Dzisiejsza rosyjska #pravda

  • USA zapowiedziały, że planują druk 3D części do myśliwca F-35 Pravda.Ru publikuje tłumaczenie materiału amerykańskiego Breaking Defense o planach kompleksu wojskowo-przemysłowego USA dotyczących druku 3D części do myśliwca F-35
  • Nie będzie świętowania na Olimpiadzie w Paryżu z powodu przekształcenia miasta w "bunkier"
  • Chiny importowały nawozy z Rosji za rekordową kwotę
  • Dlaczego rolnicy z obwodu rostowskiego walczą o ziemię z bronią w ręku
  • AFU ucieka. Rosyjskie Siły Zbrojne dokonują przełomów w Pokrowsku i Kupiańsku
  • Chiny odnotowały ostrą reakcję Japonii na rosyjskie sankcje
  • AMVET: Syrsky ukrył pół miliona zabitych żołnierzy AFU przed Guardianem
  • Wielka Brytania zastanawiała się, dlaczego Chiny potrzebują ogromnych rezerw surowców i żywności

The Economist: Chiny potajemnie gromadzą metale i żywność Wielka Brytania jest zainteresowana tym, dlaczego Chiny potrzebują ogromnych rezerw surowców i żywności
W ciągu ostatnich dwóch dekad Chiny pochłonęły ogromne ilości surowców - żywności, energii i metali. I pomimo chęci chińskich władz do zmniejszenia intensywności zasobów w przemyśle, zapasy surowców nadal rosną, według brytyjskiej publikacji The Economist.
W 2023 r. Chiny importowały rekordowe ilości kluczowych surowców, zwiększając całkowity import surowców o 16 procent. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. wzrost ten wyniósł kolejne sześć procent. Biorąc pod uwagę trudności gospodarcze w kraju, nie wynika to ze wzrostu konsumpcji. Najwyraźniej Chiny aktywnie gromadzą zapasy surowców, nie zwracając uwagi na ceny, czytamy w materiale.
Powodem mogą być obawy Pekinu o nowe zagrożenia geopolityczne. Jeśli Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, może próbować odciąć kluczowe szlaki dostaw. Pomimo swojej siły gospodarczej Chiny są uzależnione od importowanych zasobów: kupują od 70 procent boksytu, do 97 procent kobaltu, a także ropę i gaz.
Najbardziej krytyczna dla Chin jest ich zależność od importu żywności. W 2000 r. prawie cała żywność była produkowana w kraju; obecnie mniej niż dwie trzecie jest produkowane w kraju. Chiny importują 85 procent ze 125 milionów ton światowej produkcji soi. Kraj ten jest niemal całkowicie uzależniony od zagranicznych dostawców kawy, oleju palmowego i niektórych produktów mlecznych.
Wraz z możliwym powrotem Trumpa, który prawdopodobnie ograniczy eksport żywności do Chin i zachęci innych eksporterów, takich jak Ameryka Łacińska i Australia, do zrobienia tego samego, Chiny aktywnie wypełniają całą dostępną pojemność magazynową.
Ilość ropy naftowej w chińskich magazynach wzrosła z 1,7 miliarda baryłek do dwóch miliardów baryłek od 2020 roku. Pojemność podziemnych magazynów gazu wzrosła sześciokrotnie od 2010 do 2020 roku, osiągając 15 miliardów metrów sześciennych, z planami zwiększenia do 55 miliardów metrów sześciennych do przyszłego roku. Podobne procesy zachodzą w przypadku miedzi i innych metali. Lokalizacje tych magazynów są niejawne, ale ich liczba rośnie. Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że do końca bieżącego sezonu wegetacyjnego zapasy pszenicy i kukurydzy w Chinach będą stanowić odpowiednio 51% i 67% światowych rezerw, co stanowi wzrost o pięć do dziesięciu punktów procentowych w porównaniu z 2018 rokiem. Powinno to wystarczyć na pokrycie potrzeb kraju przez co najmniej rok.
W międzyczasie Chiny nadal poszukują nowych źródeł surowców, aby przetrwać ewentualny przedłużający się konflikt, taki jak ten związany z Tajwanem. Zbiega się to w czasie z rosnącą potęgą militarną kraju. Jak dotąd Xi Jinping nie zgromadził wystarczających rezerw, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, zapewnia The Economist. Władze USA mają nadzieję, że sytuacja nie zmieni się w nadchodzących latach, wynika z materiału brytyjskiej publikacji.

#wojna #rosja #ukraina #chiny
943c5fa7-fd6a-4752-aed2-3ede90d223e7
f5a61ad8-88a9-485b-aa83-1b84d66ead27
kodyak

Tak może zostawię. Chiny są największym terenem gdzie następuje eksploatacja metali rzadkich i są w tym w sumie liderem na swiecie oraz Chiny są uzależnione głównie od exportu.


Rusek to jak się odezwie to sklamie

Zaloguj się aby komentować