Czy ktoś może mi uczciwie wytłumaczyć sens prawa łaski, które posada prezydent?

#polityka #prawo
sireplama userbar
LordNargogh

Furtka dl partii politycznych żeby ratować swoich przed karą więzienia.

sireplama

@LordNargogh a przed gojami to jakie jest uzasadnienie?

Rudolf

@sireplama "się uczył to ma" a poza tym, prezydent tyle dobrego zrobił dla polski że nawet jakby usprawiedliwił pedofila to jest nic bo żaden prezydent nie zrobi tyle dobrze co adrian!!!

DosKapp4

Jakby skorumpowani koledzy wpadli, to jest to tak zwany „wentyl bezpieczeństwa”.

PornoKing

W domyśle to miało służyć w sytuacji gdy skazany na dożywocie ratuje autokar sierot od spalenia żywcem, ofiary skazanego dawno mu wybaczyły. I prezydent w ramach łaski za bohaterstwo ułaskawia delikwenta.

Obersturmbannfuhrer

W praktyce ma np. służyć do skrócenia kary dla nielicznych ludzi, których skazanie było np. Kontrowersyjne i spędzili już 15lat za kratami, a mają dożywocie.

Konkretny przykład z życia to historia z filmu Dług.

To że jak zwykle zostało to wykoślawione to Inna kwestia.

Ragnarokk

@sireplama 

Ogólnie idea jest nie tak zła - na wypadek sytuacji, gdzie prawo mówi jedno i trzeba się go trzymać, ale logika, rigcz i moralność mówi drugie. W praktyce natomiast.

sireplama

@Ragnarokk nie do końca rozumiem. Jeśli prawo jest niemoralne i bez rigcxu to trzeba je omijać a nie tworzyć patouprawnienia do ich omijania.

Ragnarokk

@sireplama 

Zabijesz kolesia który zgwałcił, zabij i zjadł dziecko. Nie zmienimy prawa, by morderstwo mogłoby ujść bezkarnie, to nie człowiek w końcu ma wymierzać sprawiedliwość tylko system. Ale jakoś tutaj wydaje się to cokolwiek usprawiedliwione


Jak pisali inni - każdej sytuacji nie jesteś w stanie pokryć prawem. Dlatego czasem przydaje się backdoor do niego. Ale czasem jest ów używany w złych celach

ColonelWalterKurtz

@sireplama z profesjonalnej publikacji prof. P.Tulei:

U podstaw prawa łaski (podobnie jak amnestii i abolicji) leżą przyczyny teoretyczne (filozoficzne) i praktyczne. Te pierwsze nawiązują do chrześcijańskiej idei miłosierdzia i przebaczenia, a także humanitaryzmu w prawie karnym, te drugie głównie do założenia, że z różnych przyczyn kara wymierzona konkretnej osobie może być (lub okazać się) niesprawiedliwa lub też wykonanie (pełne wykonanie) – niecelowe.

radziol

@sireplama z założenia ma to rozwiązywać trudne szczególne przypadki, które ciężko zawrzeć w kodeksach, bo by spuchły dziesięciokrotnie.

Konto_serwisowe

Teoria mówi, że to furtka na wypadek nieprzewidzianych prawem okoliczności, praktyka zaś mówi coś innego.

Zaloguj się aby komentować