Dobry rozkład?
Tylko kuchnia przerobiona na zamkniętą i garderoba jako biblioteka.
Zamiast gabinetu siłownio-składziko-spiżarnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
78b563b7-34e1-4af6-b49c-01b02dbdc1fe
kurlapejter

Ten kominek w sumie dla nikogo się wydaje.

moll

@anervis spoko, tylko nie rób sobie zlewu narożnego, akurat ja źle wspominam takie rozwiązanie w kuchni.

I kwestia tego, gdzie pralkę wstawisz? Obie łazienki dość małe, więc pozostaje kotłownia - jaki rodzaj ogrzewania przewidujesz?

anervis

@moll kopciucha oczywiście xD

moll

@anervis to pralni już tam nie zrobisz

anervis

@moll czyli będzie siłownio-spiżarnio-składziko-pralnia; ławeczki można wykorzystać jako wieszaki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

moll

@anervis no na przykład. W zasadzie jakbyś zrobił doprowadzenie wody, odpływy i gniazdka pod pralnię na tej samej ścianie co zlew, to ma szansę się udać

moll

@anervis ewentualnie powiększyć łazienkę kosztem gabinetu, tak żeby była wnęka pod pralkę

anervis

@moll o i to nawet lepszy pomysł

Robeson

@anervis układ mi się podoba, ale jednak zostawiłbym sobie kuchnię otwartą, ale za taką jakby wysoką wyspą/barem żeby nie było widać syfu po obiedzie.

Kominka też bym nie robił i balkonów :⁠-⁠)


Jaki budżet przewidujesz?

anervis

@Robeson ciężko mówić o budżecie bo to nie jest tak, że za tydzień wbijam już łopatę;

na razie staram się jak najwięcej dowiedzieć w temacie i czytać przemyśleń tych, którzy już to przeszli.

Zamierzam poczekać na trochę stabilniejsze czasy.

borsiu

@anervis @Robeson kuchnia jak najbardziej zamknięta, chyba że lubisz zapach cebuli i gotowanej kapusty na całej chacie to wtedy zostaw otwartą.

Dzienpachniejakpoczatek

@anervis Brakuje wejścia z zewnątrz do kotłowni jak kopciuch.

anervis

Dlaczego ten wpis wszedł na główną xD

anervis

@Dzienpachniejakpoczatek tzn. ja osobiście preferują piece z podajnikiem na groszek ale z dodatkowym rusztem, coby można było przepalić jakimś drewienkiem jakby np. ceny groszku porąbało jak ostatnio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

KUROT

@anervis pomyśl poważnie nad pompą ciepła, mi z wyliczeń wychodzi że nawet bez fotowoltaiki i tak bedzie wychodzić taniej niż węgiel.

ivaldir

@anervis Nieźle, ale ... :-). Z naszego doświadczenia: osobna pralnia to skarb, u nas 5m2 z wiecznym Mount Everestem ciuchów do prania/po suszeniu, kotłownia z kotłem na pellet 5m2 to klitka i nic więcej tam nie wejdzie, więc 8m2 z kopciuchem też więcej sobą nie zaprezentuje. Zewnętrzne wejście do kotłowni - to by mi się przydało. Przylegająca do kuchni spiżarnia bardzo się przydaje, można zredukować ilość szafek w kuchni, a my tam nawet wstawiliśmy lodówkę i zamrażarkę i w kuchni jest mega przestronnie.

Co robisz dobrze? Brak garażu w bryle budynku. Na osiedlu około 3/5 ma garaż w bryle. Nikt - N I K T - nie trzyma w nich samochodu, służą za graciarnie, nawet sąsiad co ma 3 stanowiska nie jest w stanie wjechać na żadne z nich autem :-).

Strus

@borsiu @anervis Kuchnia tylko otwarta, chyba, że nie masz rodziny i znajomych nie zapraszasz. Problem zapachów eliminuje dobry okap.

grzegorz-wozniczka

W 2030 w UE wchodzi zakaz kopciuchow (opalania paliwami stałymi a po pewnym czasie także gazem). Nawet gazowego bym już nie polecał. Dowolny piec oraz kominek to 2 kominy czyli lekko licząc 20k PLN dodatkowych kosztów do budowy.

Kurz, popiół, węgiel czy ogarnięcie rozpałki tak mnie wkurzały, że w tym roku całkiem młody kopciuszek wylatuje. I nie życzę tego najgorszemu wrogowi.

SzwarcenegerKibordu

@anervis kuchnię salon mam w podobnym rozkładzie, też zrobiłem zamkniętą, obecnie wstawiłbym nawet jakieś drzwi bo się trochę głos niesie. Ja akurat lubię słuchać radyjka/podcastów jak coś gotuję i słuchanie jutuba czy bajek syna przy otwartym rozwiązaniu byłoby bez sensu. A sam też wolę coś obejżeć bez odgłosów tzw. miksera. Dla mnie aneks to się do bloku nadaje żeby architektom było łatwiej upchać pomieszczenia

MG78

@anervis Ja bym parę ścian w salonie i kuchni wywalił i by było super no ale to już zależy od prywatnych preferencji

myoniwy

@grzegorz-wozniczka Np w Mazowieckim do wczoraj trzeba było wymienić kocioł bezklasowy na coś lepszego (minimum 5 klasa) a do końca 26r też 3 i 4 klasa idzie do wymiany.

