Czy na „socjal” wydajemy w Polsce dużo?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W 2019 roku, czyli ostatnim, który można określić jako zwyczajny (przed pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie), wydatki socjalne w Polsce wyniosły 16,7% PKB. W żadnym państwie Europy Środkowo-Wschodniej wydatki na ten cel nie były tak wysokie – większość z naszego regionu znajdowała się w przedziale 12–14% PKB, a średnia wyniosła 13,2%. Z kolei w prawie wszystkich państwach tak zwanej starej Unii wydatki socjalne były jeszcze wyższe niż w Polsce – średnia w 2019 roku to aż 19% PKB. Na pierwszy rzut oka wydajemy zatem dużo na tle regionu, ale mało na tle Europy Zachodniej. Nasza pozycja wobec innych państw Europy Środkowo-Wschodniej ma jednak w zasadzie tylko jedną przyczynę: wyraźnie wyższe wydatki na emerytury. Odpowiadają one za mniej więcej dwie trzecie całkowitych wydatków socjalnych w Polsce. Gdy je wyłączymy, wydatki na pozostałe cele socjalne są w Polsce podobne jak w innych państwach regionu, a jednocześnie sporo niższe niż w starej Unii.

Z książki Nierówności po polsku.

#polityka #czytajzhejto #gospodarka
2e5458c9-20c8-46cd-b2fb-02eb26dc2e73
GordonLameman

@smierdakow

Polacy realnie szli na emerytury sporo ponizej 60 roku życia, a dodatkowo uwielbiają renty.

100mph

@GordonLameman Renty jak renty. To nie takie proste otrzymac obecnie rente jak 20 lat temu ale uprzywilejowanie sluzb mundurowych mocno nadwyreza caly budzet panstwowy. Osobiscie uwazam, ze ludzi tego typu powinno wykorzystywac sie do szkolenia nastepcow, pracy biurowej, mniej wymagajacych fizycznie i psychicznie stanowiskach lub do mniej wymagajacych sluzb np. strazy miejskiej. Sytuacja, w ktorej emerytowany zolnierz czy policjant pracuje na bramce lub w firmach paramilitarnych jest dla mnie chora.

smierdakow

@GordonLameman @100mph


Mamy jeszcze stosunkowo młodą populację, choć w najbliższych dekadach będzie się to szybko zmieniało. Mimo to wydatki emerytalne już teraz są względnie wysokie – o mniej więcej 1% PKB wyższe od średniej w całej Unii oraz blisko 3% PKB od średniej w państwach naszego regionu. Dlaczego? Po pierwsze mamy wielu „młodych” emerytów, co jest konsekwencją stosunkowo niskiego wieku emerytalnego (zwłaszcza kobiet) oraz przywilejów emerytalnych wybranych grup zawodowych. Po drugie przeciętne świadczenie emerytalne jest całkiem wysokie w porównaniu z innymi źródłami dochodów w gospodarce, na przykład płacami. Przeciętna stopa zastąpienia, czyli relacja średniej emerytury do średniego wynagrodzenia za pracę osób starszych, wynosi 54% – zajmujemy pod tym względem dziewiąte miejsce na dwadzieścia siedem państw UE (dane za 2019 rok).


Wziąwszy pod uwagę ten kontekst, przyznawanie dodatkowych uniwersalnych (jak trzynasta emerytura) lub prawie uniwersalnych (jak czternasta emerytura) świadczeń emerytom bez istotnego kryterium dochodowego jest marnotrawstwem zasobów.

100mph

Obserwujac otoczenie niezwykle dziwi mnie, ze jednoczesnie mowi sie, iz przechodzac na emeryture otrzymam 30% ostatniego wynagrodzenia, a emeryci z mojej pracy na dzien dobry dostaja ponad 100% ostatniego wynagrodzenia.

Nemrod

@100mph Jeśli przejdziesz na emeryturę w tym roku, to faktycznie dziwne, jeśli za 30 lat, to może się okazać, że będzie nieco inaczej, niż dzisiaj ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

100mph

@Nemrod Tak. Tylko panstwo powinno zabezpieczac wszystkich obywateli, a nie wyzbywac sie srodkow i zadluzac na koszt pokolen, ktore beda w jeszcze gorszej sytuacji.

