Czy wiesz, że...

... że istnieje mężczyzna, który kilkanaście razy zdobył główną nagrodę w loterii typu „totolotek”?

Stefan Mandel to rumuński ekonomista, który zdecydował się wykorzystać swoją pasję do matematyki do dość specyficznego celu, tj. do wygrywania loterii. I choć zabrzmi to niewiarygodnie, mężczyzna z sukcesem zrealizował swój plan na życie: Stefan bowiem wygrał co najmniej 14 głównych nagród w narodowych loteriach! Dziś opowiem wam o jeden z nich; o dniu, w którym Mandel przechytrzył amerykańską Virginia Lottery.

Stefan nieustannie analizował systemy loterii na całym świecie, starając się znaleźć sposób na zagwarantowanie sobie głównej wygranej. W 1992 roku, skupił on swoją uwagę na loterii z Virginii, ponieważ obliczył, że wymaga ona zakupienia najmniejszej ilości losów do pokrycia wszystkich dostępnych kombinacji cyfr. Co więcej, loteria ta umożliwiała drukowanie losów we własnym zakresie, co znacznie ułatwiało logistykę całego procederu.

Według jego obliczeń, zakup wszystkich dostępnych losów w loterii miał kosztować go 7,1 miliona dolarów. Całkiem dużo, prawda? Na jego szczęście w lutym 1992 roku, główna nagroda w loterii wynosiła więcej, bo aż 27 milionów dolarów!

Mandel zabrał się więc do pracy. Mężczyzna potrzebował około 30 komputerów i 12 drukarek laserowych do wygenerowania wszystkich potrzebnych losów w odpowiednim czasie. Mężczyzna później twierdził, że zużył na ten cel prawie 30 ton papieru! A to nie koniec – w końcu wszystkie wydrukowane losy musiał następnie zanieść do punktu loteryjnego i tam zeskanować (czego oczywiście nie zrobił sam, tylko przy pomocy zatrudnionych do tego ludzi). Przypominam, że mówimy tu o 7 milionach losów!

Pomimo drobnych komplikacji – niektóre z punktów obsługi Virginia Lottery niespodziewanie zamknęły się szybciej, niż planowo, co uniemożliwiło zeskanowanie pewnej puli losów - plan Mandela okazał się sukcesem. Stefan wygrał nie tylko główną nagrodę loterii, ale także liczne nagrody poboczne, które łącznie przekroczyły sumę miliona dolarów. I choć FBI zainteresowało się tą sprawą, to nie udało im się postawić mężczyźnie żadnych zarzutów. Okazało się, że jego działania mieściły się w granicach prawa i nie łamały żadnego z punktów regulaminu loterii. W odpowiedzi jednak na wygraną Mandela, Virginia Lottery wprowadziła szereg zmian w swoim regulaminie, aby uniemożliwić powtórzenie tej sytuacji w przyszłości.

#ciekawostinwestycyjne
07b9a30a-2411-47f0-8b61-9d008e15faaa
Trismagist

@CiekaowstkInwestycyjne U nas też jeden taki wygrywał

2dc3f243-81c1-49ab-b2fb-4f006608ccd2
CiekaowstkInwestycyjne

@Trismagist jednak nie za sprawą matematyki, a boskiej interwencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

moll

@CiekaowstkInwestycyjne mężczyzna to raczej zdobył niż zdobyła, ale może nie nadążam za dzisiejszą polszczyzną

moll

@CiekaowstkInwestycyjne 

KLH

@moll Przecież "a" jest na końcu rzeczownika, więc logiczne, że i na końcu czasownika być powinna. Biegacz przebiegł - biegaczka przebiegła. Kucharz ugotował - kucharka ugotowała

Half_NEET_Half_Amazing

@CiekaowstkInwestycyjne 

poznałem kiedyś typa co codziennie po robocie siadał do laptopa i pisał program do wygrywania eurojackpot

CiekaowstkInwestycyjne

@Half_NEET_Half_Amazing i jak? Wygrał?

moderacja_sie_nie_myje

@CiekaowstkInwestycyjne Ważne czy komuś sprzedał ten program i za ile a nie czy wygrał.

