TL;DR Chłop se zrobił półautomatyczny system do uprawy ziół i warzyw w pomieszczeniach, który wygląda jak kupa, ale działa naprawdę spoko 😄
[Dlaczego?]
Sporo gotuje i zawsze borykam się z fundamentalnym problemem - brakuje mi świeżych ziół i warzyw. Kupowane ze sklepów nie są ani świeże, ani dobre, a w przypadku ziół doniczkowych to padają jak muchy. Mogę uprawiać pod domem, ale kiepskie nasłonecznienie działki, średnia gleba i masa chorób sprawiają, że bez większej pracy trudno tam cokolwiek wyhodować. Więc zrobiłem to, co zrobiłaby każda normalna osoba.... wydam niestosownie dużo pieniędzy i poświęciłem ponad 100h na over engineering tworząc swój własny system hydroponiki do użytku wewnętrznego. Przy okazji znalazłem pretekst, by sobie kupić kolejne narzędzia, które zawsze chciałem kupić, ale nie miałem powodu.
[Założenia]
Głównym założeniem end game jest zbudowanie systemu, który będę mógł postawić sobie jako szafę w kuchni i korzystać z niego na co dzień 🍴, tak by nie szpeciło przestrzeni i by wszystko było całkiem estetyczne. Dodatkowo chciałbym by uprawa roślin wymagała zerowej ingerencji z mojej strony i wszystko było zautomatyzowane 🤖.
Niemniej do endgame jest daleka droga, więc zaczynam od prototypu, by zidentyfikować wszystkie problemy, a potem będę rozbudowywać system do pełnej wydajności, która chce osiągnąć.
[Wybór systemu]
Hydroponika, czyli uprawa roślin bez ziemi, jest z nami od dłuższego czasu. Tak więc nie musiałem wymyślać niczego od zera. Znalazłem swój typ systemu na podstawie paru wymagań:
- Prosty - bez mnożenia urządzeń elektrycznych/mechanicznych
- Skalowalny 📈 - zaczynam od mvp a potem lecimy to the moon
- Energooszczedny 🔌 - bedzie działał 24/7
- Automatyzowalny 🤖 - posiadający potencjał do pełnej automatyzacji (bo jestem leniwy/zapominalski i nie chce się przejmować roślinami)
- Tani - 🧅
- Efektywny 🔥 - im szybciej w nim wszystko rośnie, tym lepiej
- Powtarzalny 🔁 - bym mógł naukowo ogarnąć jak najlepiej uprawiać to co chce w kontrolowanym środowisku.
W końcu zdecydowałem się na system NFT (nutrient film technique), gdzie uprawy są trzymane nad ciągłym strumieniem wody z nawozami. Ogólnie rzecz biorąc, woda jest pompowana ze zbiornika do kanału z roślinami i spływa po jego dnie. Kanał jest ustawiony pod kątem, więc woda powinna tworzyć tylko taki cienki film na dnie kanału, aż spłynie odpływem znowu do zbiornika głównego.
Brak stojącej wody sprawia, że algi/grzyby się nie rozwijają (i nie wali mokra szmata). Natomiast przelew wody między zbiornikami napowietrza wodę bez konieczności dodatkowego sprzętu. Finalnie - NFT działa modułowo i można po prostu dodawać kolejne rzędy jak chce się powiększyć system bez konieczności zmiany reszty komponentów. Jest jeszcze parę innych szczegółów - ale nie będę się na razie rozpisywać (chyba, że jest ktoś zainteresowany).
[Roślinki ]
Na start zasadziłem bazylie, kolendrę, i pietruszkę. Z uwagi, że hydroponika nie używa ziemi, wszystko sadzi się w wełnie mineralnej pod sadzonki. Jak sadzonki wykiełkują na tyle że wykształca korzeń poza wełnę przesadza się je do rynny.
