Rotblat był zaangażowany w działalność na rzecz pokoju i kontroli broni jądrowej. W 1957 roku został współzałożycielem Pugwash Conferences on Science and World Affairs, organizacji zrzeszającej naukowców z całego świata, którzy dążyli do zakończenia jądrowej rywalizacji między supermocarstwami i promowania kontroli broni jądrowej. W 1995 roku Rotblat i Pugwash Conferences otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.
Józef Rotblat zmarł 31 sierpnia 2005 roku w Londynie, w wieku 96 lat. Był człowiekiem zasłużonym dla świata nauki i pokoju, który poświęcił swoje życie na walkę o lepszy i bezpieczniejszy świat.
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #starszezwoje
Niezwykła postać. Szkoda, że w latach 90tych w szkole nie było o nim ani jednego wspomnienia. W innych krajach z dumą licytują się na liczbę noblistów podciągając pod swój licznik kogo tylko się da. Np. Francuzi wliczają sobie Curie-Skłodowską
Mam co do tego przemilczenia pewną teorię. Myślę, że to był spadek po wcześniejszym ustroju, którego przez długi czas nie podważono. Masa noblistów narodowości żydowskiej, czy choćby z żydowskim pochodzeniem, była jednocześnie silnie powiązana z Polską (językiem, częściową narodowością, obywatelstwem, miejscem urodzenia). Po tym co komuna nawyczyniała w 1968, przy okazji niszcząc polską naukę ("docenci marcowi"), zaciągnęła też zasłonę milczenia nad wszelkimi powiązaniami wypędzonych i niewypędzonych Żydów z Polską. Najlepiej dla nich było udawać, że ich tu nie było. Ze stratą dla nas - utraciliśmy sporą część naszego polskiego bogactwa (a uważam, że wkład polskich Żydów w nasze państwo i kulturę jest właśnie częścią naszego dziedzictwa). Jak ktoś może zweryfikować tą moją teorię to byłbym wdzięczny. Ciekawe jak to teraz wygląda w szkołach (moje kaszojady są jeszcze za małe, żeby pomóc mi to sprawdzić).
Dla mnie osobiście niezwykle ciekawe było odkrycie w dorosłym życiu informacji, które można znaleźć np. na https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_laureatów_Nagrody_Nobla_związanych_z_Polską
I na szczęście Józef Rotblat jest tam w tej pierwszej tabelce.
Trafiłem na taki ciekawy artykuł poruszający temat naszej pamięci o Rotblacie, ale niestety jest za paywallem:
https://www.miesiecznik.znak.com.pl/jak-jozef-rotblat-przestawal-byc-polakiem/
Zaloguj się aby komentować