Hej,

Wreszcie wróciłem do domu i miałem okazję wystawić sprzęt na piękne bezchmurne noce... I zająć się na poważniej zbieraniem materiału.

Dzięki montażowi goto i opanowaniu Astroberry na tyle, że mogłem trzy noce z rzędu fotografować dokładnie ten sam kadr. I ustawić dithering, tj. lekkie przesunięcie obrazu po każdym zdjęciu (w moim przypadku o 12 pikseli w losowym kierunku)żeby zniwelować szumy z matrycy (które pod ostatnim moim zdjęciem pokazał mi @kruzd za co Ci dziękuję!).

Z racji na wciąż ciepłe noce, skróciłem też za radą chłopaków (kruzd i @TymczasowyNick66 ) czas naświetlania, coby nie przegrzać aparatu, do 2 minut na klatkę.

I efekt pod względem szumów był o niebo lepszy niż ostatnim razem

Niestety, fotografowany obiekt wschodził nad wiejską drogą, na której może i nie ma lamp ani dużego ruchu, ale za to jak ktoś jedzie, to na długich XD Efektem był potworna poświata w lewym górnym rogu zdjęcia. Chociaż nie jestem do końca przekonany, czy to nie wina świateł z mojego domu. W każdym razie wracam teraz do fotografii z pomocą filtra wąskopasmowego, więc nie muszę się już martwić takimi bzdetami - gradient udało się wywalić z pomocą darmowego opensource GraXpert.

Sam fotografowany obiekt chyba nie należy do moich ulubionych. Jest jasny i duży, ale w mojej ocenie taki "rozmyty" i ciężko mi było określić jego granice czy w ogóle wyciągnąć szczegóły.

Przed Wami - Messier 33, Galaktyka Trójkąta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Tr%C3%B3jk%C4%85ta

Jedna z dwóch galatyk widoczna na naszej półkuli gołym okiem (w dobrych warunkach), najdalszy obiekt astronomiczny jaki możemy zaobserwować bez użycia przyrządów.
I jeszcze jedna ciekawostka z wiki, Galaktyka Trójkąta jest pierwszą galaktyką, poza Drogą Mleczną, w której odkryto wodę.
Na niebie optycznie ma średnicę ok. 2 księżyców w pełni, więc całkiem spory obiekt.

Łączny użyty przeze mnie czas naświetlania to ostatecznie 7,5 godziny. Był to mój pierwszy "projekt" który sobie mocno rozplanowałem i zużyłem całą swoją siłę woli, żeby w następne noce fotografować to samo

Dziś ma padać, ale jeżeli jutro będzie pogoda, to do końca tygodnia postaram się nazbierać jeszcze więcej materiału na Mgławicę Serce

Użyty sprzęt:
SkyWatcher 72ED + flattener, 357mm, f4.9
Canon eos 1100D astromod
Heq5Pro
Astroberry
Guiding 50/162 + ASI 120mini

Parametry zdjęcia:
225 x 120s, 7,5h
1600 iso
25 - 30 darków na sesję (odryłem, że DSS ma możliwość stackowania w grupach, czyli do każdej sesji mogę wgrać osobne klatki kalibracyjne, albo jedne wspólne)
100 bias
25 flat

Stackowanie DeepSkyStacker
Obróbka Photoshop + GraXPert

#astrofotografia #astronomia #fotografia #tworczoscwlasna
Nowość: z racji że mnie jako moderatora nikt zablokować nie może, to tworzę nowy tag do wszystkich swoich postów - przynajmniej chcący nie będą mnie widzieć w gorących
#oczkcontent
2bd8cdb1-04ff-4c38-904d-94f054fc367f
f365e63b-0613-45f5-aca1-d551cb2b6859
entropy_

@Oczk Jak zniwelować szumy z matrycy?