[Działanie]
Z uwagi, na ciągła potrzebę dostarczania wody, pompa musi działać 24/7. Z kolei oświetlenie musi symulować rytm dobowy więc działa w systemie 18/6.
[Koszty]
Regał - 120 PLN
Kanały wentylacyjne - 2x21 PLN
Odpływ, rury, hydraulika - 42 PLN
Profile alu - 4x22 PLN
Ceownik - 8 PLN
Taśma led - 235 PLN (użyto 3,6m na 5m taśmy)
Zasilacz - 200 PLN (używa 68 W z 200 W)
Koszyczki - 3.5 PLN
Wełna + Nawozy - 110 PLN
Reszta elementów gdzieś się walała u mnie w domu wiec ich nie wrzucam w koszta.
Razem 848,5 PLN
Koszt winduje taśma i zasilacz (który jest w stanie udźwignąć kolejne piętro upraw - być może takich co lubią większe naświetlenie jak salaty). Na szczęście do rozbudowy piętra potrzeba tylko dorzucić dwa kanały w cenie łącznej 42 PLN i lepsza pompę za ok 40 PLN.
Koszt budowy na 1 roślinę to 121.21 PLN w obecnym prototypie (1 rząd)
Koszt budowy na 1 roślinę to 44,3 PLN w przypadku 3 rzędów na piętrze
Potencjalny koszt budowy na 1 roślinę to 33,03 PLN w przypadku 2 pięter po 3 rzędy (ale tu już piszę palcem po wodzie i gdybam).
[Wrażenia]
Na pewno nie postawie tego na razie w kuchni, bo lampa jest tak jasna, że nie idzie się nie oślepić 😜 Sadzonki puszczają powoli korzenie poza koszyczki więc coś robię dobrze. Mam gopro które robi timelapsa więc będę mógł coś fajnego pokazać za pewien czas zapewne.
[Co dalej?]
Zobaczę jak się mają uprawy i jakie problemy wyjdą z prototypem - co się sprawdza a co nie. Po czym będę sukcesywnie implementował kolejne wersje mojego Ultra Growera
Jak bedziecie mieć ochotę w kolejnych wpisach mogę wam opisać jak zrobiona jest konstrukcja i jak podchodziłem do doboru i zrobienia oświetlenia.
Kurde, geniusz!
Dzięki za wpis czekam na efekty. Nie lepiej ledy dedykowane do roślin?
Dedykowane ledy w specu który potrzebuje by zmaksymalizować wzrost tych ziół sa strasznie drogie a raczej overpriced. Coś typu normalne vs dla graczy. Postaram się wrzucić za jakiś czas kolejny wpis o oświetleniu by bardziej poruszyć temat 😉
@w1lq Będzie to rosło na LEDach które nie mają pełnego widma pod rośliny? Czekam na więcej info o tych ledach bo to kluczowa sprawa
@orzeszty ja tu konczylem podstawowke a nie fizyke. Mowili ze bedzie dzialac.
@w1lq Ja kupiłem ostatnio dwie żarówki Grow po 40 ledy które mają nawet diodę UV, do doświetlania sadzonek pomidorów i rosną ładne zielone, przy tej pogodzie. Kiedyś świeciłem jakimś zimnym ledem 7k Kelwinów i niby rosło ale pogniło
@w1lq a jaki koszt energii elektrycznej?
Obecnie 35 kWh w perspektywie miesiąca. Ale jest przestrzeń by te 7 slotów rozszerzyć do 21 przy tym samym lub marginalnie wyższym koszcie
@w1lq ZGLASZAM TO NA BAGIETY
Zioła chłop sadzi! Komu to potrzebne!
@w1lq Rewelka! Ta pompa wody spory strumień leje, tak ma być? Rozdzielenie na dwa poziomy dzieli ten strumień na dwa słabsze?
