Ciekawostki pszczelarskie, odc. 18.

Skład miodu (część 2) i jego przechowywanie.

Stopień zdrowotnych właściwości miodu w dużej mierze zależy od sposobu jego przechowywania i stosowania. Wiele składników miodu jest wrażliwych na światło, zbyt wysoką temperaturę i kwasy. Najbardziej wrażliwe są witaminy, które ulegają destrukcji pod wpływem działania wszystkich trzech, wymienionych wyżej czynników.

Aby wszystkie składniki miodu były długo zachowane, produkt pszczeli powinien być przechowywany w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu. Nic się nie stanie, jeśli będziemy trzymać go w ciemnej szafce, w spiżarni, czy w kuchni, choć zdrowotne właściwości miodu zachowają się krócej. Idealne natomiast jest sprzechowywanie miodu w temperaturze od 10 do 15°C i wilgotności względnej powietrza maksymalnie do 60%. W tych warunkach zahamowany jest bowiem rozrost drożdżaków.

W pomieszczeniach wilgotnych miód trzymany nawet w zamkniętych słojach może chłonąć wilgoć, choć zdarza się to rzadko. W tych przypadkach istnieje niebezpieczeństwo fermentacji i rozkładu tego cennego produktu. Przechowywanie miodu w odpowiednich dla niego warunkach sprawia, że może on zachować swoje właściwości i doskonałą jakość przez wiele lat.

Utrata właściwości.

Enzymy tracą swoje właściwości, gdy miód podgrzejemy do temperatury ponad 40°C. Szczególnie nieodporna na gorąco jest sacharaza, zwana także inwertazą. Enzym ten ulega znacznemu uszkodzeniu przy 45°C, a przy 70°C ulega całkowitemu zniszczeniu. Z tych powodów aktywność inwertazy jest miarą jakości miodu. W wysokich temperaturach wyparowują także związki aromatyczne. Każde ogrzanie miodu ponad 35°C uwalnia z niego aromat. Związki mineralne i nieliczne składniki roślinne nie są zbyt wrażliwe na wysoką temperaturę.

Podczas ogrzewania miodu ulegają destrukcji nie tylko enzymy, witaminy i związki aromatyczne, ale także węglowodany. Zawarte w miodzie cukry podczas podgrzewania wydzielają wodę i powstaje związek zwany hydroksymetylo- furfural (HMF). Świeżo odwirowane miody nie powinny zawierać jeszcze tego związku, a zawartość tego składnika chemicznego daje informację, jak silnie dany miód był podgrzewany.

Zawartość wody w miodzie ma ogromne znaczenie dla jego jakości i trwałości. Im więcej jest w miodzie wody, tym szybciej może ulec fermentacji. Wówczas na powierzchni miodu tworzy się piana, a produkt ma kwaśny smak. Często też wydzielają się w słoju z takim miodem dwie warstwy: ciemna i płynna warstwa górna oraz jasna, twarda warstwa dolna. Tego typu miód nie ma złego wpływu na nasze zdrowie, natomiast jakość i aktywność enzymów w nim zawartych jest silnie ograniczona.

#miod #zywnosc #zdrowie #natura #pszczoly #pasieka #ciekawostkipszczelarskie

Źródło: Renate Frank: "Miód odżywia, leczy, pielęgnuje", str. 17, 18.
3a1e3c32-2ec3-4220-9877-7fe8a582f1eb
Kahzad

@<em>Pszczelarz</em> czy trzymanie miodu w lodówce jest dobrym pomysłem? Temp 5-6 stopni C.

_Pszczelarz_

@Kahzad oczywiście. Możesz nawet zamrozić (moim dzieciom nieraz zamrażam miód na łyżkach, jako zimny słodycz). Nie ma przeciwwskazań. Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że miód może chłonąć wilgoć i zapachy z lodówki, więc dla zachowania jego właściwości najlepiej trzymać go szczelnie zamkniętym.

