w ścieżkach doprowadzających prąd do układu. Spadek napięcia w złączu półprzewodnikowym powodujący wydzielanie się energii wynika z samej fizyki działania tranzystora. Także na niegrzejące się procesory raczej nie ma co liczyć.
Sieci przesyłowe z nadprzewodników też nie mają sensu ekonomicznego. Straty w liniach wysokiego napięcia są bardzo niewielkie, typowo w przedziale 4-6%. A to sama linia i jej koszt najczęściej determinuje opłacalność konkretnej inwestycji.
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak
ten materiał niestety jest minerałem (czymś pomiędzy granitem a ceramiką) nie metalem więc nie jest kowalny (prawdopodobnie nie można z niego roić drutów ani powlekać szyb tak jak złotem) więc tak naprawdę nie wiadomo jakie będą implikacje.
To nie jest przeszkoda. Cewki nadprzewodnikowe z Nb3Sn robi się na sztywno tzn. wypełnia się miedziane cylindry mieszanką niobu i cyny a następnie przez ciągnienie formuje filamenty i łączy w przewody (tzw. powder in tube, PIT). Później formuje się cewki i dopiero wrzuca do pieca, żeby wytworzyć nadprzewodnik. Plastyczne to to nie jest.
Druga opcja to nanoszenie cienkich warstw. YBCO sprzedaje się zarówno jako nadprzewodniki monolityczne np. w kształcie cylindra jak i taśmy 2G. A to też jest ceramika i to dość krucha.
@moonlisa nic nie rozumiem. piorun.
@Michal9787 pierwszy, najszybszy i najbardziej wymierny zysk: medycyna.
kojarzysz rezonans magnetyczny, MRI? tam główną częścią urządzenia są elektromagnesy nadprzewodzące. żeby je zmusić do nadprzewodzenia, używasz (około) 1700 litrów ciekłego helu do obniżenia temperatury (do minus w chuj stopni, przynajmniej -290). maszyna przez to wszystko jest jaka jest, wielka jak naczepa do stara, droga jak pomoc od państwa i delikatna jak dzisiejsza młodzież.
teraz wystarczy zrobić elektromagnesy z "drutem" z LK-99, i już nie musisz ich chłodzić. hel - niepotrzebny. maszyna - może zostać zminiaturyzowana, łatwiej dostępna, tańsza. poniżej naprawdę prostymi słowami pisany artykuł dotyczący chłodzenia takich maszyn jak i całego obiektu, w którym sobie ta maszyna stoi. po zmajstrowaniu nowej maszyny z magnesami LK-99, ten artykuł z linku stanie się ciekawostką z historii, a firma musi się przebranżowić na serwis lodówek lub sprzedaż baloników z helem
https://serwis-klimatyzacji.com.pl/chlodzenie-rezonansu-magnetycznego-mri-na-czym-polega/
@Hjuman Cały czas niewiele wiadomo o tym jaki jest prąd graniczny dla nowego materiału. Może się okazać, że MRI owszem nie będzie wymagało chłodzenia, ale cewka będzie musiała być jeszcze większa, cięższa i droższa.
@Basement-Chad myślałem, że cały sens w nowym materiale, znaczy, nadprzewodniku działąjącym w normalnych temperaturach i ciśnieniu jest wyeliminowanie czynnika chłodzącego z zachowaniem przynajmniej pierwotnych rozmiarów magnesów, albo nawet zmniejszenia
ale ok, masz rację. nic nie wiemy na temat LK99. nie wiemy, czy LK99 jest de facto nadprzewodnikiem. tylko, że @Michal9787 pytał, co można zrobić z nowym materiałem w teorii, to mu napisałem w teorii.
@Hjuman
do minus w chuj stopni, przynajmniej -290
@Hjuman -273°C to zero absolutne, niżej nie można zejść
Zaloguj się aby komentować