Jedyny na swiecie statek do wydobycia konkrecji polimetalicznej rozpoczal testowe wydobycie.
Konkrecja polimetaliczna zawiera duze ilosci kobaltu, manganu, niklu i miedzi, ktore sa wykorzystywane m.i.n do produkcji baterii EV.
Jesli macie pytania to chetnie odpowiem, bo biore udzial w tym projekcie.
https://www.youtube.com/watch?v=8gJLI8ADEWU
Nebthtet

@bartek555 super, wygląda na to, że wilków morskich jest tu więcej


Czy są jakieś specjalne sposoby obchodzenia się z urobkiem? Na co szczególnie musicie zwracać uwagę? Czy są na podorędziu nurkowie, jeśli coś by szlag na dole trafił i nie dałoby się po prostu sprzętu wyciągnąć? Jeśli tak, to czy zdarzały się naprawy tego typu? Czy inna jednostka odbiera urobek i ew. rotuje załogę, czy po prostu to "dopłynąć, nakopać, wrócić, rozładować" i tak w kółko?

bartek555

“Nodules” na naszym polu maja wielkosc kilku cm. Transportowane sa przez prawie 4,5km riser razem z woda i powietrzem. Powietrze wtlaczane jest przez 6 kompresorow o lacznej mocy 6MW. Nurkow nie ma, bo j/w glebokosci sa ogromne. Mamy 2 ROV, ale tylko 1 z nich moze zejsc na taka glebokosc i juz nam raz uratowal dupe, bo rozwalilo zawor bezpieczenstwa (teflononowy talerz). Zjechal na dol i wymienil. Docelowo bedziemy sypac konkrecje bezposrednio na masowce. Plywanie naszym statkiem sie nie oplaca. Ten projekt polega na zebraniu kilku tys ton i odwiezienia go do portu. Docelowo jednak tak jak mowie - beda jednostki, ktore beda to odbieraly. Na lokacje plyniemy 5 dni - 900 mil.

bartek555

Na co zwracac uwage? No miliard roznych parametrow, jest to projekt pilotazowy, wiec kazdy dzial sie uczy. Jak operacowac statkiem, jak dobierac parametry pomp, jak kierowac i dobierac parametry samego collectora. Duzo osob obawialo sie, ze po podrozy ponad 4km na poklad trafi juz tylko mial, bo konkrecja jest dosc krucha.

bartek555

@Nebthtet np jednym z ostatnich problemow sa zbyt male “hoppery” do ktorych trafia caly mix z woda i powietrzem. Wyglada to jak cebulka w aquaparku. Okazaly sie zbyt male, wiec chlopaki spawali, zmieniali ustawienia itp. Duzo problemow jest z pozycjonowaniem sprzetow na takiej glebokosci, tymbardziej, ze wszystko sie rusza, collector musi jezdzic. Wlasciwie my tez jestesmy krolikiem doswiadczalnym dla

kongsberga w tej kwestii.

TrzymamKredens

@bartek555

  1. Jak szybko taki kombajn porusza się po dnie?

  2. Czym jest napędzany?

  3. Ile konkrecji udaje się wydobyć z 1 m2?

sullaf

O cholera, widziałem plany w jakimś muzeum z Lisbonie. To JUZ działa!

bartek555

@TrzymamKredens

  1. Zalezy ile chcesz zbierac, ale optymalnie 0.2 m/s

  1. Polaczony jest do statku przez tzw. umbilical czyli kabel ktory ma w sobie kilkanascie mniejszych kabli, m.in. elektryczny do napedu i maszyn, roznego rodzaju sensory, pozycjonowanie (nawigacja) itp. Ma gasienice i tzw. pody, cos jak wiatraki tylko, ze wodne takie troche sruby napedowe

  1. Nie znam dokladnych wartosci, ale kilkadziesiat kilogramow. Na naszym polu, ktore jest tylko malym kawalkiem tego obszaru znajduje sie prawie 2 miliardy ton konkrecji.
bartek555

@sullaf to juz dzialalo w 1970 tylko wtedy nie bylo to oplacalne ze wzgledu na cene metali i bardzo wolne wydobycie.

sullaf

@bartek555 to by tłumaczyło dlaczego widziałem to w muzeum xD. Dobrze wiedzieć, że się ładnie ta technologia rozwinęła, dzięki za wpis!

TrzymamKredens

@bartek555 pewnie jest ustawiony na jakąś minimalną wielkość tych konkrecji. Kolejne pytanie ile procent zostaje na dnie bo raczej 100% nie zbierze?

SCC

@bartek555 dobry moment na taki projekt. Dobrze będzie uniezależnić się od Chin, choć też w dłuższej perspektywie.

Na odległości kilometrów to niskim napięciem się pewnie nie opłaca. Ile to ma wolt?

bartek555

@TrzymamKredens


Patrzac z kamery po przejezdzcie przy odpowiednim ustawieniu wciaga wszystko. konkrecja przelatuje na pokladzie statku przez shaker, pyl i mikrusy wracaja z powrotem na dno.

bartek555

@SCC dokladnie, idealny moment, aczkolwiek wydobycie komercyjne zacznie sie za jakies 2 lata. O napiecie pozniej spytam, bo nie chce zmyslac.

bartek555

@SCC 6 kabli po 6kV i 4x 3kV

Zaloguj się aby komentować