Lemmy

@Pszczelarz nie traci właściwości zdrowotnych po zamrożeniu?

_Pszczelarz_

@Lemmy Nie. Nie straci

Zly_Tonari

@<em>Pszczelarz</em> 

dziwny ten wpis, nie przypieprzasz się do Wośp ani Tuska tylko coś o pszczołach piszesz. Nawet ze składnią i sensem.


A nie wait... wszystko CTR+C ze strony Łysonia i z pracy naukowej o miodzie w losowej kolejności ....


Blokuj waćpań bom obrzydliwy lewak, komuch, krypto żyd ze śląska więc jeszcze folksdojcz a na dodatek brat pra pra dziadka był w UPA ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

773c2bb9-44f6-43e5-83a4-0a9452c0d1f4
6a33a9ff-60f6-489f-8cd1-89e5e9172410
_Pszczelarz_

@Zly_Tonari No i po co kłamiesz? Czytać nie umiesz? Przecież ja to z książki wziąłem, podobnie jak kilka poprzednich ciekawostek i za każdym razem podałem na dole wpisu dokładne źródło, autora, tytuł książki, nawet podałem numery stron książki. Nie wstyd ci oszczerco? Więc z kłamstwami i pomówieniami proszę do partii się zapisać, a mnie zostawić w spokoju.


Ps. Jeżeli Łysoń nie podał źródła (tak jak ja podałem), to należy Łysonia oskarżyć o plagiat.


@Oczk #moderacja proszę o reakcję, bo to jest po raz kolejny nękanie, kłamstwa i pomówienia na mój temat.

GordonLameman

@Zly_Tonari 


Ziobro zaskoczenia.

jak pisałem wcześniej - takie jednostki nie potrafią tworzyć. Jedynie kraść, kopiować i srać słowami na tych, którzy coś potrafią stworzyć.

Zly_Tonari

@<em>Pszczelarz</em> tak mój błąd.

Przepraszam!

Patrzę na ciebie przez pryzmat tego co wyczyniasz jak nie piszesz o miodku dlatego podświadomie dostajesz wszystkie możliwe przywary ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

_Pszczelarz_

@GordonLameman No i po co kłamiesz? Czytać nie umiesz? Przecież ja to z książki wziąłem, podobnie jak kilka poprzednich ciekawostek i za każdym razem podałem na dole wpisu dokładne źródło, autora, tytuł książki, nawet podałem numery stron książki. Nie wstyd ci oszczerco? Więc z kłamstwami i pomówieniami proszę do partii się zapisać, a mnie zostawić w spokoju.


Ps. Jeżeli Łysoń nie podał źródła (tak jak ja podałem), to należy Łysonia oskarżyć o plagiat.


@Oczk #moderacja proszę o reakcję, bo to jest po raz kolejny nękanie, kłamstwa i pomówienia na mój temat.

_Pszczelarz_

@GordonLameman to co o pszczelarstwie piszę i publikuję z własnego doświadczenia, to piszę wyraźnie od siebie, a to czym się dzielę z wiedzy książkowej, to druga sprawa (podaję szczegółową bibliografię) i na tym dokładnie polega popularyzowanie wiedzy. Jestem w tym uczciwy, oszczerco

GordonLameman

@Pszczelarz 

O patrz, to teraz wiesz jak to jest, gdy ty kłamiesz o innych sprawach.

Zrozumiałeś lekcję? Będziesz dalej kłamstwa wklejał?

_Pszczelarz_

@GordonLameman sam wklejasz kłamstwa i oszczerstwa, z niskich pobudek i teraz się przyznajesz. Szkoda mi mojego cennego czasu na odpisywanie oszczercom z nadania partii.

GordonLameman

@Pszczelarz 

to właśnie ty jesteś partyjnym kłamczuchem. Wracasz na Czerna bo szkoda czasu na takie społeczne męty.

Zaloguj się aby komentować