Znalazlem nawet na ten temat wpis Dragana (nie do konca za nim przepadam, ale tu ma racje).
https://x.com/andrzejdragan/status/1562666250601639939
#nauka #takaprawda #gownowpis
@maly_ludek_lego evidence można by tłumaczyć jako udokumentowanie, albo scientific evidence jako naukowe wykazanie
@maximilianan no nie wiem - "evidence shows that" albo "evidence suggests that...". Trudno znalezc odpowiednie slowo. Poszlaki/ wskazowki tez nie do konca pasuje.
@maly_ludek_lego przesłanki
@maly_ludek_lego tak jak mówi właściciel "istnieją przesłanki" lub "wykazano że"
@AdelbertVonBimberstein dzieki.
@maly_ludek_lego Lubię z jednej strony, a nie przepadam z drugiej za Draganem.
Dowód to właśnie proof - formalne, oparte na logice wywodzenie z przesłanek. W tym sensie nauka, przynajmniej tam, gdzie ma ścisły związek z matematyką, może czegoś dowieść. Problemem jest bardziej to, że w powszechnym rozumieniu, takie dowodzenie ma charakter absolutny i definiuje ostateczną prawdę. Tak bywa w matematyce. Tymczasem, w naukach fizycznych, potwierdzenie twierdzenia dowodami jedynie je uprawdopodabnia (czasem w znacznym stopniu), jednak wystarczy pojedyńczy dowód przeciwny (falsyfikacja), żeby to uprawdopodobnienie zbić w okolice zera. Całe piękno metody naukowej polega na tym triku.
Jednak, uprawdopodabnianie jest właśnie dowodzeniem, bo zawiera w sobie wszystkie essentialia dowodu. Pojęcie Sigmy (σ) i standardowego wymogu 5σ znane z komunikatów LHC, odnosi się właśnie do uprawdopodabniania.
Jednak dowód nie traktuje o prawdziwości absolutnej, a o prawdziwości stwierdzonej z przesłanek.
Evidence jest zaś materialną przesłanką. Odpowiednikiem dowodu w postępowaniu karnym - obserwowalnym przejawem jakiegoś fenomenu. Przesłanką logiczną będzie zaś prerequisite.
Zgadzam się z Draganem co do nadużywania powyższych pojęć przez ignorantów, choć to dotyczy właściwie większości ludzi. Cejrowskopodobni jedynie manifestują swoją ignorancję najjaskrawiej.
@maly_ludek_lego bo tłumaczyć na polski to trzeba umieć.
Moja osobista klasyfikacja:
proof -> wykazać albo udowodnić
evidence -> dowód (ale bez 'u')
"przesłanki" są dużo luźniejsze, ciężko je nazwać dowodem, ale wskazują pewien kierunek
Zaloguj się aby komentować