Hej Hejterzy i Hejterki,
Szukam wszelkich porad odnośnie druku 3d.
Jak zacząć? W czym projektować? [CAD podejrzewam].
Jak macie jakieś poradniki dla początkujących, rady czy polecenia sprzętu to podzielcie się. Od czegoś każdy zaczynał. A ja od zera
@DeGeneracja Taki amatorski starter-pack to z pewnością jakaś drukarka (wybór odpowiedniej to inna sprawa, ale Prusa to +/- optimum), projektowanie to jakiś CAD, albo Blender (polecam ten ostatni), slicer, czyli siekacz warstw (nie wiem jak to po polsku nazwać), UltimakerCura jest bardzo dobry, Prusowy też się nadaje (choć mniej).
Poradników nie znam, bo zaczynałem w czasach (circa 2010) i mało kto się tym wtedy bawił.
Jak będziesz miał jakieś problemy to śmiało pisz.
@ataxbras Daj linka do tego tajemniczego siekacza warstw. Nie wiem co to znaczy. Myślisz, że totalnie zielona osoba ogarnie? Dobra w projektowaniu i to tyle. Skąd masz te info? Jakiś kanał może polecisz
@DeGeneracja
Tu masz ów siekacz
Służy to temu, że otwierasz w nim projekt 3d i tniesz go na warstwy. Drukarka 3d drukuje warstwa po warstwie, "nie rozumie" projektu w 3d. Musisz go dostosować do jej możliwości. Ponadto, slicer pozwala na wypełnienie wnętrza projektu (bo rozgrzany plastik kiepsko wisi w powietrzu) i automatyczne dodanie podpór (supports - z tego samego powodu). Slicer ma jeszcze sporo innych funkcji pozwalających dostosować parametry gotowego wydruku takie jak dokładność, wytrzymałość. Ponadto daje możliwość dostosowania prędkości i sposobu drukowania do parametrów filamentu.
Myślisz, że totalnie zielona osoba ogarnie?
Więc pytaj. Teraz idę spać, ale zawsze możesz mi rzucić pytanie na priv.
@DeGeneracja Ach, skoro prosisz o kanały, to ten gość: https://www.youtube.com/@MakersMuse/videos robi niezłe review różnych drukarek i generalnie problemów związanych z drukiem 3d. To właściwie jedyny kanał, który subskrybuję w tym temacie.
@ataxbras Całuję rączki Królu Złoty. Dobranoc
@DeGeneracja https://github.com/Ghostkeeper/SettingsGuide
Tu masz lepsze wytłumaczenie opcji konfiguracji do cury
Zawołam @kkdawid może dla zielonki w tym temacie da jakieś urządzenia lub kanały do obejrzenia
@DeGeneracja Dzięki za oznaczenie! Jeśli chodzi o software to są dwa rodzaje oprogramowania: do projektowania (oprogramowanie typu CAD) i do generowania ciągu rozkazów dla drukarki (Slicer). Jeśli chodzi o CADa, ja używam FreeCada bo jest open source, ale jest trudny dla nowych osób, więc polecam tak jak ktos już napisał Fusion360, który ma ograniczenie w wersji hobbystycznej do 10 projektów aktywnych. Jest dużo bardziej intuicyjny niż FreeCad, a jak złapiesz podstawy i ograniczenia zaczną przeszkadzać, możesz się spokojnie przesiąść na coś innego. Jeśli nie projektowałeś wcześniej to warto przerobić tutoriale, jest chyba na stronie Fusion360, oszczędzi ci to dużo nerwów.
Co do Slicera, po prostu używaj tego co większość właścicieli drukarki którą kupisz, a jak nabierzesz doświadczenia to będziesz wiedział co wybrać.
Co do materiału i typu drukarki to dla nowych zdecydowanie FDM (czyli filament w rolkach, nie żywica) bo jest łatwiejsza, robi dużo mniej bałaganu. Żywiczna jest lepsza jak chcesz robić konkretnie małe dokładne rzeczy, jak np figurki do Warhammera. Co do materiału to PLA, jak przedrukujesz 2 kg PLA to możesz poczytać o innych, od innego materiału nie ma sensu zaczynać, polecam tani Colorfil na początek.
