Jakie jest według Was najlepsze rozwiązanie dla chmury domowej?
Coś z gotowych rozwiązań od producentów (#QNAP, #Synology itd.) czy może hostowanie w zaciszu domowym własnej instancji #nextcloud
Założenia, które musi spełniać to:
  • Bardzo dobra synchronizacja ze wszystkimi urządzeniami i systemami operacyjnymi (Windows, xOS, Linux)
  • Galeria zdjęć z rozpoznawaniem twarzy
  • Łatwość obsługi
  • Możliwość łatwej rozbudowy i naprawy
  • Mnogość dodatkowych aplikacji
Zapraszam do dyskusji.
#homelab #NAS #serwer #selfhosted #cloud #westerndigital #zyxel #freenas #owncloud
d232d3c6-11bb-4349-bab5-00da447edff3

Najlepszy serwer NAS dla chmury domowej to moim zdaniem:

27 Głosów
size

@AdmiralAwesome ja mam swojego nextclouda na rpi4 wystawionym do internetu, ale chętnie poczytam o innych opcjach z ciekawości

Voltage

@AdmiralAwesome taktyk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

caparone

@AdmiralAwesome ja swojego zbudowałem w dużej obudowie z miejscem na 8 dysków hdd i 2 ssd na system, postawione na openmediavault aby można było nie tylko używać jako storage ale również wirtualizację. Planuje z czasem przechowywać monitoring wizyjny oraz zarządzać domem, przyda się tez jakieś wersjonowanie lokalne postawić i można jakiegoś laba sobie zbudować w razie potrzeby.


Btw. zyxela odradzam, straszny szajs

Artorias92

@AdmiralAwesome Ze dwa lata temu postanowiłem że zrobię sobie sam serwer do domowego użytku.- rpi4, na którym postawiłem OMV i różne pierdoły na dockerze. Wszystko było dobrze dopóki nie zacząłem dodawać dysków, jeden dysk mi padł, a kartę pamięci złamałem przy wymianie obudowy w Malince. Okazało się że backup przestał mi się robić po ok pół roku (nie sprawdziłem - mój błąd).


Teraz mam synology od pół roku. I u siebie widzę ogromną różnicę - wszystko po prostu działa. Jeśli się wie co się robi to FreeNas jest dobrym rozwiązaniem, natomiast jeśli nie. bardzo, ale chce się mieć serwer - to lepiej Synology / qnap / terramaster / asustor.


Nie wykluczam że kiedyś powrócę do serwera samoróbki

SzklanyDrut

@AdmiralAwesome A ja się rozpiszę. Tego typy rozwiązanie dobiera się na podstawie dwóch czynników: tego co chcesz osiągnąć i jaką masz wiedzę.


W przypadku gotowych rozwiązań masz pudełko ze sprzętem i oprogramowaniem, do którego wkładasz dyski i je konfigurujesz. Konfiguracja i obsługa takiego urządzenia jest prosta, masz wsparcie w postaci przystępnie napisanych manuali, jeśli coś się stanie to masz komunikat, najczęściej jeszcze soft prowadzi za rękę jak go rozwiązać.


W przypadku rozwiązań budowanych samodzielnie masz nieograniczone pole do popisu ale aby to dobrze zrobić i nie płakać w przyszłości musisz dobrze ogarnąć i ogarniać wiele rzeczy:


  • znajomość RAID. Jak nie wiesz jak to działa i jak należy naprawiać uwaloną macierz aby nie wywalić sobie danych w powietrze to nie buduj swojego rozwiązania. To jest podstawa podstaw.

  • samba. Jeśli chcesz mieć dyski sieciowe to musisz potrafić prawidłowo skonfigurować i zarządzać sambą. Tutaj na dzień dobry kłania się znajomość uprawnień, zarządzanie użytkownikami i grupami, autoryzacje

Jak to wygląda u mnie?


Ja mam to zrobione tradycyjnie po swojemu, a mianowicie dane trzymam lokalnie i są one synchronizowane pomiędzy dropboxem i google drive. Na linuksie miałem ciągle jakieś problemy z synchronizacją, a to jakiś plik blokował, a to coś się z uprawnieniami porobiło itd. Przestało mnie to bawić, kupiłem synology i mam święty spokój i aktualnie tylko na synology robię nasy.


Odpowiadając na pytania zawarte we wpisie:


  • „Bardzo dobra synchronizacja ze wszystkimi urządzeniami i systemami operacyjnymi (Windows, xOS, Linux)”

Nextcloud daje radę na każdej platformie. Innych narzędzi oprócz google drive, one drive i dropbox nie sprawdzałem.


