Gdy po Ziemi chodziły dinozaury, na Księżycu jeszcze wybuchały wulkany...

Gdy po Ziemi chodziły dinozaury, na Księżycu jeszcze wybuchały wulkany...

Focus.pl
Księżyc może wydawać się stosunkowo nudnym globem. Odciski butów pozostawione tam przez astronautów ponad pół wieku temu zapewne wciąż tam są. Księżyc wszak nie ma atmosfery, nie ma tektoniki płyt i nie ma żadnych płynów na swojej powierzchni. Okazuje się jednak, że taki stan wbrew pozorom nie trwa tam od dawna.

Księżyc powstał 4,6 miliarda lat temu w wyniku zderzenia planety o rozmiarach Marsa z Ziemią. Początkowo pokryty był oceanem lawy, który z czasem ostygł. Naukowcy od dawna wiedzą, że procesy wulkaniczne we wnętrzu na powierzchni Księżyca trwały stosunkowo długo, jednak niemal 3 miliardy lat temu ustały.

Tak przynajmniej wydawało się naukowcom do niedawna...

Więcej w podlinkowanym artykule.
Tego typu rzeczy wrzucam w społeczność > CZARNA DZIURA INTELEKTU <
#kosmos #nauka #ksiezyc #sowietetate #ciekawostki #astronomia

Komentarze (11)

kopytakonia

Najważniejsze pytanie czy było tam też wtedy życie

Johnnoosh

@kopytakonia Nie było.

sebie_juki

@kopytakonia najważniejsze pytanie, czy można wierzyć Chińskim naukowcom. Dziś czytałem czyjeś żale (tzn człowieka z zachodu, który trafił na chińską uczelnię), że powszechne jest np. wybieranie próbek pod tezę.

Czy ci zajmujacy się badaniami kosmicznymi mają wyższe standardy etyczne ... nie podejmuję się zgadywać.

sleep-devir

Z tym zderzeniem planety wielkości Marsa z ziemią to też takie gdybanie.

"Teoria wielkiego zderzenia ma jednak kilka słabych stron. Niejasne jest między innymi dlaczego na Ziemi nie mamy pozostałości po oceanach magmy które niewątpliwie powstałyby podczas takiego zdarzenia. Ciężko też wyjaśnić fakt, czemu Księżyc jest ubogi w pierwiastki syderofilne, skoro powstał w wyniku kosmicznej kolizji. Wreszcie skład izotopowy pierwiastków wchodzących w skład skał księżycowych jest inny niż w skałach ziemskich, a teoria nie wyjaśnia, w jaki sposób powstały te różnice.

Mor

@sleep-devir Teoria wielkiego zderzenia ma kilka wyzwań, ale jest nadal najlepiej potwierdzonym wyjaśnieniem powstania Księżyca.

Ocean magmy mógł powstać po zderzeniu, ale ślady po nim mogły dawno zaniknąć przez procesy geologiczne, takie jak krystalizacja. Jeśli chodzi o ubóstwo Księżyca w pierwiastki syderofilne, to wynika to z tego, że większość tych pierwiastków mogła osadzić się w jądrach Ziemi i Thei jeszcze przed kolizją. Różnice w składzie izotopowym skał ziemskich i księżycowych tłumaczy się mieszaniem materiału obu planet oraz procesami, które zaszły podczas formowania się Księżyca.

W rzeczywistości te rzekome "słabe punkty" teorii są badane i coraz lepiej wyjaśniane. Dlatego krytyka, że teoria jest niejasna, świadczy raczej o braku znajomości najnowszych badań niż o rzeczywistych problemach tej hipotezy.

sleep-devir

@Mor dziękuję za profesjonalne wyjaśnienie :-)

sebie_juki

@Mor czarnolistujesz ludzi, że nawet plusa Ci nie mogę dać?

887b6631-8f77-4c26-89f5-c852a6557228
JakTamCoTam

Widok musiał być genialny. Trochę zazdroszczę. Może reptilianie mają jakieś zdjęcia.

sebie_juki

ciekawe, czy jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między zniknięciem dinozaurów a zniknięciem aktywności wulkanicznej księżyca?

Zaloguj się aby komentować