… prędzej „piekło zamarznie” niż korporacja przyzna się do błędu?
Texaco to założona w 1901 roku amerykańska korporacja naftowa, która swoją działalność opierała na wydobyciu, rafinacji i dystrybucji paliwa na stacjach benzynowych na całym świecie. Firma ta była zamieszana w celowe zanieczyszczenie środowiska naturalnego w Ekwadorze, o czym będzie dzisiejsza ciekawostka. W 2001 roku Texaco została przejęta przez Chevron Corporation, które od tego momentu stało się stroną w postępowaniu w ekwadorskim sądzie. Ale po kolei…
W latach 1964 – 1990, Texaco prowadziło wydobycie ropy naftowej w Ekwadorze. Podczas tego okresu, firma, według szacunków, celowo wylała do ekwadorskich lasów amazońskich około 60 miliardów litrów wody zanieczyszczonej ropą naftową. Była to celowa taktyka kosztooszczędności firmy, która pozwalała na zaoszczędzenie około 3$ na produkcji pojedynczej baryłki ropy. Niestety, skutkiem tej strategii było zanieczyszczenie gleby i wód powierzchniowych, co w efekcie doprowadziło do zwiększonej liczby zachorowań na między innymi nowotwory jamy ustnej, żołądka i macicy wśród lokalnej społeczności.
W 1993 roku, Texaco, które później zostało przejęte przez Chevron, stanęło w obliczu zbiorowego pozwu wytoczonego przez poszkodowanych Ekwadorczyków. Pozew został wniesiony w Nowym Jorku, gdzie siedzibę główną miała firma Texaco. Korporacja jednak przez lata wstrzymywała pracę sądu, torpedując go wnioskami o przeniesienie sprawy do Ekwadoru. W 2002 roku, po wielu apelacjach, wniosek firmy został w końcu uwzględniony, i sprawa została przeniesiona pod jurysdykcję ekwadorskiego sądu.
Dlaczego korporacji aż tak zależało na przeniesieniu przewodu sądowego do Ekwadoru? Otóż okazało się, że Chevron zawarł tajne porozumienie z ekwadorskim rządem, zwalniające je z odpowiedzialności za swoją działalność na terenie Ekwadoru. Na szczęście, porozumienie to nie obejmowało roszczeń prywatnych, co zaowocowało rozpoczęciem się batalii sądowej pomiędzy Chevronem a 30 tysiącami lokalnych rolników. Nie uwierzycie od czego korporacja rozpoczęła przewód sądowy, otóż od… wniosku o przeniesienie sprawy poza Ekwador. Na szczęście nie udało się jej ta sztuka i w 2011 roku zapadł wyrok przed ekwadorskim sądem: firma Chevron zostało uznana za winną i zobowiązana do zapłaty 9 miliardów dolarów na rekultywację zniszczonego środowiska oraz opiekę zdrowotną dla lokalnej populacji.
Myliłby się jednak ten, który pomyślałby, że to zakończyło sprawę. Nic bardziej mylnego. Korporacja Chevron (która notabene jest publiczną spółką notowana na amerykańskiej giełdzie), w odpowiedzi na wyrok ekwadorskiego sądu, nie tylko odmówiła pokrycia kosztów oczyszczenia zanieczyszczonej ziemi, ale także złożyła przysięgę, że nigdy nie zapłaci grzywny i obiecała lokalnej społeczności „całe życie procesów" oraz walkę „aż piekło zamarznie”, wieszcząc, że gdyby tak się rzeczywiście stało, to „potem walczyć będziemy na lodzie”. Szacuje się, że do dnia dzisiejszego Chevron zatrudniło prawie 60 różnych firm prawniczych i korzystało z usług ponad 2000 prawników w tej sprawie…
Wartym dodania jest fakt, że korporacja Chevron aktywnie bierze udział w różnych akcjach społecznych, typu miesiąc dumy osób LGBT. Pytanie: kto uwierzy w szczere intencje firmy, która za nic ma życie i zdrowie obywateli Ekwadoru?
