Kilka wybranych rocznic na 21 Lutego
Dzisiejsze nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym, Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Dzisiaj dużo ciekawych rocznic.
Dzisiejsze nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym, Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Dzisiaj dużo ciekawych rocznic.
-
1431 – Przed kościelnym sądem biskupim we francuskim Rouen rozpoczął się proces Joanny d’Arc.
-
1454 – Król Kazimierz IV Jagiellończyk kupił od księcia Jana IV Księstwo oświęcimskie.
-
1474 – Wojna polsko-węgierska: zawarto pokój w Spiskiej Starej Wsi, który nie zakończył jednak konfliktu o tron węgierski i czeski pomiędzy Jagiellonami, a królem Węgier Maciejem Korwinem. Jesienią tego roku walki wybuchły ponownie.
-
1574 – W katedrze wawelskiej Henryk III Walezy został koronowany na pierwszego elekcyjnego króla Polski.
-
1794 – Rada Nieustająca na polecenie rosyjskiego posła Osipa Igelströma uchwaliła redukcję wojska Rzeczypospolitej o połowę oraz przymusowy werbunek zredukowanych do armii rosyjskiej i pruskiej, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu 12 marca insurekcji kościuszkowskiej.
-
1795 – Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło rozdział Kościoła od państwa i wolność kultów religijnych.
-
1804 – Pierwsza lokomotywa parowa konstrukcji Richarda Trevithicka weszła do regularnej eksploatacji, ciągnąc pociąg z 70 pasażerami na odcinku 16 km z huty Penydarren w Merthyr Tydfil do Abercynon (Walia).
-
1808 - Wojna Fińska: Wojska Rosyjskie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granicę ze Szwecją. Szwecja tę wojnę przegra, tracąc Finlandię, czyli połowę swojego terytorium.
-
1846 – Wybuchło nieudane powstanie krakowskie.
-
1848 – Karl Marx i Friedrich Engels ogłosili w Londynie Manifest komunistyczny.
-
1878 – W New Haven w stanie Connecticut wydano pierwszą na świecie książkę telefoniczną.
-
1901 - Okupowana przez Amerykanów Kuba proklamowała niepodległość.
-
1916 – I wojna światowa: rozpoczęła się niemiecko-francuska bitwa o Verdun.
-
1918 – W ogrodzie zoologicznym w amerykańskim Cincinnati padła ostatnia papuga karolińska.
-
1933 – W Niemczech utworzono sądy specjalne. W praktyce zajmowały się one likwidacją przeciwników politycznych nazistów.
-
1942 – W nocy z 20 na 21 lutego 12 żołnierzy AK i 5 mieszkańców Chwaliszewa podpaliło magazyny w poznańskim porcie rzecznym, w których Niemcy przechowywali żywność i umundurowanie (akcja „Bollwerk”).
-
1944 - Rzeź wołyńska: ukraińscy bojówkarze dostali się podstępem do klasztoru karmelitów bosych w Wiśniowcu i dokonali masakry zakonników i około 180 ukrywających się tam Polaków.
-
1945 - Umarł Eric Liddell, złoty i brązowy medalista olimpijski z IO w Paryżu 1924, misjonarz. Jego historię opowiadają filmy: "Rydwany Ognia" z 1981 (kariera sportowa) i "Na Skrzydłach Orłów" 2016 (Późniejsze życie).Bezpośrednią przyczyną jego śmierci był guz mózgu.
-
1945 - Wojna na Pacyfiku: Podczas bitwy o Iwo Jimę, japońskie samoloty Kamikadze zatopiły lotniskowiec eskortowy USS Bismarck Sea oraz uszkodziły inny lotniskowiec, USS Saratoga.
-
1946 – Utworzono Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej (ORMO).
-
1947 – Dowódca oddziału antykomunistycznej partyzantki Józef Kuraś ps. „Ogień”, po otoczeniu przez grupę operacyjną KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu i nieudanych próbach wydostania się z okrążenia, usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł tuż po północy 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu.
-
1947 – W Nowym Jorku zaprezentowano aparat do fotografii błyskawicznej Polaroid.
-
1948 – W USA została założona Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych (NASCAR).
-
1955 – Otwarto nowy gmach Filharmonii Narodowej w Warszawie.
-
1962 – Na szlaku Babiak-Lipie Góry w Wielkopolsce, w momencie mijania się pociągu prowadzonego parowozem Ty246-17 z pociągiem pośpiesznym nastąpiła eksplozja kotła w parowozie. Zginęła drużyna parowozowa a kilkunastu pasażerów pociągu pośpiesznego zostało rannych.
-
1965 – Czarnoskóry przywódca Malcolm X został zastrzelony podczas wiecu w Nowym Jorku.
-
1970 – 47 osób zginęło w wyniku wybuchu bomby na pokładzie lotu Swissair 330. Bomba wybuchła w samolocie Convair CV-990 lecącym z Zurychu do Tel Awiwu.
-
1972 – Prezydent USA Richard Nixon rozpoczął tygodniową wizytę w Chinach. Początek normalizacji stosunków i odepchnięcia Tajwanu na boczny tor.
-
1973 - Izraelskie myśliwce zestrzeliły nad półwyspem Synaj samolot pasażerski należący do Libyan Airlines, w wyniku czego zginęło 108 osób.
-
1976 – W szwedzkiej miejscowości Örnsköldsvik rozpoczęły się I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie.
-
1992 - Premiera amerykańskiej komedii filmowej "Stój, bo mamuśka strzela" w reżyserii Rogera Spottiswoode’a. Arnold Schwarzenneger udawał zainteresowanie główną rolą, przeczuwając że film będzie klapą. Po co to robił? Żeby zrobić na złość Sylvestrowi Stallone i sprawić by ten przyjął rolę. Sylwek połknął haczyk, a film.. film był klapą tak jak przewidywał Arnie.
-
1995 - Steve Fosset wylądował w Leader, Saskatchewan, Kanada. Został tym samym pierwszym człowiekiem który samotnie przeleciał balonem nad Pacyfikiem.
-
2005 – W swym mieszkaniu w Warszawie został zamordowany malarz Zdzisław Beksiński.
-
2008 – Uszkodzony satelita szpiegowski USA 193 został zestrzelony przez krążownik USS „Lake Erie”. Pamiętam jak straszono że może spaść m.in. na Polskę.
-
2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.
-
2014 - Euromajdan: Prezydent Janukowycz uciekł do Charkowa.
-
2018 – W swym domu w Velkiej Macy na Słowacji zostali zastrzeleni dziennikarz śledczy Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnirova. Śmierć Kuciaka wywołała masowe demonstracje, w proteście do dymisji podał się minister kultury Marek Maďarič, a kilka dni później premier Robert Fico.
-
2022 – Federacja Rosyjska uznała niepodległość Donbabwe i Ługandy. Wiemy niestety czym to się skończyło trzy dni później.
Zaloguj się aby komentować