Wreszcie co do drukarki: Jeśli możesz sobie pozwolić na drukarkę która ma auto-leveling to bierz, manualne równanie stołu to jest połowa pracy przy tanich drukarkach, a pracy jest dużo. Świetna na start jest BambuLab A1 (lub cokolwiek innego z BL, ale ta jest tańsza) bo jest względnie niezawodna jak na drukarkę 3D. Jeśli chcesz coś turbo szybkiego (jak na drukarkę 3D FDM) to BambuLab P1S, jak weźmiesz zestaw z modułem AMS to możesz drukować w 4 kolorach jednocześnie, jednak warto pamiętać że nieumiejętny druk wielokolorowy powoduje dużo odpadów na obecnym poziomie rozwoju technologii. Jak się zapewne domyślasz ja mam BambuLab, nie jest to moja pierwsza drukarka i jest niesamowicie niezawodna, a firma dorzuca ciągle darmowe aktualizacje oprgramowania, które są wartościowe.
Typ drukarki: Bed slinger - stół jeździ przód tył, są wolniejsze i tańsze, CoreXY - stół jeździ góra dół, obudowa to prostopadłościan, dużo szybsza, ale bardziej skomplikowana mechanika i zwykle droższa.
Obudowa: Zamknięta obudowa pozwala drukować materiały takie jak ABS, ale osobiście nie było mi to potrzebne nigdy, obudowa też troszkę wycisza.
Nie kupuj używanej taniej drukarki, naprawianie czegoś takiego jest super męczące, wymaga wiedzy i dużo samozaparcia, możesz się łatwo odbić od ściany.
Powodzenia
@DeGeneracja a weź w YouTube wpisz freecad tutorial, lub freecad print 3d. Ja się na tym opierałem i jest kilka ciekawych kanałów anglojęzycznych(ale też i polskie), które w prosty sposób tłumacza, jak projektować w środowisku CAD.
@DeGeneracja Do projektowania polecam fusion360, darmowy dla niekomercyjnego użytku, banalnie prosty w obsłudze, nawet tutoriali nie trzeba oglądać a możliwości ma przeogromne.
@moderacja_sie_nie_myje on nie ma przypadkiem limitu max 10 modeli za free?
@d_kris Możesz mieć zapisane na raz max 10 projektów w chmurze. Nie jest to żadna przeszkoda bo jak dobijesz do limitu projekty możesz eksportować na dysk, usunąć z chmury i potem zaimportować w razie potrzeby. Taka mała niedogodność.
To ja spytam jako laik, czy warto zaczynać z enderem 3? Często występuje jako polecajka, ale może jest coś lepszego na początek?
@Pawelvk ja zacząłem od endera5 i wszystko luźno. Wydaje mi się że kiedyś było pierdolenia dużo ale dzisiaj to już wszystko jest tak dopracowane że mało wiele pług&play
@DeGeneracja Jeśli chodzi o sprzęt to ja mam np Pruse mi(?) 2 i jest dość bezobsługowa
Ja, szukając przyjaznego programu do projektowania 3d znalazłem Fusion 360 od Autodeska. Nie umiem wkleić linka na aplikacji,ale jak coś, to szukaj wersji dla nie komercyjnego użytku. Obsługa zbliżona do tej z solidworksa czy catii, czyli profesjonalnych narzędzi.
Edit:
@DeGeneracja ja kilka lat temu kupiłem anycubica photon (druk żywicą światło utwardzalną), a kumpel w zeszłym miesiącu kupił bardziej tradycyjnego, choć wielkiego anycubic Kobra 2 max.
Obie mocno różne ale fajne maszynki.
Na początku polecam się pobawić w druk gotowych modeli by złapać ideę i jak ustawiać podpory
@DeGeneracja
Jak chcesz drukować a nie dłubać w drukarce to popatrz na Bambu Lab, one potrafią automatycznie się kalibrować i są szybkie, a A1 czy A1 mini kosztują mniej niż 2k zł.
Jak ma być taniej to np. sovol sv06 jest spoko (moim zdaniem lepszy od endera 3), ale przy tych tańszych drukarkach (okolice 1k) trzeba się liczyć z tym, że coś może być niedokręcone albo krzywo zmontowane i najpierw trzeba przejrzeć i poprawić po chińskiej kontroli jakości.
@DeGeneracja nie zapomnij o stronach typu thingverse i printables gdzie znajdziesz gotowe projekty, mody do twojej drukarki etc.
@DeGeneracja Ja używam FreeCAD, tu masz kilka moich projektów: https://www.thingiverse.com/vuaaas/designs
Zaloguj się aby komentować