#historiazarroyo - "Wojna flag" na ulicach Flensburga - 1920 r. (Koloryzacja zdjęcia wykonana przez julius.colorizarion)
Ponad rok po rozejmie z 11 listopada 1918 r. doszło do dwóch plebiscytów na terenie Szlezwiku, gdzie mieszkańcy musieli wybrać, czy chcą przyłączenia ziem do królestwa Danii, czy pozostania w obrębie Republiki Weimarskiej.
Szlezwik niemiecki
W XIX wieku terytorium Szlezwiku i Holsztynu było złączone ze sobą unią realną i stanowiło jedną z części składowych ponapoleońskiego Związku Niemieckiego. W latach 40.stych król Fryderyk VII postanowił włączyć te ziemie do Danii. To doprowadziło do tzw. I wojny o Szlezwik (1848-51), zakończonej zwycięstwem Duńczyków i przyłączeniem Szlezwiku do Danii. 13 lat później doszło do II wojny, gdzie Prusy wspierane przez Austrię pokonały Danię i w wyniku traktatu wiedeńskiego podzieliły się łupami. Prusom wpadły w ręce terytoria Szlezwiku, zaś Austrii Holsztyn. Późniejsza wojna między niemieckimi monarchiami zakończyła się odebraniem Austrii Holsztynu i włączenie go do ziem Prus.
Plebiscyt
Niemcy przegrały I wojnę światową. Targane późniejszymi buntami jak powstanie wielkopolskie czy powstania śląskie, powstaniami komunistów, a potem i monarchistów, Niemcy - a w zasadzie Republika Weimarska musiała się zmierzyć z jeszcze jedną kwestią. Mowa o Szlezwiku, wobec którego uznano, że powinno dojść do plebiscytu. W skład komisji wchodzili przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji. Podzielono na dwie strefy - strefę I (północny Szlezwik) i II (centralny Szlezwik).
I plebiscyt w północnym Szlezwiku z 10 lutego 1920 roku zakończył się miażdżącym zwycięstwem Duńczyków - 74.9% za przyłączeniem do Danii (75341 głosy za) przeciw 25.1% głosów za pozostaniem w Niemczech (25329 głosów).
Flensburg widoczny na zdjęciu leżał na terenie centralnego Szlezwiku. W głosowaniu z 14 marca 1920 r. centralny Szlezwik opowiedział się za pozostaniem w Republice Weimarskiej (80.2% głosów za pozostaniem wobec 19.8% za dołączeniem do Danii).
Tym samym strefa I przyłączona została do Danii i zmieniona w południową Jutlandię. Choć dziś jest to teren Danii, w 1940 r. III Rzesza podbiła Danię. Po wojnie Duńczycy odzyskali ten rejon i jest w ich rękach do dziś.
a85e4947-d18e-4362-bf13-32ccd8462a7e
Arroyo

Taka uwaga, bo zauważono to na mojej stronie na FB. Część flag identyfikowanych jako niemieckie to flagi Szlezwiku-Holsztyn. Charakteryzują się niebiesko-biało-czerwonymi kolorami od góry do dołu

Zaloguj się aby komentować