Józef Rotblat był polskim fizykiem i pacyfistą, który urodził się 4 listopada 1908 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracował jako asystent na University College w Londynie. W czasie II wojny światowej Rotblat pracował w projekcie Manhattan, który miał na celu zbudowanie bomby atomowej. Po zakończeniu wojny opuścił projekt, ponieważ uważał, że jego dalsze prowadzenie było nieetyczne.
Rotblat był zaangażowany w działalność na rzecz pokoju i kontroli broni jądrowej. W 1957 roku został współzałożycielem Pugwash Conferences on Science and World Affairs, organizacji zrzeszającej naukowców z całego świata, którzy dążyli do zakończenia jądrowej rywalizacji między supermocarstwami i promowania kontroli broni jądrowej. W 1995 roku Rotblat i Pugwash Conferences otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla.
Józef Rotblat zmarł 31 sierpnia 2005 roku w Londynie, w wieku 96 lat. Był człowiekiem zasłużonym dla świata nauki i pokoju, który poświęcił swoje życie na walkę o lepszy i bezpieczniejszy świat.
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #starszezwoje
ffeb9d07-9161-4657-a258-2c3965987c4b
Gprre

Niezwykła postać. Szkoda, że w latach 90tych w szkole nie było o nim ani jednego wspomnienia. W innych krajach z dumą licytują się na liczbę noblistów podciągając pod swój licznik kogo tylko się da. Np. Francuzi wliczają sobie Curie-Skłodowską A my pomijamy człowieka, który urodził się z polskim obywatelstwem, posługiwał się językiem polskim i co może najważniejsze uważał się za Polaka.


Mam co do tego przemilczenia pewną teorię. Myślę, że to był spadek po wcześniejszym ustroju, którego przez długi czas nie podważono. Masa noblistów narodowości żydowskiej, czy choćby z żydowskim pochodzeniem, była jednocześnie silnie powiązana z Polską (językiem, częściową narodowością, obywatelstwem, miejscem urodzenia). Po tym co komuna nawyczyniała w 1968, przy okazji niszcząc polską naukę ("docenci marcowi"), zaciągnęła też zasłonę milczenia nad wszelkimi powiązaniami wypędzonych i niewypędzonych Żydów z Polską. Najlepiej dla nich było udawać, że ich tu nie było. Ze stratą dla nas - utraciliśmy sporą część naszego polskiego bogactwa (a uważam, że wkład polskich Żydów w nasze państwo i kulturę jest właśnie częścią naszego dziedzictwa). Jak ktoś może zweryfikować tą moją teorię to byłbym wdzięczny. Ciekawe jak to teraz wygląda w szkołach (moje kaszojady są jeszcze za małe, żeby pomóc mi to sprawdzić).


Dla mnie osobiście niezwykle ciekawe było odkrycie w dorosłym życiu informacji, które można znaleźć np. na https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_laureatów_Nagrody_Nobla_związanych_z_Polską

I na szczęście Józef Rotblat jest tam w tej pierwszej tabelce.

Zaloguj się aby komentować