#ciekawostki #zwierzeta #natura
@BettyLou pojebane, piorun xD
Nieprawda.
Tutaj badanie z lipca 2022 gdzie ustalono że język nie amortyzuje uderzenia a sama amortyzacja zmniejszała by energię uderzenia, przez co dzięcioł musiałby poświęcić więcej energii uderzając więcej razy. Język dzięcioła zawija się w kanałach czaszki jako sposób na zmieszczenie długiego języka w głowie.
https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(22)00855-7
Mózg i głowa dzięcioła nie są amortyzowane bo nie są tak delikatne aby amortyzacja była potrzebna.
@Petit Aha, w takim razie dziękuję za uzupełnienie i sprostowanie. Czyli wychodzi na to że mózg dzięcioła jest odporny na wstrząśnienie
@Petit no Panie, jeśli język nie amortyzuje mózgu, to się robi ciekawie... Jak mało jeszcze wiemy o prawach natury.
Gram jest jednostką masy, a nie siły. Siłę podaje się w Newtonach.
@Callow Ale tu "g" nie jest użyte jako gramy, tylko jako przyspieszenie grawitacyjne = 9,8 m/s2. Być może sformułowanie "siła hamowania" wprowadza w błąd, może bardziej pasowałoby użyć słowa "przeciążenie" czy coś, ale to musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej obeznany w temacie.
@Callow gram może być jednostką siły. W przypadku masy 1000 gramów zapisujemy ją jako 1kg. Gdy mówimy o sile jaką by generowała taka masa to zapisujemy to jako 1kG.
@Callow Niemniej sile łatwo wyłuskać z tego. Przykładowo mózg dzięcioła waży 19 gram, czyli siła to 187N. Aby sobie uzmysłowić ile to jest, to tak jakby mu na mózg położyć 19.02 kilogramowy worek ziemniaków.
@BettyLou Rzeczywiście zapomniałem o przeciążeniu
@BettyLou Uwielbiam te ptaszki szczególnie jak któryś tłucze w rynnę somsiada o piątej nad ranem.
Idę założę więcej przynęty na rynnę somsiada niech ma kontakt z naturą.
@Callow a przyspieszenie w przyspieszeniach ziemskich. Co ma piernik do wiatraka? Czy czegoś z postu nie zrozumiałeś? Bo jak dla mnie czepiasz się jak mucha gówna
@pierzak Jednostki standardowe są po to, aby nam ułatwiac życie, a nie utrudniać. Uważam, że należy się ich trzymać zwłaszcza gdy tematem jest nauka.
Dzięcioł zółtobrzuchy nie ma tak długiego jezyka
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/101994013?q=Dzi%C4%99cio%C5%82&p=par
A tu jeszcze lepsze wytłumaczenie
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102012007?q=Dzi%C4%99cio%C5%82&p=par
@krzysztof-setlak
Co o tym sądzisz? Czy wstrząsoodporna głowa dzięcioła to rezultat przypadku? A może raczej została zaprojektowana?
Jest to rezultat działania sił fizycznych wynikający z ich właściwości, każdy kto uważa, ze "mechanizmy" opisane przez teorię ewolucji nie byłyby w stanie spowodować czegoś takiego po prostu nie rozumie jak działa rzeczywistość i musi wymyślać sobie urojenia. Zresztą jak inne wadliwe rozumowanie kreacjonistów. Szukanie "dowodów" stwórcy w skomplikowanych procesach, natomiast w relatywnie prostym np. rozpadzie promieniotwórczym już nie. Dlaczego proste (z naszego punktu widzenia) reakcje miałby powstać spontanicznie, natomiast do skomplikowanych potrzebny byłby stwórca.
Coraz bardziej zaczyna mi się tu podobać. Dzięki za kolejną ciekawostkę
Zaloguj się aby komentować