Ok 2-3l na minute - nie jest to najlepsza pompa świata bo podjebalem kotu z poidełka xD - generalnie chcesz by film wody pokrywał całe dno kanału, ale ne chcesz by woda stała. Można tu manipulować albo ilością wody albo katem nachylenia kanału 😎
@aleextra @w1lq Też mnie ciekawi patent dozowania wody. Pompujesz do rynienki u góry z której dopiero podlewasz przelewowo? A pompa jest sterowana czujnikiem poziomu? To pierwsze rozwiązanie które mi do głowy przychodzi a na zdjęciach nie widzę dokładnie.
No i wzbogacenie wody nawozem to pewnie też, co można zautomatyzować.
Tyle pytań, superciekawy projekt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przeceniasz mnie ;) to jest pompa z stałym przepływem. Chyba z pół godziny bawiłem się trytytkami by mieć idealny setup pod ta pompę.
Prawda. NFT jest fajne bo masz obieg zamknięty a to znaczy ze mozesz go kontrolować i mozesz nim manipulować jak chcesz ;)
@w1lq swietny projekt i wykonanie! Gratuluję. Ale zeby nie bylo tak kolorowo - w chuj miejsca to zajmuje, chyba masz sporą kuchnię. Doswietlasz ledami?
Wyjebalem to z kuchni bo jak odpaliłem to o 22 to osleplem na 10 minut ;) - to prototyp - chce zobaczyć jakie rozwiązania działają a jakie nie. Docelowo będę myślał o czymś co dla jednego poziomu moze być o wiele bardziej kompaktowe
@w1lq Odbuduj to styropianem 10 cm, diody ogrzeją do tropikalnych warunków, nie zapomnij o doprowadzeniu CO2
@w1lq i co, pompa wody chodzi 24/7? Trochę marnowanie energii chyba.
To 3W pompka - naprawdę przepierdalam energię na większe głupoty 24/7 xD
@w1lq Jedyne o co sie martwie to swiatlo
Fajny pomysł żeby posadzić tez inne rośliny
Poczytałem sobie tu i ówdzie, oraz lubię sobie składać jakieś pierdoly. Wiec pewnie od 0 😉
@wilq wołaj do kolejnych wpisów
Czemu ta taśma taka droga? Nie mogła być jakaś tańsza?
@w1lq Kapitalne. Gratki za pomysł. Czekamy na timelapsa
Nie myślałeś żeby zrobić wersje bez zasilania na lato/ładne dni a jakby było brzydko to cyk daszek i lampy? Czy są jakieś przeciwskazania technicznobiologiczne w stylu albo lampa albo naturalne słońce bo roślinka zwariuje.
Z inżynieryjnej perspektywy to jest bardzo prosty system, wiec nie chce dodawać poziomu skomplikowania związanego z fikuśna mechanika. Dodatkowo - ten system jest w pełni kontrolowany. Nad naturalnym światłem nie mam kontroli.
@w1lq super fajne, nawet kotek patrzy z zachwytem
@w1lq Super pomysł!
Może warto rozważyć:
-
Obniżenie światła przez więcej dotrze do roślin i mniej się rozproszy na boki
-
"Strefy" oświetlenia sterowane w zależności od rynienki znajdującej się bezpośrednio pod danym pasmem led
-
Zbiornik kompensujący u góry, który grawitacyjnie dostarczałby wodę do rynienek i byłby napełniany np. co godzinę
-
Przeszkloną przesłonę z ciemnego plexi, co po zabudowaniu pozwoliłoby fajnie wyeksponować rośliny beż rażenia oczu domowników
-
Zmniejszenie nachylenia rynienek - z tego co widzę to przy tym nachyleniu woda ma szybki przepływ przez co rośliny mogą nie zdążyć się odżywić i wymaga mocnego pompowania (zalecany kąt to chyba 0.5 stopnia, proporcje 1:30 - 1:100)
-
Dodanie od razu kolejnych rynienek bo... po co czekać i świecić na darmo
Dzięki - wszystko fajne pomysły do przemyślenia 😎
@w1lq trzymam kciuki za dalszy rozwój, wołaj na update
Rozumiem. Podziwiam. Szanuję.