  • „Galeria zdjęć z rozpoznawaniem twarzy”

Nie dłubałem nic w tym temacie.


  • „Łatwość obsługi”

Pojęcie względne. Dla jednego łatwe będzie wyklikanie wszystkiego, dla innego łatwiej będzie napisać z palca plik konfiguracyjny.


  • „Możliwość łatwej rozbudowy i naprawy”

No tu jedynie serwer, nie gotowy NAS. Oczywiście wymiana dysków jest łatwa i tu i tu, bardziej chodzi mi o aspekty związane z ramem, prockiem itd.


  • „Mnogość dodatkowych aplikacji”

Serwer na Linuksie.


P.S Ja wiem, że jest coś takiego jak TrueNas, tylko te narzędzia są tak projektowane, że admin musi mieć jakąś tam wiedzę i one zakładają, że ją posiadasz. Ułatwiają wszystko, ale nie zwalniają z wiedzy jak i co działa.

caparone

@AdmiralAwesome dodam jeszcze że jeżeli planujesz budować swój NAS to jeszcze warto się zastanowić nad płyta posiadającą IPMI lub jego odpowiednik. Ułatwi to zarządzanie w przypadku gdy coś się wykrzyczy i nie będzie chciał się włączyć panel www to zawsze możesz wbić przez konsole zarządzania płyty głównej bez potrzeby podpinania monitora i klawiatury do sprzętu.

AdmiralAwesome

@SzklanyDrut ja osobiście korzystam ze swojego własnego rozwiązania, które niebawem opisze na tej Społeczności przy okazji jego delikatnej zmiany już niebawem.


Rozpoznawanie twarzy dodał nowy Nextcloud (HUB3) i to nawet działa. Nie jakoś najlepiej na świecie podobno, ale działa, zobaczymy jak postawię NC na nowo.


Generalnie u mnie wszystko jest hajperwajzorowane przez Proxmox.


@caparone Mam to u siebie dość złożone, bo cała moja prywatna flota serwerowa to:


  1. Środowisko deweloperskie u siebie w domu: Laptop HP G6, Proxmox, kontenery i VKki na których testuję rzeczy.

  2. Pełnowymiarowy serwer z 2x 32 x Intel Xeon CPU E5-2650 0 @ 2.00GHz i niecałymi 200 GB RAM i 12 TB w drugiej lokalizacji, który jest moim środowiskiem produkcyjnym i backupowym.

  3. Backup wszystkiego do mojego AWSowego rozwiązania Proxmox Backup.

SzklanyDrut

@AdmiralAwesome "Rozpoznawanie twarzy dodał nowy Nextcloud (HUB3) i to nawet działa. Nie jakoś najlepiej na świecie podobno, ale działa, zobaczymy jak postawię NC na nowo."


Masz może jakiś link do opisu jak to działa, jak wygląda? Może u mnie by się to przydało do zrobienia porządku ze zdjęciami.

PanZuo

@AdmiralAwesome QNAP - odradzam. Dziurawy jak ser szwajcarski i mogą Ci zaszyfrować wszystkie dane. Także nie ma co go wystawiać na świat. Musiałbyś zrobić VPN na routerze i przez vpn dostać się na QNAP z zewnątrz. Inaczej dane pójdą się walić. Aktualizacje niby robią, ale widzę, że nowsze wersje tego syfu sa szybsze od aktualizacji bo sporo było wkurwienia użytkowników QNAP co mieli ustawione automtyczne aktualizacje, a i tak zaszyfrowało.


ZYXXEL - chiński szmelc, nie polecam.


SYNOLOGY - można powiedizeć, że nawet spoko system i produkt.


Jest jeszcze ASUSTOR.


Ja od siebie polecę samemu sobie zrobić NAS na systemach OMV/Freenas/TrueNAS. Zależy czy ma być mały, jak mały to jakiś komputer USFF kupujesz, dbasz o to by 1-2 gb ram było jakiś 2-4 rdzeniowiec procek i to w sumie wszystko. Można też kupić terminal z Fujitsu/Dell Wyse. Tylko tu minusem jest podpinanie pod USB3.0.


Po zainstalowaniu systemu do NAS, masz dwie opcje NextCloud albo VPN. Jest na OMV jeszcze FileBrowser, który można odpalać tymczasowo i jest dostęp przez stronkę WWW. Nawet sprawnie to działa tylko tak jak mówię tymczasowo poprzez panel OMV się odpala plugin i można działać.


Przy konfiguracji też trzeba pamiętać by nie stosować standardowych portów tylko ustalić własne porty.

Zaloguj się aby komentować