Oczk

@entropy_ klatkami kalibracyjnymi (robisz zdjęcie o takich samych parametrach co normalnie, tyle że z zasłoniętym obiektywem) + klatki możliwie najkrótsze, potem podczas stackowania oprogramowanie sobie znajduje "wzory" w tych ciemnych klatkach i wygasza je na zdjęciu głównym.


A dodatkowo do rozróżnienia szumu od slabo świecących gwiazd/gazów można użyć właśnie ditheringu, czyli delikatnego przesunięcia kadru co zdjęcie. Wtedy gwiazdy są przesunięte, ale wszystkie o tyle samo i algorytm sobie "ustala" kadri wzmancia powtarzający się sygnał, a szum pozostaje cały czas w tym samym miejscu kadru, przez co nie jest na siebie nakładany.

entropy_

@Oczk a jak się nazywa oprogramowanie do tego?

Oczk

@entropy_ DeepSkyStacker - do składania zdjęć z astrofoto.

Klatki kalibracyjne robisz ręcznie, a dithering to już zależy czego używasz do prowadzenia montażu.


Takie klatki to głównie domena astrofotografii i nie widziałem żeby gdzieś jeszcze były używane, więc do normalnych zdjęć miałabyś sam je dodać.


Ewentualnie próbować z DeepSkyStacker i zaznaczeniem opcji "no allignment", powinno wtedy tylko nałożyć kalibracyjne klatki na główne zdjęcie

konto_na_wykop_pl

@entropy_ gość napisał, że: "lekkie przesunięcie obrazu po każdym zdjęciu (w moim przypadku o 12 pikseli w losowym kierunku)żeby zniwelować szumy z matrycy"

entropy_

@Oczk Dzięki! Spróbuję w wolnej chwili się pobawić.

@konto_na_wykop_pl za dużo mi to nie powiedziało xD

konto_na_wykop_pl

@entropy_ Właśnie przeczytałem odpowiedz eksperta i już widzę, dlaczego za dużo to nie powiedziało

TymczasowyNick66

@entropy_ W sumie dobrym sposobem na redukcję szumów jest zamrażarka Myślę że @Oczk mógłby pomyśleć nad miniaturową lodówką na lustrzankę. Mówię poważnie.

Oczk

@TymczasowyNick66 poczekam na naturalną lodówkę w postaci zimniejszych nocy :v


No plan na najbliższy rok to kamerka z chłodzeniem

konto_na_wykop_pl

Fajne hobby ale strasznie czasochłonne, jeżeli chce się uzyskać dobre efekty. Ale chciałbym kiedyś też popróbować. Pytanie: 10" newton na statywie z GOTO i Nikon D5200 wystarczą żeby zacząć zabawę? @Oczk - jak zaczynałeś przygodę z astrofoto? Korzystałeś z jakiegoś tutoriala, czy do wszystkiego doszedłeś sam metodą prób i błędów?

Oczk

@konto_na_wykop_pl hej, zakładam że taki bydlak to na montażu Dobsona, a więc azymutalnym. Niestety, taki montaż nawet z GOTO nie nadaje się do astrofoto głębokiego nieba - obiekty poruszają się po nieboskłonie łukiem, a więc wschodzą pod innym kątem niż zachodzą - mówimy tutaj o rotacji pola/field rotation (masz na screenie).


Za to taki teleskop będzie świetny do astrofoto Układu Słonecznego - księżyc, Jowisz, Saturn, Wenus czy Mars będą świetnie widoczne przy takim sprzęcie.