@w1lq Ale żeś to zjebał.
No dobra. Jeżeli chodzi o Hydroponike to dodam kilka swoich groszy.
Wszystko, ok jak na zestaw Biedak+, ale pominąłeś kilka fundamentalnych zasad.
Korzenie w tym co tam masz bardzo szybko się rozrosną i zaczną wystawać poza ten tunel. Bardzo szybko przeplyw wody zacznie przypominać zatkany kibel. Kibel z ciemnymi korzeniami, spalonymi od światła/słońca.
Jeżeli już chcesz się bawić w hydro to kup sobie dobre wiaderka i odpowiednie doniczki lub wykonaj to z ciemnego matriału. Woda nie może być w naświetlonym pomieszczeniu - zaczną się tworzyć glony, a to już katastrofa.
Korzenie również należy trzymać jak najdalej od światła (słoneczne zabije je szybciej niż ci się wydaje) - raz, że spalisz końcówki zasysające wode, a dwa - zaczną się tworzyć glony i całą plantacje szlag trafi
Więc albo zaczniesz używać chemii do likwidacji glonów, albo będziesz miał eko po małej modyfikacji.
Ps. Zbiornik z wodą trzymaj w miarę możwości tak, aby plantacja była 5-10 cm powyżej lustra wody. Pompka się nie męczy, nie pobierasz takiej ilości prądu, komponenty mechaniczne wolniej się zużywają. Niby szczegóły, ale..
Update: W tym przypadku, fakt. Lepiej trzymać poniżej plantacji, a i miejsce się znajdzie na pompki do napowietrzenia wody. Masz tam fajny potencjał, przyznaje.
Światło - o to za lampy wsadziłeś??
Bo jak kupiłeś Ledy z IKEA (takie nad blat w kuchni) to też cały ch. z tego będzie
@Lurkerer O ile problem glonow w wodzie mozna latwo rozwiazac tanimi kosztami i malymi korektami to swiatlo zniszczy ten projek - PPFD, PAR.
Jak mówię - prototypuje ;) patrzę co działa co nie. Nie wszystko jest tez problemem wartym poświęcania nań energii.
Czy będzie problem? Napewno i to nie jeden. Niemniej kluczem tego projektu jest obecnie rozkmina. 😎
Napowietrzania zdecydowanie nie potrzeba w tak mocno przelewowym systemie.
@SlavedWizard Zgadzam się, niemniej projekt warty uwagi. Kolega daje rade, doświadczenie zdobywa.
@w1lq No to zeby nie zepsuc rozkminy na wejsciu, obniz maxymalnie te lampy, MAXYMALNIE!
@Lurkerer I zycze koledze jak najlepiej. Pomozemy uniknac bledow
jako osoba mocno zainteresowana tematem używania oświetlenia do sztucznego wzrostu roślin (nie hobbystycznie a w pracy) udało mi się "namówić" szefostwo na zakup od producenta z Polski takich lamp które polecam http://growy.com.pl/
@doodcinki To ja z polskiego poletka polece lampy bilberry.
@doodcinki Jakie moce lamp zakupiłeś i jaka cena?
Fajniusie. Czekam na więcej
@w1lq rozkminiałem coś takiego ale w pełni zautomatyzowane.
Kilka czujników w wodzie badających niedobory i aumatyczne podajniki które by ten nawóz podawały i dodatkowo mieszały. Autonomiczna uprawa bez potrzeby robienia czegokolwiek
Ja tez. Jak ktoś myśli inaczej nie docenia mojego lenistwa. Soft zawsze łatwo zrobić lu zmienić. Rozwiązania sprzętowe ogarnia się najdłużej wiec od tego zaczynam ;)
Zaloguj się aby komentować