Nemrod

@100mph Ale państwo nie ma własnych pieniędzy, po prostu jednym zabiera, a innym daje. Przy takim poziomie urodzeń albo uratują nas miliony imigrantów, którzy będą pracowali na nasze emerytury, albo to jebnie (albo za 20-30 lat będą pracowały na nas wyłącznie roboty, na co się jednak nie zanosi). Ale jak napiszesz, że to jest piramida finansowa, to cię zjedzą, bo przecież najwyżej i 120% budżetu będziemy przeznaczali na dofinansowanie emerytur, jaki problem?

100mph

@Nemrod Obecnie zabiera tym, ktorym dawac bedzie musialo za 30 lat ale wtedy nie bedzie mialo komu zabierac i tu rodzi sie problem. Gdyby teraz mniej im zabierano to pozniej mniej trzeba byloby zabierac kolejnym etc.

D21h4d

Patrząc na ten wykres już wiem dlaczego u nas tak słabo funkcjonuje służba zdrowia i szkolnictwo.

m-q

@D21h4d bo łatwiej po prostu rozdać tą kasę ludziom (nieważne czy biednym czy bogatym, zdrowym czy chorym) i trąbić, jakie to wspaniałe socjalne państwo

DexterFromLab

@D21h4d służba zdrowia to raczej problem bardziej społeczny niż systemowy. W Polsce nawet mając pieniądze ciężko jest o dobra pomoc medyczną. Wielu jest mało empatycznych lekarzy którzy traktują pacjentów jedynie jako źródło zarobków. Często z gabinetu wychodzi się z niczym, a i tak trzeba zapłacić.

jajkosadzone

Tak,zdecydowanie.

A najlepiej maja emeryci,ktorzy pracowali za prl i troche w latach 90.- zarabiali nic,wplacali jeszcze mniej,a otrzymuja bardzo wysokie emerytury( jak na wplat jakich dokonywali- absurdalnie wysokie swiadczenia).

GordonLameman

@jajkosadzone

Tak, wspaniały to był system. Do wysokości emerytury brali pod uwagę 5 najlepszych pod względem zarobków lat.


Super pomysł. Pamiętam jak w mojej pierwszej pracy przed emeryturą podwyższali starym pracownikom właśnei z tego powodu, a dla młodych (dla mnie) nie było na podwyżki. Boomerzy zrujnowali system, a teraz głosują za 13 - 20 emeryturami.

jajkosadzone

@GordonLameman

Bo ludziom komuna pasowala i to dziadostwo wokol niej- i myslisz,ze malo jest chetnych zeby to wrocilo?


Jedynym problemem bylo to,ze brakowalo zarcia i podstawowych srodkow do zycia. Przeciez wszystkie wielkie protesty mialy podloze gospodarcze,a nie polityczne.

Tak samo XXI postulatow to czystej krwi komuna w komunie xD

Pan_Buk

@jajkosadzone Jeśli "trochę w latach 90." to znaczy że w 1995 roku przeszli na emeryturę, tak?

Czyli mężczyzna urodzony najpóźniej w 1930 roku, a kobieta w 1935. Tak starych osób żyje w Polsce może łącznie 200 tysięcy:

cb399616-4e4c-4ec0-b0a5-b15895bbb589
jajkosadzone

@Pan_Buk

Widze,ze arbitralnie sobie dodales rok xD

Wyobraz sobie,ze pelno ludzi bylo wiele lat na rentach i tez uzyskalo prawo do emerytury nie pracujac w ogole.

Najwiecej wygrali w systemie emerytalnym kobiety majace teraz w okolicy 80 lat

Enzo

Chyba jeszcze w tym roku lub w przyszłym przechodzą na emerytury po 15 latach ostatni mundurowi na starych zasadach. To częściowo powinno przynosić ulgę systemowi z roku na rok. Niezbędne też jest moim zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet do mężczyzn.

wielbuont

@Enzo można zawiesić wypłaty ludziom poniżej jakiegoś wieku. Prawo do emerytury sobie może mieć, ale wypłaty po osiągnięciu wieku 70 lat obie plcie

Zaloguj się aby komentować