#ciekawostinwestycyjne
@CiekaowstkInwestycyjne spokojnie, ci co wymyślili miesiące dumy i co wierzą w inne takie dyrdymały też mają ostatecznie gdzieś lokalne społeczności, chyba że za ckliwe wpisy wpadnie kilka serduszek na tłiterku i tiktoczku
@moll największa hucpą była ta kowidowa gdzie wmówili całemu światu ze jak nie zaszcypia się 2-3-4-5 dawkami to ich babcie umrą, w mediach mówili ze dzieci wymrą jak się nie zaszczepia, a fajnopolaczki łykały to i łykały. Ile ja to się nasłuchałem ze jestem szurem, plaskoziemcem, foliarzem. I co???? I nawet już najgłupsze fajnopolaczki niechętnie przyznają racje ze chodziło tylko o kasę.
@BratuOstatnieGacieOddajOnuco jezu, jakie nudne są te twoje baity xD wtórne jak chvj
@theicecold piąta daweczka jest ma się rozumieć?
@BratuOstatnieGacieOddajOnuco nie jestem zaszczepiony.
Postaraj się bardziej z tymi baitami, człowieczku.
@CiekaowstkInwestycyjne a to chevron nie ma majątku w Ekwadorze lub gdzieś po sąsiedzku żeby komornika nasłać?
@LaMo.zord 9 miliardów dolarów, a właściwie to już prawie 20 miliarderów (ze względu na kary za nie zastosowanie się do wyroku sądu), to całkiem spora suma do zajęcia w postaci majątku ;).
Z tego co sie orientuję Texaco całkowicie opuściło Ekwador w okolicach 1990 roku.
Jeżeli kogoś temat zainteresował to odsyłam dk materiału, który bardziej szczegółowo opisuje myczki prawne korporacji: https://smoglab.pl/obronca-rdzennej-ludnosci-ekwadoru-i-srodowiska-trafil-za-kraty-donziger-vs-chevron/
@CiekaowstkInwestycyjne ehh współczuję tam ludności... No ale cóż można zrobić? Siłą raczej nie odzyskają:/
@LaMo.zord można na przykład informować ludzi o działalności Chevrona w Ewkadorze. Chevron jest spółką giełdową, jeżeli narośnie wokół niej wystarczająco silny czarny PR, to w końcu inwestorzy odetną się od Chevrona.
Popatrz jaka gruba afera, a podejrzewam, że na stu twoich znajonych, może jeden o niej słyszał
A ten obrazek to co to jest XD
@bizonsky zamarzające piekło
@bizonsky to jest prezes Chevron wysyłający przodem pełnomocnika sądowego
A nam kurwy będą wyliczac ile zuzywamy papieru toaletowego. W korpo szczegolnie w produktach premium malutkie czesci przychodza w tonie plastikow, folii, kartonu, pianki zwby klient nie dostał przypadkiem z ryską. A idzie tego w setkach milionow to chuj kogos obchodzi. Ale to my mamy dbac o srodowisko. Nadmienie tez, ze oczywiscie nie jest to sortowane tylko wpierdalane do jednego kosza, nie jest to poddawane recyklingowi tylko tworzy sie nowe opakowania z nowych surowcow.
Koncerny naftowe dorobiły się olbrzymich majątków na krzywdzie lokalnych społeczności. Za łapówki dla władz robili co chcieli i z niczym i nikim się nie liczyli.
@panbomboni na szczęście powstał internet :). Podejrzewam, że żaden ćwok w garniturze z Texaco/Chevrona w 1980 roku, gdy zanieczyszczał Ekwador ropą naftową, nie spodziewał się, że ktokolwiek na świecie się o tym dowie. A teraz wielkie oburzenie, bo narobiło się szkód i ktoś nakazuję nam ich pokrycie, jak to tak?
@CiekaowstkInwestycyjne w Nigerii kiedyś na skutek awarii rurociągu ropa pozalewała wiele wiosek i wiele hektarów pól uprawnych i władze ani palcem kiwnęły.
@CiekaowstkInwestycyjne ostatnio czytałem artykuł, który mówił o ogromnej kampanii reklamowej BP. Kampanii, która wprowadziła pojęcie śladu węglowego. Czyli zamiast "korpo szkodzi środowisku" udało się przeforsować myślenie "TY szkodzisz środowisku, a korpo się o nie troszczy".
Tutaj początek artykułu: https://dorzeczy.pl/opinie/446544/wieromiejczyk-gdzie-prowadzi-slad-weglowy.html
Zaloguj się aby komentować