Zlutowalem tego potworka i nie wybuchło.
Ma to być automatyzacja bramy wjazdowej w Home Assistant. Za logikę odpowiada przeprogramowany układ CC2531. Komunikacja jest po zigbee. Układ CC2531 jest zasilany z gniazda USB w którym jest 3.3V. Sprawdziłem wcześniej, że przy takim zasilaniu regulator napięcia z CC2531 nie pobiera zauważalnej mocy. Ten pająk to wyprowadzenie GPIO z CC2531 na płytkę.
Zasilanie jest z sieci 230V AC a układ HI-LINK HLK-PM03 przetwarza na 3.3 V DC.
Na razie jest tylko jeden przekaźnik by na szybko przetestować samo sterowanie brama. W przyszłości chce dorzucić transoptory do odczytu krańcowych stanów bramy. Też bym chciał wywalić przekaźnik i sterowanie zrobić też poprzez transoptor.
Co prawda niewiele pojąłem z końcówki wpisu, ale powodzonka życzę.
Chętnie zobaczę efekty końcowe po montażu zewnętrznym i czy wszystko przetwa zimę
To będzie leżeć w domu i robić za pośrednika między sterownikiem brami a HA.
Sterownik bramy ma logikę 24V i sygnały do domu idą po długim kablu. Dlatego zależy mi na izolacji galwanicznej i chce to zrobić przez transoptory.
To ja wolałem kupić przekaźnik bezpotencjalowy na wifi, za 70zl i mam pewność ze działa z HA.
Jest to najprostsze rozwiązanie ale unikam urządzeń IoT na wifi
@szczekoscisk a dlaczego unikasz? IoT które chcemy mieć szczelne wystarczy właściwie skonfigurować w routerze/firewallu tak żeby poza obręb sieci nie mogły się komunikować.
Po prostu wifi nie jest przeznaczone pod IoT (kwestie poboru mocy, stabilności sieci przy dużej ilości urządzeń, gwiazdowej topologii sieci).
@szczekoscisk nie bylo jakiegos gotowca? teraz chinczycy maja roznosci na "kazda okazje"
Nie spotkałem się z czymś podobnym pod ZigBee. Na wifi jeszcze coś by się znalazło ale to co widziałem korzystało z zewnętrznych serwisów jak Supla czy TuYa a zależy mi na autonomiczności.
@szczekoscisk https://www.houseiq.pl/pl/p/Sterownik-DC-5-32V-beznapieciowy-ZigBee-RF433MHz/1367 <- używam z powodzeniem z zigbee już 2 lata - zero problemów. Są też wersje 2 i 4 kanałowe.
@Diablo Możliwość pracy monostabilnej to duży plus. Jest to istotne by urządzenie autonomicznie "odpuszczało" sygnał. Rozwiązanie tańsze byłoby kupienie zwykłego urządzonka jak np. sonoff mini i zrobienie skryptu w HA (lub jakiejś tuyi). Problemem jest, że z jakiegoś powodu urządzenie może nie odebrać sygnału do wyłączenia przekaźnika co w rezultacie zablokuje możliwość sterowania bramą.
Jednakże, nie kończę na samym sterowaniu bo też chce odbierać sygnały z bramy (otwarta/zamknięta, otwiera się/zamyka się). Nie tylko będzie to fajny bajer do wizualizacji ale również będę mógł napisać skrypt który otworzy mi bramę na jakiś czas. Bez tych sygnałów byłoby to wysłanie dwóch sygnałów do sterownika bramy w nadziei że pierwszy otworzył a drugi zamkną.
Obecnie na płytce już mam zrobione odbieranie sygnałów i pozostało tylko przetestowanie w praktyce.
Innym gotowcem dostępnym na rynku jest Zamel SBW-02/ANT, jest to niestety na WiFi i korzysta z Supla. Podobno w środku jest jakiś ESP więc teoretycznie można łatwo pozbyć się zewnętrzego serwisu i wgrać np. ESP-Home.
Zaloguj się aby komentować