Dlaczego beton na budowę przyjeżdża w betoniarkach, gdzie musimy zapewnić specjalne warunki w gruszce, żeby beton nie zawiązał, zamiast przywieść materiały na budowę i wymieszać ja ne miejscu? Chyba jest to bardziej uniwersalne rowziązanie - przygotować materiały i robić beton na miejscu zamiast bawić się w wożenie tego betoniarkami przez często grube kilometry
#budowa #pytanie i taguje #stepujacybudowlaniec dla zasięgu
@SlicznaZosia Czyli stawiać małe betoniarnie przy każdej budowie, zamiast jedną centralną dowożącą towar w dowolne miejsce?
Weź taczkę, worek cementu, piach i wodę i wymieszaj w taczce tak 1:4 + woda do odpowiedniej konsystencji i później wyobraź to sobie w skali całej budowy, wszystko wokół zapylone w pizdu.
@SlicznaZosia możliwe, że słowa outsourcing i specjalizacja okażą się przydatne.
@SlicznaZosia na budowie nie jesteś w stanie jednorazowo tyle betonu wyrobić i kiedy ukręcisz ostatnią klasyczną betoniarkę, to ta pierwsza już jest zastygnięta. Grucha daje ci jednolitą strukturę, która zostanie wylana w jednym czasie i tak samo zwiąże. Pamiętaj, że i zawartość materiału może być trochę inna w każdej pojedynczej betoniarce (tutaj łopata piachu więcej, tam litr wody więcej), grucha wymiesza wszystko na jednolitą paćkę. No i jeszcze jedno, ile rąk do pracy potrzeba, żeby tyle betonu wyrobić i zalać ręcznie, bo gruszki przyjeżdżają od razu z pompami i sięgną ci dosłownie wszędzie na placu budowy. Wyobrażasz sobie dyganie dziesiątek/setek taczek betonu na strop zwykłego domku rodzinnego?
Ja miałem czy to fundamenty czy strop zalane w pół godziny betonem bardzo konkretnego składu B25-B30, ręcznie zaraz by się jakieś proporcje pomyliły, a roboty na 2 pełne dni dla ekipy 6+ osób.
Jest jeszcze sprawa magazynu, gdzie będziesz trzymał piach, cement itd przed ukręceniem tego na beton? Wywrotka może nie chcieć wjechać dalej na podwórko, bo będzie zbyt miękko. To co wyrzucać wszystko na podjazd czy na drogę obok?
@SlicznaZosia są betoniarnie mobilne, ale to się opłaca dopiero po przekroczeniu pewnej skali. Dodatkowo potrzeba miejsca. Jak budujesz w środku miasta to nie znajdziesz miejsca na betoniarnie na placu budowy.
@SlicznaZosia w gruszce jest jakieś 8000l betonu, w naprawde dużej betoniarce zrobisz jakieś 700l. Matematyke zostawiam tobie
@SlicznaZosia sa maszyny co mieszaja beton na placu. W UK mowia na to volumetric mixer
Nie w każdym przypadku da się zrobić przerwy robocze / technologiczne podczas betonowania. Musi być lane za jednym zamachem i potrzeba mieć dużo betonu w jednym czasie. Mniej wymagające rzeczy można zrobić gospodarczo z przerwami i robić beton na miejscu.
Zaloguj się aby komentować