#pytanie #ciekawostki #fizyka
@WujChafel taguj zielonko
@WujChafel Jeśli przybyło, to gdzieś jednocześnie ubyło tej energii. Gdzie? Jak wygląda to "mnożenie"?
@em-te Jak wiadomo pompa ciepła np typu powietrze-woda pozyskuje ciepło do podgrzewania wody w instalacji z otoczenia, czyli im wyższa temperatura powietrza wokół pompy tym wyższa jej sprawność (COP). Dla przykładu COP pompy przy +25 stopni wynosi 4.0 (z 1 kwh energii elektrycznej wytwarza 4 kwh ciepła) a przy -15 ok 1,8 (z 1 kwh energii el. 1.8 kwh ciepła)
@WujChafel Po primo, 50% sprawności to mają JEDNOSTKi NAPĘDOWE z F1, czyli całość wraz z systemem odzysku energii z hamowania, z turbosprężarki itp. 50% i tak idzie w spaliny i ciepło na chłodnice itp.
Secundo, COP pompy to jest jedna sprawa, ale w jaki sposób miałaby pomnożyć 4x ciepło? Ona tylko transportuje z jednego poziomu energetycznego do innego. A COP to współczynnik nakładu pracy na ilość uzyskanego ciepła. Energia nie bierze się z nikąd.
Po tercio, skoro byłby silnik spalinowy to po cholerę odbierać z niego ciepło przez PC skoro i tak to będzie ciepło wysokotemperaturowe więc od razu może zasilić CO. To się nazywa Kogeneracja.
Po quatro. Wciąż byłoby to źródło ciepła pochodzące z przemian chemicznych.
@myoniwy Przepraszam, mój błąd nie pomnoży ciepła x4 tylko podniesie sprawność pompy ciepła do COP 4.0 poprzez wyższą temperaturę panującą wokół pompy
@myoniwy I jeszcze po quinto, nawet jakby skutecznie odebrać to ciepło bez strat, to trzeba dodać ten agregat prądotwórczy, o którym wspomina @WujChafel. Czyli zamienić ciepło na pracę. A tu trzeba czynnika roboczego, turbiny i paru innych elementów, na których traci się energię i których poprawne zestawienie jest co najmniej nietrywialne. A poza tym mało wydajne w małych skalach.
@WujChafel I tak na marginesie, ciepło się ani nie dodaje, ani nie mnoży, jeśli chodzi o poziom.
@myoniwy mam wrażenie, że @WujChafel dostrzega jedynie wydatek potrzebnej energii elektrycznej, do napędzania pompy. I tu dzieje się magia, przy takim spojrzeniu 1kW zamienia się w 4kW.
@em-te Mam zrobiony audyt energetyczny budynku i wyraźnie napisane że zapotrzebowanie budynku na energię cieplną to 10000 kwh rocznie a zapotrzebowanie na energię elektryczną przy zastosowaniu pompy ciepła do ogrzewania ok 3300 kwh
@WujChafel ale ta energia elektryczna służy wyłącznie do przeniesienia teoretycznie darmowego ciepła z miejsca na miejsce. Energia elektryczna magicznie się nie rozmnaża. A wracając do twego pytania. Nie proście spalić paliwo potrzebne do napędzania agregatu? Ty nie proponujesz ogrzewania po pierwotnej stronie, ty chcesz ogrzewać skraplacz, tylko nie wiem czemu kolejny raz przetwarzać energię cieplną, na... cieplną.
@em-te Nawet mi przez myśl nie przeszło żeby rozmnażać energię elektryczną, zasada działania pomp ciepła polega na zamianie energii elektrycznej na cieplną, czy uważasz że pompa ciepła jeżeli pobierze 1 kwh energii ektrycznej to tyle samo odda energii cieplnej albo i mniej bo praca?
@WujChafel mam wrażenie, ze trwa właśnie obrona magisterki z tego uniwersytetu chłopskiego rozumu.
@em-te pytanie było proste a odpowiedzi brak, zapraszam na uniwersytet
@WujChafel ja to Twój pomysł przerobię jeszcze na perpetum mobile, bierzesz agregat prądotwórczy 1kw,zasilasz nim pompę elektrycznie, ciepłem tego agregatu podgrzewasz powietrze przy jednostce zewnętrznej i np z 0 st na polu robisz te 25 tym ciepłem, i jesteś w stanie odebrać 4kw mocy, musimy to opatentować i sprzedawać jako free energy XD
@WujChafel Nie do końca polega na zamianie energii kinetycznej w cieplną - tylko mniej niż połowa (zależnie od sprawności) pochodzi z cyklu sprężania, reszta to pompowanie ciepła pomiędzy źródłem, a rzeczą ogrzewaną. Weźmy więc 40% ze spężania, 50% z tego (cały czas idealne warunki i założenia) i dostajesz max 20% dodatkowego grzania. A w praktyce poniżej 10. I to będzie taki kogenerator, jak wspominali inni.
Musisz jednak zadbać o wyższą temperaturę czynnika chłodzącego napęd pompy (wyższą od obiegu wewnętrznego), żeby wymiennik działał. No i musisz dobrać chłodzenie tak, żeby nie zabić wydajności napędu.
Nie wiem tylko po co Ci generator prądotwórczy, bo wtedy wydajność spadnie Ci do jakiś ułamków procenta. To już lepiej ogniwa Peltiera (też bez sensu, ale mniej etapów).
Poczytaj o kogeneratorach. Ktoś tam w Polsce zrobił nawet taki.
Zaloguj się aby komentować