Ja sam zaczynałem od refratora 70/700 + telefonu Z czasem dokupiłem montaż paralaktyczny, potem aparat + obiektyw 135mm, zmodyfikowałem aparat pod astrofoto, potem porządniejszy teleskop, porządniejszy montaż z goto i reszta akcesoriów Jako-tako opisałem swoje pierwsze doświadczenia jak tu przyszedłem, w starych postach:

https://www.hejto.pl/wpis/hej-jako-kolejny-przesiedleniec-z-wykopu-tez-chcialbym-dolozyc-swoja-cegielke-do

https://www.hejto.pl/wpis/hej-bardzo-milo-mi-sie-zrobilo-widzac-pozytywna-reakcje-na-moje-zdjecie-i-poczul

https://www.hejto.pl/wpis/obserwacje-teleskopem-mini-recenzja-i-zdjecia-z-ukladu-slonecznego-folder-ze-zdj

https://www.hejto.pl/wpis/zakup-montazu-paralaktycznego-aparatu-i-pierwsze-proby-dso-folder-ze-zdjeciami-b


Nie wiem czy polecam to czytać, ale na pewno polecam taki darmowy poradnik, który wpadł mi w ręce na etapie kiedy miałem aparat z Jupiterem i cholernie dużo pomógł:

https://hevelianum.pl/newsy/poradnik-astrofotograficzny-do-pobrania/

No i kluczowa jest pozycja "Astrofotografia Pierwsze kroki w fotografowaniu nieba" Marka Substyka https://sklep.pta.edu.pl/ksiazki/345-astrofotografia-pierwsze-kroki-w-fotografowaniu-nieba.html

Żałuję że nie zakupiłem wcześniej, w porównaniu z całą resztą astrosprzętu to malutki wydatek, a jest potężnym gamechangerem i pozwala usystematyzować wiedzę.

Do tego masa fajnych kanałów na YouTube, m.in.:

Astromiasto https://www.youtube.com/channel/UCb5ognxN_tMCBIX5-DMsovg

Astrobackyard https://www.youtube.com/@AstroBackyard

NebulaPhotos https://www.youtube.com/@NebulaPhotos

AstroExploring https://www.youtube.com/@AstroExploring

Delta astrophotography https://www.youtube.com/@deltaastrophotography


A jest tego naprawdę sporo więcej


No i grupa na fb "Astrofotografia Polska"

i forum https://astropolis.pl/


Niestety większość to i tak metoda prób i błędów. Ktoś na yt, nie pamiętam już kto, powiedział "jeżeli chcesz się zająć astrofotografią, to przygotuj się na na początku na więcej frustracji i rozczarowań, niż samej radości z hobby" i ciężko się nie zgodzić

cf05aae7-5a85-4418-883b-3df357f073ba
konto_na_wykop_pl

@Oczk Wow - aż takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Wielkie dzięki.

Sam teleskop to faktycznie bydle, trochę przypomina bojler Oryginalnie był faktycznie na Dobsonie, ale kupiłem go już na montażu paralaktycznym Meade (nie widzę nigdzie modelu ale najbardziej przypomina LXD-75AT). Sprzęt do obserwacji "na żywo" świetny.

Sterowanie aparatem i teleskopem masz jakoś oskryptowane (tzn. otwieranie/zamykanie migawki, korekty goto) - wystawiasz sprzęt i podłączasz sterowanie z komputera i wszystko dzieje się "samo" a ty masz od razu podgląd zdjęcia czy czekasz i każde zdjęcie składowe wyzwalasz ręcznie?

Może piszę głupoty bo dopiero zaczynam z teorią a do praktyki jeszcze długa droga, więc proszę o wyrozumiałość

Oczk

@konto_na_wykop_pl Odpiszę Ci wieczorem, a piszę teraz żebym sam nie zapomniał:p

Oczk

@konto_na_wykop_pl Jeżeli jest to montaż lxd-75, to niestety nie da rady z astrofoto na dłuższą metę.


Udźwig takiego montażu to 15kg. Do astrofotografii przyjmuje się, że powinno się obciążać max 1/2, czy przy większych ogniskowych nawet max 1/3 nośności.


Twoja sama tuba waży 12-13kg, nie mówiąc już o aparacie, ew. korektorze komy i guidingu, który do takiej ogniskowej jest wręcz obowiązkowy.

Tzn. możesz spróbować techniki "lucky imaging", czyli kilku(nasto) godzinne materiały robione po 1-2 sekundy, żeby zachować maksymalną ostrość obiektu polecam pogooglować bo można osiągnąć przy tym piękne efekty.