ziel0ny

Te grafiki ai są strasznie chujowe, wszędzie tego teraz pełno i w ogóle mi się to nie podoba

A_I

@ziel0ny ok to ze względu na ciebie wszyscy przestaniemy ich używać

CiekaowstkInwestycyjne

@ziel0ny posty pozbawione grafik są mniej zauważalne w zalewie treści.

ziel0ny

Chyba masz problem z przyjmowaniem do wiadomości czyiś opinii

CiekaowstkInwestycyjne

@ziel0ny ;(. Rozumiem przecież twoją opinię, wyjasniam tylko, że materiały nieobarczone żadną grafiką bardzo łatwo pominąć w zalewie treści, dlatego też staram się dodawać jakieś grafiki do ciekawostek. Mam nadzieję, że to zrozumiesz i dalej będziesz śledził tag

Felonious_Gru

@ziel0ny są tańsze niż takie ze stocka

cec

@CiekaowstkInwestycyjne posty z grafiką z dupy są wkurwiające, bo czytelnik zaczyna szukać w ilustracji jakiegoś sensu czy połączenia z opisywanym tematem, a potem się okazuje, że nie ma takiego połączenia, tylko po prostu autor wrzucił jakieś łajno, żeby więcej miejsca na ekranie zajmowało (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻ Jebać obrazki ze stocka! Żądamy merytorycznej treści, a nie mydlenia oczu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ziel0ny

@CiekaowstkInwestycyjne  to nie była odpowiedź do was, tylko do @A_I ale na upośledzonej aplikacji przy odpowiadaniu nie dodaje wołania

CiekaowstkInwestycyjne

@cec tu nie masz grafiki z dupy!

cec

@CiekaowstkInwestycyjne czy ta grafika przedstawia pana Stefana Mandela? Czy grafika zawiera fotografię albo rysunek kuponów z tamtego okresu? Tutaj proszę wzór jak wygląda dobrze zilustrowany artykuł: https://nypost.com/2023/06/07/the-rise-and-fall-of-a-14-time-lottery-winner/ Śmiało można było dorzucić którąś z prawdziwych fotografii, no ale wtedy nie będzie można dokleić własnego logo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak, jestem złośliwy, ale doceniam teksty, które wrzucasz, dlatego konstruktywnie krytykuję z nadzieją na lepszą ilustrację w kolejnym wpisie.

CiekaowstkInwestycyjne

@cec nie, ta grafika nie przedstawia pana Mandela ani podobizn kuponów z Virginia Lottery. Nie zdawałem sobie sprawy, że ktokolwiek taki "karykaturalny" obrazek może badać pod tym kątem. Obrazek przedstawia po prostu starszego, szczęśliwego pana w otoczeniu niezliczonej ilości kuponów - to miałem na mysli pisząc "tu nie masz grafiki z dupy!", bo obrazek nawiązuje zawartościa do treści.


To co wysłałeś to nie dość, że dobrze zilustrowany artykuł, to do tego o niebo lepiej napisany. W końcu zapostowałeś do new york posta, czyli gazety z topki najbardziej popularnych w Stanach Zjednoczonych.


Ja dysponuje ogromnym budżetem 0 złotych, więc radzę sobie z tym co mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)


"Tak, jestem złośliwy, ale doceniam teksty, które wrzucasz, dlatego konstruktywnie krytykuję z nadzieją na lepszą ilustrację w kolejnym wpisie."


Postaram się, ale póki co nie mam pomysłu/budżetu na zamienienie grafik AI na coś innego.


Dzięki za komentarz!

CoryTrevor

Lubię takie historie. Aż mi się przypomniała sytuacja z reklamą Pepsi i odrzutowcem.


Co do tej konkretnej opowieści: w Dużym Lotku, w kumulacji powyżej określonej sumy również opłaciłoby się zakupić losy ze wszystkimi możliwymi kombinacjami. "Jedynym" ryzykiem jest, że ktoś inny również trafi i wygrana się podzieli.

Zaloguj się aby komentować