@anervis W kotłowni masz sporo miejsca, montuj bufor. Ale nie jakiegoś pizdryka 300l tylko 1-2m3. Większość producentów kotłów wymaga bufora, najczęściej ok 500l żeby spełniały 5 klasę. A mając tak ogromny bufor można grzać czymkolwiek, co akurat jest tańsze.

mahuk

wywal kominy, za tę kasę zainwestuj w rekuperację. W piec i kominek nie inwestuj bo za kilka lat będzie zakaz całkowity kotłów na paliwa stałe, większość gmin już nie wydaje zezwolenia na piece na paliwo stałe. Jak już to fotowoltaika plus pompa ciepła. Nie oszczędzaj na izolacji, dach najlepiej pianą, ściany minimum 20cm, okna trójszybowe i powinno być ciepło i tanio.

GazelkaFarelka

@anervis nie dostaniesz już pozwolenia na budowę na piec na węgiel.

GazelkaFarelka

@anervis pieca na ekogroszek / pellet niższej klasy niż 5 z dokładanym rusztem już też nie kupisz nowego, ani nie dostaniesz pozwolenia ani odbiorów.

GazelkaFarelka

@anervis Tak jak już wspomniałam, nie dostaniesz już pozwolenia na piec na węgiel ani piec z rusztem. Zostaje gaz, pompa ciepła, piec na pellet (ale bez rusztu). Z tego rozważyłabym gaz lub pompę ciepła. Piec na pellet też jakiś tani nie jest, razem z kominem to będzie koszt minimum 15 tys. złotych. Trochę dokładasz i masz kompletnie bezobsługową, czystą kotłownię z gazem lub pompą ciepła. Taka czysta kotłownia może być jednocześnie pralnią (nie będziesz sobie zagracał domu suszarkami i deskami do prasowania). Wywaliłabym również z niej okna. To zbędny koszt zakupu i montażu okien, bo raczej tam długo się nie przesiaduje, straty ciepła (nawet najlepsze okno jest 3x gorsze niż ściana), poza tym zajmuje miejsce. Można tam wstawić regały na zapasy, przetwory, wszystkie inne rzeczy używane raz do roku.

anervis

@GazelkaFarelka Dziękuję za cenne rady, chyba pójdę w pompę; muszę teraz o tym więcej poczytać.

dez_

@anervis

  1. Jak na taki duży dom to łazienki są mikroskopijne.

  2. Wiatrołap zdecydowanie za mały.

  3. Schody sugerowałbym betonowe skierowane w drugą stronę (spójrz na dom w jabłonkach 4 i rozwiązanie schodów i dolnej łazienki). Wtedy wiatrołap robisz szerszy o to wysokie okno na klatce schodowej (przy schodach zabiegowych będzie to słabo wyglądało - schody pewnie wypadają w 2/3 okna).

Dzięki temu schody przesuwają się w prawo i możesz na górze zrobić większą łazienkę, niestety kosztem pokoju.

  1. Brak okna nad schodami to błąd. Korytarz na piętrze będzie ponury.

  2. Okno w łazience na piętrze daj centralnie, będzie to jakoś wyglądało.

  3. Zlikwiduj okna dachowe w pokojach gdzie będą duże okna, szkoda kasy i ciepła które będzie nimi uciekało.

  4. Koniecznie rekuperacja.

  5. I ilość i rozkład okien jest jakaś abstrakcyjna. 2 okna w kotłowni i gabinecie 15m2? No i wywal ten wykusz, ani to ładne, ani praktyczne.

SzwarcenegerKibordu

@myoniwy ja tam jadę bez żadnego bufora, tylko to co podłoga zgromadzi ciepła. Grzeję pompą z odwiertu 2x80m, tylko w najtańszej taryfie znaczy max 6h bez grzania i temperatura nie spada mniej niż 1 stopień. 20cm styropianu grafitowego +xps na fundamenty, okna trzyszyboweb 6-cio komorowe, jedno okno połaciowe, bez rekuperacji. Taryfę trzystrefową odkryłem rok po wprowadzeniu i spece od pompy mówili, że bez bufora słabo będzie działać. A już szósta zima i -20 nie straszna.

SzwarcenegerKibordu

Dodam jeszcze. Nie jestem fanem okien połaciowych i u siebie celowo mam tylko jedno od północny-wschód. Ale jak planujecie dom z oknami połaciowymi od południa/zachodu od razu radzę montować przynajmniej instalację pod klimę. Kujowo później wygląda prucie tynku albo natynkowa instalacja na nowym domu Podczas spacerów po okolicy zaobserwowałem takie zjawisko na nowych budynkach. Jest dom z połaciówkami bez klimy i za rok jest już jest z klimą.

Zaloguj się aby komentować