Efekt uderzenia kosmicznego śmiecia o średnicy 1,2 cm w ścianę statku kosmicznego. Uderzenie nastąpiło przy prędkości 21750 km/h
#ciekawostki #kosmos
35221652-38df-4138-8286-6439ec3ee85d
Lancernik

Ważniejsza była by informacja jaka była różnica prędkości między statkiem a tym obiektem.

zmasowanyatak

@Lancernik małe sprostowanie a raczej doprecyzowanie bo opis tłumaczyłem bezpośrednio z angielskiego.

Otóż to co widzimy na zdjęciu to efekt pracy naukowców którzy testowali efekt uderzenia kosmicznego śmiecia o wadze 2,5 grama w 18 cm aluminiową blachę. Tak więc różnica prędkości to właśnie podane 21750 km/h a test miał imitować uderzenie kosmicznego śmiecia z ISS (?)

Lancernik

@zmasowanyatak i teraz wszystko jasne

kazik117

@zmasowanyatak ale się odkształciło z drugiej strony

zmasowanyatak

@kazik117 żeby lepiej zobrazować, uderzenie było z prędkością 6 km/s

Amebcio

@zmasowanyatak Już ja widzę jak na orbitę wyciągają płyty pancerne XD

zmasowanyatak

@Amebcio ściana stacji ma około 30cm (1 stopa), warstwa utrzymująca ciśnienie to 1/10 cala aluminium czyli jakieś 2,5mm. Pozostałe warstwy to farby, izolacje termiczne, warstwy usztywniające i przeciwmeteorytowe wszystkie o niewielkiej grubości. Przebicie takiej konstrukcji obiektem pędzącym z prędkością liczoną w kilometrach na sekundę to żaden problem. Mało tego do stacji kosmicznej dołączone są testowo moduły z tworzyw elastycznych. Moduł dostarczany jest w wersji złożonej i pompowany po dołączeniu do stacji jak balon zwiększając swoją objętość. Ich wytrzymałość na przebicie jest jeszcze mniejsza.

Tu eksperyment miał pokazać skalę zniszczenia/energię spowodowane nawet tak małym przedmiotem jak taka kuleczka

Amebcio

@zmasowanyatak Ale to nadal ma się nijak do rzeczywistości - ISS używa tzw. whipple shield, czyli pancerza dwu warstwowego - pierwsza, cieńsza ściana ma za zadanie odparować uderzający obiekt, a druga to shock absorber, która zatrzymuje falę uderzeniową. Testy wielocentymetrowych płyt pancernych kompletnie mijają się z celem.

zmasowanyatak

@Amebcio "Tu eksperyment miał pokazać skalę zniszczenia/energię spowodowane nawet tak małym przedmiotem jak taka kuleczka"

Eksperyment który miał pokazać jaką siłę mają szybko lecące przedmioty w starciu z nawet tak grubą płytą. Pierwotne tłumaczenie z angielskiego wprowadza trochę w błąd.

e5aar

@zmasowanyatak Test wyglada jak clickbait niestety, sama stacja tez sie porusza, wiec roznica w predkosci miedzy 'smieciami' a stacja jest zupelnie inna. Tam nic nie stoi w miejscu. Jednak podejrzewam, ze test zostal przykoloryzowany przez oryginalnego 'dziennikarza', podrzuc linka prosze jak jeszcze masz, chetnie sobie obczaje.

GrindFaterAnona

niestety, sama stacja tez sie porusza,


To zalezy od punktu odniesienia


wiec roznica w predkosci miedzy 'smieciami' a stacja jest zupelnie inna.


Niby dlaczego, wyjasnisz? 6 km/s to w kosmosie prędkosc zderzenia dobra jak kazda inna.


Tam nic nie stoi w miejscu


@e5aar i znowu, zalezy od punktu odniesienia

pss8888

@zmasowanyatak mnie zawsze zastanawia jak taka mała asteroida (wielkości np. Mount Everest) może zabić życie na Ziemi. Przecież to tak jakby pchła kopnęła słonia. ¯\_(ツ)_/¯

starszy_mechanik

@pss8888 energia to masa pomnożona przez prędkość do kwadratu.

zmasowanyatak

@pss8888 jeśli kopnięcie pchły miałoby prędkość 6 km/s to słoń miał by dziurę

e5aar

@GrindFaterAnona Smieci w okol ziemi rowniez sie poruszaja ruchem 'okreznym', wiec praktycnzie nigdy nic nie uderzy w stacje jak w tescie. Nigdy nie bedzie takiej roznicy predkosci. Jak auto jadace 100 km/h uderzy w takie co jedzie 80 km/h, to w tescie nie sprawdzdasz jak zareaguje metal co porusza sie z 0 km/h wzgledem 'smiecia' 100 km/h. Generalnie to masz racje i mowimy o tym samym.

Mikry_Mike

@zmasowanyatak kiedyś oglądałem jakiś dokument o pomysłach na sprzątanie orbity. Jest tam tyle śmieci, że zagrażają funkcjonowaniu działających satelit. Plus to kwestia odzyskania cennych surowców, w tym metali jakich użyto do produkcji.

Jakby ludzie znaleźli sposób na wystrzeliwanie śmieci w Słońce, by je zniszczyć, to po kilkunastu latach na orbicie naszej gwiazdy byłby śmietnik: w tym opony z starego paska TDI wyrzucane przez Mariana xD

Plackowykasztaniak

@zmasowanyatak W sumie to jak na tak absurdalne prędkości to i tak dobrze to zniosła. Spodziewał bym się dziury na wylot

GrindFaterAnona

@e5aar ekspertem nie jestem ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, zeby jakis odłamek skalny przylecial z przeciwnego kierunku, wiec uwazalbym z tym ze nic nigdy nie uderzy

e5aar

@GrindFaterAnona Ja tez nie jestem, zalozylem (moze blednie), ze 'kosmiczny smiec' to cos co my sami pozostawilismy po sobie w kosmosie Kiedys ogladalem wywiad z austronata i tam mowil, ze problem smieci jest realny, aczkolwiek statystycznie szansa, zeby cos sie stalo jest bliska 0. Tylko tam nawet malutka szansa to juz potezne zagrozenie jak mniemam.

poprostumort

mnie zawsze zastanawia jak taka mała asteroida (wielkości np. Mount Everest) może zabić życie na Ziemi

@pss8888


Prędkość robi swoje, nie tylko masa. Weź mały kamyczek który waży ~7.5g, podrzuć go do góry pozwól mu upaść na rękę. Ani to nie boli ani nie wyrządza szkody, nie? Tą samą wagę ma pocisk 9mm, który lecąc z prędkością 370m/s zrobi bardzo brzydką dziurę w ręce.

Zaloguj się aby komentować