#historiazarroyo #HiTzArroyo - Król Norwegii Harald V
Ten urodzony 21 lutego w 1937 r. w Skaugum król Norwegii jest do dziś jednym z najbardziej wielbionych władców w swoim kraju.
Harald V jest synem nieżyjącego już Olafa V i jego żony Marty Bernadotte. Dziadkiem zaś widoczny na zdjęciu w tle tej strony Haakon VII. Miał dwie starsze siostry - nieżyjącą już od 10 lat Ragnhildę i Astrydę. Mimo tego, że Harald był najmłodszy z rodzeństwa, to właśnie jego po Olafie uwzględniono jako następcę tronu - wówczas nie dopuszczano kobiet do dziedziczenia tronu.
Wraz z inwazją Niemiec na Norwegię w 1940 r. Maria Bernadotte wraz z Haraldem i jego siostrami uciekli do Szwecji, a potem do USA, gdzie dożyli końca wojny. Po wojnie w 1955 r. ukończył Oslo Katedralskole i w tym samym roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Oslo. Ponadto uczęszczał do Norweskiej Szkoły Oficerów Kawalerii w Trandum i zapisał się do Norweskiej Akademii Wojskowej, którą ukończył z sukcesem w 1959 roku. Odbył obowiązkową służbę wojskową, po czym rozpoczął studia w Oksfordzie. Uczęszczał tam w latach 1960-62 na wykłady z nauk społecznych, historii i ekonomii w Balliol College.
Wraz z objęciem rządów w Norwegii przez Olafa jako Olaf V 21 września 1957 r., Harald został księciem koronnym, odpowiednikiem następcy tronu.
W 1959 roku związał się z krawcową Sonją Haraldsen, aktualnie królową Sonją. Wybór Haralda zdecydowanie nie przypadł do gustu jego ojcu - uważał, że żona Haralda powinna być królewskiej krwi, a nie niepochodząca z arystokratycznej rodziny i bez wielkiego wykształcenia. W 1968 roku oświadczył Olafowi, że jeśli kiedykolwiek się ożeni, to tylko z Sonją. W końcu odpuścił i zgodził się na ich małżeństwo. Para pobrała się 29 sierpnia 1968 r. w katedrze w Oslo. Mają dwójkę dzieci - Martę Ludwikę (ur. 22 września 1971 r.) i Haakona Magnusa (ur. 20 lipca 1973 r.), następcę tronu.
Na norweski tron wstąpił 17 stycznia 1991 roku wraz ze śmiercią Olafa V. Jego ojciec zmarł bowiem na zawał serca. Jego rządy można uznać za kontynuację dewizy Olafa i Haakona VII - "Alt for Norge" (Wszystko dla Norwegii). Już rok później Harald V ustanowił nagrodę badawczą przyznawaną przez Norweskie Towarzystwo Onkologiczne badaczowi, który przyczynił się znacząco w badaniach nad walką z rakiem. Nagroda ta nazywa się Kong Olav Vs kreftforskningspris.
Do dziś poparcie dla monarchii w Norwegii jest bardzo wysokie. Ocenia się, że to dzięki empatii okazywanej swemu ludowi, sumiennie wykonywanym obowiązkom i dbaniu o swój kraj. Choć Anette Trettenbergstuen, minister kultury i równości płci, podjęła się próby uczynienia z Norwegii republiki, to się jej nie udało. Parlament w głosowaniu opowiedział się za utrzymaniem monarchii, a według badań z czerwca 2022 r. poparcie wzrosło aż do 84% z dotychczasowych około 80%.
Po przegranym przez Anette głosowaniu sama zabrała głos w tej sprawie "Kocham norweską rodzinę królewską i uważam, że wspaniale jest spotykać się z królem i księciem koronnym".
Na zdjęciu król Harald V odznaczony jest m.in. Orderem Św. Olafa oraz Królewskim Norweskim Orderem Zasługi, a to tylko dwa z 54 odznaczeń, jakie posiada.
0f8d4b76-6ee9-4589-b0b4-15e8c5170525
Arroyo

Seria poboczna HiT z Arroyo to moja własna wizja tego, jak powinien wyglądać przedmiot Historia i Teraźniejszość. Skupiam się tu na historii od 1870 r. do dziś. Bez zbędnej dyskusji światopoglądowej i dając pole do dyskusji na temat danych decyzji.

pescyn

@Arroyo tag leci do obserwowanych - ciekawy wpis

krokodil3

@Arroyo Dobra robota! Moja mama uczy HITu i to jest po prostu dramat jak widziałem treści z podręcznika

Arroyo

@krokodil3 Problem z HiTem Roszkowskiego leży zarówno w kwestiach światopoglądowych autora, przelaniu tego na papier, a także w dużej ilości błędów merytorycznych. Jeśli chodzi o czasy z I tomu to zdecydowanie lepiej sięgnąć do filmów na YT z kanału Powojnie. Jedyny plus tego podręcznika Roszkowskiego, jaki widzę, to kody QR. To jest coś innowacyjnego

krokodil3

@Arroyo uuu ale dobry ten kanał, a go wcześniej nie widziałem, dzięki za info

Jerema

Czy monarcha w Norwegii ma jakąś realną władzę ?

Arroyo

@Jerema mniej więcej tak samo jest z nim jak z domem Windsorów. Ot generuje przychody do skarbca państwa znacznie większe niż wynoszą wydatki na ich utrzymanie itd. Typowa monarchia parlamentarna.

jelonek

@Arroyo w jaki sposób monarchia generuje te przychody do skarbca państwa? Serio myślałem, że to taki relikt przeszłości na utrzymanie którego mogą sobie pozwolić tylko bogate kraje.

Zaloguj się aby komentować