ogromnie się cieszę, że tak pięknie rozwija się nam społeczność Astronomia
W moich wcześniejszych wpisach mówiłem, że postaram się zrobić porównanie widoku przez okulary w moim teleskopie. Zrobiłem zdjęcia Księżyca. Robione były telefonem (Redmi Note 8 Pro) z przyłożenia do okularu. Zdjęcia, tak na oko, mają może 30-40 % szczegółów jakie widać bezpośrednio. Więc dość mocno odbiegają.
Będę dodawał w komentarzach wraz z opisem jaki okular był wtedy zamontowany, jakie jest powiększenie i jakie pole widzenia.
EDIT: krótke wyjaśnienie - soczewka Barlowa jest soczewką dwuwklęsła (rozpraszającą) i wydłuża ona ogniskową teleskopu. Najczęściej używa się soczewek 2x i 3x. Soczewka 2x pozwala wydłużyć ogniskową 2x, przez co rónież dwukrotnie wzmocnić powiększenie. Analogicznie 3x.
Okular 30mm, powiększenie 42x, pole widzenia 1,6 stopnia
Okular Explorer Scientific 14mm, powiększenie 89x, pole widzenia 0.,9 stopnia
Okular Explorer Scientific 8,8mm, powiększenie 142x, pole widzenia 0,6 stopnia
Okular Explorer Scientific 8,8mm + soczewka Barlowa x 2, powiększenie 284x, pole widzenia 0,3 stopnia
@132qwe Jedna z najlepszych na hejto
@132qwe Ja też się cieszę, że wartościowa społeczność się rozwija. Sama nie mam zainteresowań w tym kierunku, ale z przyjemnością oglądam Wasze zdjęcia.
@132qwe więcej takiego contentu poproszę. Zdjęcia planet np
@132qwe najs Ci to wyszło, zawsze mnie ciekawiło jak takie foty się robi z teleskopu, czy aparat w telefonie nie zniekształcałca obrazu.
@Alalai aparat z telefonu nie bardzo się do tego nadaje. Ogólnie takie bardziej profesjonalne astrofoto robi się zakładając specjalną kamerę zamiast okularu w teleskopie. Teleskop powinien mieć też prowadzenie, czyli żeby sam podążał za obiektem. Zdjęcia nie będą wtedy rozmazane.
To jest na przykład taka tańsza kamera: ZWO ASI 224MC (zdjęcie ze sklepu teleskopy.pl).
Kolejna opcja to zamontowanie lustrzanki. Matryca powinna być wtedy dokładnie w ognisku głównym teleskopu (tam gidze promienie światła się w jednym punkcie zbiegają). Obraz jest wtedy bezpośrednio na matrycę rzutowany. Też dobrze mieć śledzenie w teleskopie bo wyjdą rozmazane.
No i jest projekcja okularowa. Czyli matryca za okularem. Czyli tak jak tutaj, zdjęcia zrobione telefonem. Próbowałem zrobić Jowisza ( @Nebthtet ), ale telefon sobie już z tym nie radzi. Wyszło jak poniżej.
@132qwe no tak. Spróbuj może różnych aplikacji (takich, które oferują ustawienie niższego ISO przy długim czasie ekspozycji) - nie ma takiego efektu przepalania. Ale i tak to, co można osiągnąć maluteńkimi obiektywami telefonów to skończona liczba efektów...
@Nebthtet właśnie to są takie próby. Zobacz na tym ciemniejszym zdjęciu, widać zarys chmur Jowisza. A to było z tego co pamiętam ISO 100 i 1/60s. To drugie to większe ISO i chyba 1/10s albo coś takiego. Na tych zdjęciach jest powiększenie 142x. Przy takim powiększeniu już czas naświetlnia będą się już smugi pojawiać. Konieczne jest prowadzenie teleskopu, a to już droga zabawa jest
@132qwe do planet możesz jeszcze spróbować nagrać filmik zamiast robić pojedyncze zdjęcia i potem to zestackować, np. w PIPP i RegiStax. Imo do planet/księżyca jeszcze prowadzenie nie jest konieczne. Masz dobry teleskop to przy max powiekszeniu stackowanie fimliku z telefonu powinno przejść
@132qwe swoją drogą widziałem na reddicie wariatów, którzy telefonem przy 10" robili zdjęcia mgławicy Oriona bez prowadzenia - setki zdjęć po 2 sekundy
@Oczk wiesz, przekonaliście wszyscy, dwa dni temu zamówiłem uchwyt do zamocowania telefonu do okularu
@132qwe no i super!
Zaloguj się aby komentować