Link
#nauka #polska
@Fausto - jestem ciekaw ile biorą za godzinę swojej pracy...
@koszotorobur a chcesz odpalić wiedźmina na tym?
@Fausto - nie.
Mogli coś więcej napisać w artykule:
Helios:
-
Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i docelowo będzie się składał z trzech partycji obliczeniowych:CPU wyposażonej w 75 264 rdzeni obliczeniowych AMD Zen4 oraz 200 TB pamięci operacyjnej DDR5,
-
GPU wyposażonej w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200,
-
INT dla pracy interaktywnej, wyposażonej w 24 akceleratory NVIDIA H100 i szybką lokalną pamięć NVMe.
Athena:
48 serwerów z procesorami AMD EPYC (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU)
1 TB pamięci RAM
384 karty GPGPU NVIDIA A100
Ares:
-
532 serwery, każdy wyposażony w 192 GB pamięci RAM,
-
256 serwerów, każdy wyposażony w 384 GB pamięci RAM,
-
9 serwerów, każdy posiadający 8 kart NVIDIA Tesla V100.
@Fausto Swoją drogą to nazywanie klastra "superkomputerem" (liczba pojedyncza) jest trochę na wyrost. Ze względu na różnice czasów dostępu do pamięci pomiędzy procesem a pamięcią spoza lokalnej grupy i tak przetwarzanie jest zwykle podzielone na węzły i co dopiero wyniki przetwarzania są łączone na końcu.
To jest oczywiście moja czepliwość, nie żadna oficjalna definicja.
@WolandWspanialy Określenie superkomputer po prostu dobrze się sprzedaje. Jakbyśmy chcieli się czepiać, to powinniśmy playstation nazywać komputerem, a nie konsolą, bo przecież architektura ta sama.
@Fausto Hehe powiedzmy że dyskusja akademicka ale Playstation to "konsola do gier" czyli szczególny przypadek komputera o ograniczonej funkcjonalności. Superkomputer to nazwa marketingowa klastra komputerów - marketingowa bo komputerów jest wiele i trzeba przetwarzanie prowadzić w szczególny sposób aby osiągnąć pełną wydajność.
Napisaliby ile BTC można na tym wykopać w ciągu jednego dnia, to by było wiadomo jaką ma moc
@Fausto dobra niech ktoś wyjaśni jaką to ma wydajność względem typowego pc z 2023, bo trudno mi to sobie wyobrazić. Np jeżeli ten super komputer wykonuje jakąś operację jedną sekundę, to ile czasu mogłoby zająć wykonanie tej samej operacji typowemu pc.
@artur200222 Ciężko powiedzieć, bo to bardzo zależy od tego jaka praca jest wykonywana i jak jest zrównoleglana, ale na oko każda sekunda pracy tego to ok 3 godziny pracy zwykłego pececiaka jeśli chodzi o zastosowania wymagające użyć procesora i około tygodnia dla zastosowań które da się obliczyć na procesorach graficznych. (Policzone dla Heliosa, na kolanie, może się mylić o ok rząd wielkości i wszystko zależy od tego jakie dokładnie jest zastowanie, wymagana precyzja itp. ale jakoś tak...)
@artur200222 No piszo tam, że operacje, które "normalny" komp by wykonywał lata, to na takim sprzęcie skracamy do tygodni czy nawet godzin.
@Fausto @artur200222 Jak wyżej - to zależy. Siłą superkomputerów jest to, że mają setki procesorów, każdy z nich ma kilkadziesiąt rdzeni. Możesz więc prowadzić obliczenia na setkach rdzeni jednocześnie. Jeśli Twoje obliczenia dają się zrównoleglić, bo np. prowadzisz obliczenia własności jakiegoś materiału i możesz ten materiał podzielić na setki małych kawałków i każdy z tych kawałków policzyć niezależnie na osobnym rdzeniu - to będziesz liczył setki razy szybciej niż jakbyś próbował to liczyć na swoich 4 czy 8 czy ile tam masz rdzeni na swoim komputerze.
Oczywiście dochodzą tu techniczne kwestie typu taka jak ta już tutaj podniesiona - że tak naprawdę superkomputer to zespół procesorów połączonych kablami, więc dochodzi jeszcze optymalizacja kodu obliczeniowego tak, żeby te procesory między sobą jak najmniej musiały się komunikować, bo to zajmuje czas.
Zaloguj się aby komentować