.
.
.
.
.
.
.
7.06 m
Kazda cyfra ma 10cm wysokosci i przerwy miedzy nimi tyle samo. Jesli woda jest rowno POD 7.2 to mamy 7.20, w polowie dwojki mamy 7.25, zakryta dwojka to 7.30, itp, itd.
Z marek zanurzeniowych mozemy dostac wiele informacji, oprocz oczywiscie samych wartosci bezwzglednych. Mozemy dowiedziec sie, czy mamy przechyl na ktoras burte (porownujac lewa/prawa). Trym (porownujac dziob/rufa). Mozemy tez dowiedziec sie czy i jakie mamy ugiecie statku, tzw. hogging lub sagging.
Zanurzenie to jeden z podstawowych parametrow statecznosciowych, rowniez do obliczania tego ile ladunku przyjal statek. Nazywa sie to draft surveyem, i polega to, w skrocie, na porownaniu stanu poczatkowego wszystkich zbiornikow i zanurzenia ze stanem koncowym, a roznica da nam calkiem dokladna ilosc przyjetego towaru.
Z zanurzeniem jest zwiazanych wiele parametrow, a jednym z ciekawszych i bardziej przydatnych jest TPC, czyli tons per centimeter. Wartosc ta uzywana jest do szacowania zmian zanurzenia po przyjeciu danej masy na statek. Oczywiscie jest to bardzo uproszczone, dlatego mowie, ze to tylko do szacowania, bo wszystko zalezy gdzie ta masa zostala polozona.
Ogolnie moglbym jeszcze duzo pierdow na ten temat powiedziec, ale i tak nie przeczytacie. Na nastepny post na warsztat wezmiemy znak Plimsola.
Piona.
#barteknamorzu #ciekawostki #pracbaza #statki #marynarz
@Gepard_z_Libii nope
@bartek555 shieeet
@Gepard_z_Libii
@bartek555
@bartek555 To ja mam pytanie.
Skoro możecie regulować trym to da się zrobić statkiem jak na tym gifie?
Np. Jak płyniecie przez jakąś dziką dzielnicę to żeby pokazać lokalsom kto tu rządzi.
@entropy_ tak
@entropy_ tutaj jest to udokumentowane, wymaga to współpracy całego zespołu, ale czego się nie zrobi, żeby nie zostać zjedzonym.
@bartek555 może to przez korozję, ale nie widać tam "7M", więc powiedziałbym, że 7.11 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MostlyRenegade a jak ma byc widac jak jest pod woda ;) poprawna odpowiedz jest w poscie na gorze. Jakby bylo 7.11 to by nie bylo 7.1 widac ;)
@bartek555 no i przecież nie widać 7.1 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wg tego, co napisałeś, linie podziałki pokrywają się z górną i dolną krawędzią liczby. Jeśli woda sięga dolnej krawędzi "7M", to mamy 7.00 m. Jeśli górnej krawędzi "7M", to powinno być 7.10 itd. Gdyby było 7.06, powinno być widać odrobinę "7M", ale tak nie jest. Zanurzenie jest więc większe niż 7.1, dlatego strzelam 7.11.
@MostlyRenegade oh, bo pojebalem. Masz oczywiscie racje, ze powinno byc widac 7M no i widac czesc, ale rzeczywiscie na zdjeciu nie za bardzo mozna to dostrzec. Daje ci dwa plusy za zrozumienie tematu ;)
@bartek555 z jaką dokładnością to się mierzy? Przy takiej masie i takich rozmiarach czy 7,0 i 7,2 robi jakąś różnicę?
@Spleen z dokladnoscia do 1cm ;). To sie nie mierzy tylko ocenia wzrokowo na statku bez przechylu. Sa tez systemy, ktore pokazuja aktualne zanurzenie (mamy taki), ale i tak sie zawsze wzrokowo potwierdza. 20cm dla takiego statku, jesli bylby masowcem to roznica ladunku wynosilaby jakies 1600 ton.
Jakie jest maksymalne zanurzenie na dziobie? Czy tam gdzie się kończy miedź to już zakładany poziom graniczny?
@Tapporauta maksymalne zanurzenie wskazuje znak plimsola, o ktorym jutro ;) jak zawsze - to zalezy. Glownie od gestosci wody, ale jest to mniej wiecej tam gdzie mowisz
@bartek555 dzięki, no to czekamy na to co przyniesie jutro
@bartek555 plot twist:nie wiadomo bo to zdjęcie rufy
@bartek555 Przeczytam! Opisuj detale
@bartek555 ja czytam nawet te długie
Zaloguj się aby komentować