Załóżmy że wydajecie 10 000 zł na produkt lub usługę, odliczając koszty zakupu towaru, pracowników, utrzymania biura itp itd ile firmie powinno zostawać zysku abyście uważali że to jest OK, patrząc nie tylko na swoje dobro (bo to wiadomo, niech zejdą poniżej kosztów byle było taniej) ale także mając na uwadze że firma musi się utrzymać na rynku.
#ankieta #januszebiznesu #kliencizpieklarodem
Ile z 10 000 zł to uczciwy zarobek firmy?
@NatenczasWojski Zależy od branży. W wypadku akcesoriów audiofilskich to nawet 500% jest uczciwy i sprawiedliwy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak serio, też zależy od branży - tj. dokładniej od tego, czy takie zamówienie za 10k masz 50 razy dziennie czy raz na tydzień.
@LondoMollari pozłacane wtyki?
@Opornik Pozłacane wtyki to lata 90'. Teraz sprzedaje się switche sieciowe w redukcją szumów, i audiofilskie dyski SSD.
@LondoMollari
audiofilskie dyski SSD.
Aż śmiechłem na głos, tudzież "lolłem"
@NatenczasWojski co to za glupie pytanie. jak nie kradną i nie oszukują to kazdy zarobek jest uczciwy. co ma wysokosc zarobku do uczciwosci?
@GrindFaterAnona sprzedawanie leków ratujących życie z marżą kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy procent dlatego, że ma się na niego patent i/lub zmonopolizowało się cały rynek też jest uczciwe? Ludzie tracą całe majątki życia i umierają, ale technicznie nikt ich nie okrada.
https://www.forbes.com/sites/robertpearl/2023/01/31/pharma-companies-a-conglomerate-of-monopolies/
@lurker_z_internetu ok, nie wiedziałem ze rozważamy monopolistów. monopol z tego co wiem jest zakazany prawem. podobnie zmowy cenowe
Większość jak do tej pory uważa że marża 25% jest Oki więc deweloperzy nie są wcale tacy chciwi xD
@NatenczasWojski Żaden i każdy z powyższych. Abstrahując już od konkurencji na rynku to zależy od branży, ryzyka, obrotu i odpowiedzialności społecznej danej firmy. Inną marżę powinna nakładać firma działająca w sektorze high-tech czy farmacji pakująca masę pieniędzy w ryzykowne projekty R&D a inną dyskont spożywczy, który może obracać z zyskiem nawet przy marży 1-2%. Już nie wspominając o firmach zajmujących się obsługą infrastruktury publicznej np. przedsiębiorstwo-operator wodociągów/kabalizacji czy linii przesyłowych, gdzie trzeba równoważyć interes społeczny z tym przedsiębiorstwa.
@Stashqo ale to o czym mowisz to rynek wymusza, a nie klient i jego opinia o "uczciwej" marzy.
@NatenczasWojski odpowiem po żydowsku "to zależy".
Jak firma ma dobry produkt i niskie koszty to niech sobie ma nawet 99,99% narzutu. Rynek zweryfikuje, czy ma to sens.
Tam, gdzie rynek działa jako-tako, narzut jest niski. Patrz spożywka i inne FMCG. Oczywiście można się kłócić co do szczegółów, ale zasadniczo nikt nie dowali większej marży niż pojedyncze procenty, jeśli klient jest w miarę poinformowany a konkurencja ma się dobrze.
Gorzej, jak firma jest monopolistą, wykorzystuje trudną sytuację konsumenta, albo nieuczciwe praktyki. Tak, jak wspomniane już firmy farmaceutyczne, Nestle wykupujące źródła wody, zmowy terytorialne operatorów telefonii/internetu w USA, i tak dalej. Wtedy powinna wejść regulacja i narzut ograniczyć. Do ilu? Znowu zależy od konkretnej sytuacji. Bo np. jeśli powiemy firmom farmaceutycznym "10% maks, nie ma zmiłuj", to jest ryzyko, że zrezygnują z ryzykownego R&D albo wyniosą się do kraju, gdzie władza nie ma takich skrupułów.
Zaloguj się aby komentować