Wróciłam do chleba na rozczynie drożdzowym, bo taki lubią najbardziej moje dzieci. Niestety kwaśny im nie smakuje. Może spróbuję wyhodować rozczyn pszenny, może będzie łagodniejszy. Ale na razie nie mam mąki z pełnego przemiału.
Najpierw jednego dnia zapomniałam dodać soli, cały chleb poszedł na suszenie na bułkę tartą.
Dziś zapomniałam dodać drożdży. Było ich tylko tyle co w rozczynie czyli 1 g. Po dodaniu mąki do rozczynu zatem stał dłużej, przekładałam go więcej razy i w dłuższym interwale. Po wypieczeniu jest spoko i bardzo przyjemna tekstura przekroju.
Niestety kwaśny im nie smakuje. Może spróbuję wyhodować rozczyn pszenny, może będzie łagodniejszy. Ale na razie nie mam mąki z pełnego przemiału.
@GazelkaFarelka Jeśli chodzi Ci o zakwas, to nie, zakwas pszenny nie będzie lżejszy. Kwasowość zależy od długości i sposobu garowania masy z zakwasem
@Acrivec W przepisie miałam 12h. Mniej da radę?
@GazelkaFarelka Jak jest ciepło to tak. Zakwas potrzebuje zdecydowanie wyższej temperatury do szybkiego bulbania niż drożdże (22-24 stopnie).
Generalnie możesz pooszukiwać, i zrobić krótsze garowanie z zakwasem ale dodać odrobnię drożdży zwykłych.
@Acrivec W domu mam 23-24 stopnie. Zakwas potrzebuje jeszcze więcej?
@GazelkaFarelka
@GazelkaFarelka 24 stopnie dla zakwasu powinno być ok
@GazelkaFarelka ja robię chleb na mące pszennej, 1/4 kostki drożdży, 0,5 kg mąki pszennej, dodajesz ziarna, prażoną cebulkę, przyprawy ulubione, zostawiasz na 20min do wyrośnięcia, przekładasz do foremki, znowu 20 min i później do piekarnika. Nie robisz żadnych zaczynów, chleb się robi ekspresowo a dzieciom się uszy trzęsą że smaku
@GazelkaFarelka Wiesz co, z tym czasem garowania ja zauważyłam że zimą chleby mi rosną gorzej niż w inne pory roku - wtedy temp. pokojowa to dla nich za mało i wychodziły mi takie niskie gnycloki. W zimie wkładam naczynie z zakwasem/zaczynem/chlebem do piekarnika nastawionego na 30 stopni na wyrastanie i nie dość że proces zachodzi szybciej, to jeszcze chleby rosną wysoko! Polecam wypróbować
@BettyLou robiłam na zakwasie żytnim i nawet spoko mi wyrosły, tylko właśnie mocno kwaśne, jak typowe chleby żytnie (chociaż robiłam z mąki pszennej). Tzn. mi to nie przeszkadza, smakuje mi, ale dzieci już nie chcą jeść. Ale spróbuję go podpędzić w piekarniku, żeby skrócić czas kiszenia a przyśpieszyć rośnięcie.
@Acrivec Czyli celować tak w 28 stopni najlepiej?
@GazelkaFarelka Myślę że może pomóc, daj później znać jak wyszło i czy jest różnica ( ͡° ͜ʖ ͡°) Moje chleby nie są mocno kwaśne, a robię zarówno zwykłe chleby jak i bezglutenowe z mixu mąki owsianej, ryżowej i gryczanej.
@GazelkaFarelka pamiętaj że w środku ciasta będzie cieplej niż na zewnątrz! Przy 28 będzie bardzo intensywna fermentacja i szybko przegapisz moment kiedy skończyć
@Hospodar ja poprosze przepis!
Szukam czegos sprawdzonego bo randomowe przepisy z internetow sie nie sprawdzaja do tej pory
@blank Ja robię pszenny na drożdżach z tego przepisu i zawsze, od samego początku mi wychodził.
https://www.youtube.com/watch?v=-jEiT_FReVM
Niestety nie natrafiłam na analogicznie prosty i zawsze wychodzący przepis na żytnie zakwasie. Miliard przepisów w necie, u jednego wyrasta 36 godzin u innego 4 godziny, a z którego bym nie robiła, wszystko co wyjdzie nadaje się wyłącznie do wywalenia.
@GazelkaFarelka dzieki bardzo, przetestuje na dniach!
@blank Wychodził mi lepszy i gorszy z każdej praktycznie pszennej mąki, ale najlepsza jaką trafiłam to - "ToTa" od Żabczyńskich pszenna chlebowa 750, mogę polecić.
@Acrivec Tak przeglądam stare wpisy i muszę ci powiedzieć, że pszenny zakwas jest zdecydowanie łagodniejszy, mniej agresywny, mniej kwaśny. To był strzał w 10. Dodatkowo oprócz temperatury wpływ na dominację drożdży w zakwasie (a tym samym lepsze rośnięcie a mniejszą kwaśność) ma gęstość tego zakwasu. Im jest gęstszy, tym bardziej dominujące są drożdże. Zmniejszenie hydratacji zakwasu z 100% do ok. 66% poprawiło puszystość chleba.
Zaloguj się aby komentować