Pierwszy efekt ten odkrył Erasto Mpemba z Tanzanii. Istnieje około 5 teorii, starających się wytlumaczyć to zjawisko, lecz żadna nie jest potwierdzona do tej pory.
@gacek ciekawe zjawisko, lecz szkoda że musiałem go doświadczyć za dzieciaka w niemiły sposób
@JustMe ktoś Cię oblał wrzątkiem i wsadził do zamrażalnika?
Ja to gotuję wrzątek i potem trzymam go w zamrażarce. W razie potrzeby siup, wyciągam, podgrzewam i jest
@magda-magda dokładnie tak było jak piszesz
@Redrum i cyk herbatka
@pukpuk herbatka, woda na makaron, co kto chce, a jaka oszczędność czasu
@gacek O kurde, tego się nie spodziewałem
@lubieplackijohn nikt się nie spodziewa Hiszpanskiej Inkwizycji
@Redrum sprytnie
Efektem Mpemby zajęła się grupa badaczy z uniwersytetu w Singapurze. Doszli do wniosku, że odpowiedź kryje się w wiązaniach, jakie powstają pomiędzy poszczególnymi atomami i molekułami wody.
Grupa naukowców pod kierunkiem prof. Xi Hanga odkryła, że gdy wiązania wodorowe przyciągają do siebie cząstki wody, zaczyna między nimi działać naturalna siła odpychająca je od siebie, która rozciąga wiązania kowalencyjne. Te natomiast, rozciągając się, magazynują energię. Kiedy jednak podgrzewamy wodę, jej cząstki znów zwiększają odległość między sobą. Wtedy wiązania kowalencyjne ponownie się skracają i oddają energię. Owo oddawanie energii jest równoznaczne. ze schładzaniem. Dlatego ciepła woda schładza się i zamarza szybciej niż zimna.
Naukowcy opracowali też metodę obliczania, jaka będzie wartość tego dodatkowego schładzania dla poszczególnych temperatur. Ich wyliczenia dokładnie pokrywają się z eksperymentem Mpemby.
Źródło: https://bit.ly/3bxblTc
Zaloguj się aby komentować