Jednak imo nic dłuższego jak 10s nie wyciągniesz. Chociaż jeżeli już masz sprzęt, to kompletnie nie szkodzi spróbować!


Do obsługi aparatu/kamerki masz kilka możliwości. Najtańszy w wypadku aparatu jest wężyk spustowy, a do Canona oprogramowanie MagicLantern, które pozwala Ci zaprogramować ile zdjęć z jakim czasem ma być robionych, jaka przerwa między nimi itp. cudowne to jest, bardzo długo korzystałem. Jeżeli masz dedykowaną astrokamere, to w grę wchodzi tylko sterowanie komputerowe.

Ja wskoczyłem lvl wyżej, a nawet 1,5lvla.

Używam oprogramowania Ekos (KStars), które pozwala zlokalizować obiekt na niebie, przemieścić tam montaż i też zaplanować sesję - liczbę i parametry zdjęć. Do tego używam jeszcze PhdGuiding2, które właśnie steruje guidingiem i robiąc zdjęcia po 1-1.5s na bieżąco wprowadza korekty do montażu. No i dodatkowo pozwała super dokładnie ustawić montaż na gwiazdę polarną.

Wszystkim tym możesz sterować z komputera podłączonego kablami do zestawu, albo użyć raspberryPi i wgrać Astroberry - os skonfigurowany typowo do obsługi astrosprzętu, zawiera wszystkie potrzebne programy i sterowniki. Ja mam taką malinkę zamocowaną do teleskopu, a łącze się z nią po wifi siedząc wygodnie w domu


No i marzeniem większości amatorów nocnego nieba jest AsiAir - taka malinka ale z dużo lepszym softem, gdzie możesz wszystkim sterować i ustawiać z poziomu telefonu/tableta. Niestety cena sporo większa niż samego raspberry (400 vs 1800).


I nie uważam że zadajesz głupie pytania, bo sam sobie takie jeszcze bardzo niedawno zadawałem

konto_na_wykop_pl

@Oczk Właśnie poczytałem trochę na temat tego montażu i raczej ma średnie opinie jeżeli chodzi o astrofoto. Poza tym, tak jak piszesz sam teleskop to duża i ciężka tuba. Ale z drugiej strony warto spróbować ustrzelić coś prostego skoro i tak nie muszę inwestować (tylko przejściówkę żeby zamontować Nikona na wizjerze). U mnie dochodzi jeszcze problem braku czasu, bo jednak pół nocki trzeba zawalić jak chce się coś w miarę przyzwoitego osiągnąć, no i trzeba jeszcze trafić na pogodę. Ale mam nadzieję, że wkrótce czymś się pochwalę, bo trochę się jednak nakręciłem. Jeszcze raz dzięki za solidną dawkę wiedzy.

Oczk

@konto_na_wykop_pl nie ma sprawy, próbuj i jak będziesz miał jakiekolwiek pytania to pisz na specjalności, jest nas kilku (z większym doświadczeniem niż ja) i na pewno chętnie ktoś Ci pomoże

Oczk

Oczywiście miałem na myśli "Pisz na społeczności" nie specjalności:d

TymczasowyNick66

@Oczk a weź zestackuj bez darków.

Ja z darków zrezygnowałem, bo dithering w pewnym sensie na to pozwala.

Z darkami mam taką sieczkę że szkoda gadać. Zresztą sam sobie sprawdź na moich stackach Wszystko jest bez klatek kalibracyjnych.

kruzd

@Oczk super wyszło!

Oczk

@kruzd dzięki Niedługo chyba ogarnę sobie jakieś tutoriale do pixa i wypróbuję triala do ponownej obróbki, zobaczymy czy wyjdzie lepiej

Znasz może jakiś tutorial do nauki podstaw?

Oczk

@kruzd dzięki

Zaloguj się aby komentować