Ciekawostki o mirrze
W Księdze Wyjścia Starego Testamentu Mojżeszowi miał być podany przepis na olej do namaszczania, wykorzystywany podczas rytuałów religijnych Hebrajczyków. Jego skład prezentował się następująco (przeliczenia jednostek własne): 5,712 g mirry, 2,856 tataraku (choć niektórzy bibliści w tym miejscu pragną widzieć konopie indyjskie), oraz dwa gatunki cynamonu: cejloński (2,856 g) i kasja (5,712 g).
Powyższe składniki najprawdopodobniej macerowało się w 3,67 litra oliwy z oliwek i filtrowało (Wj 30, 22-25).
***
W rachunkach Króla Anglii Edwarda I jest wpis pod datą 6 stycznia 1299 r. za złoto, kadzidło i mirrę, ofiarowane przez króla w jego kaplicy, w święto Trzech Króli. Podobny zapis pojawia się w rachunkach Króla Francji Filipa X, który to zakupił styraks i mirrę na potrzeby uroczystości pogrzebowych swojego syna — Johna.
Może powyższe składniki wykorzystano do konserwacji jego zwłok?
Pierre Belon, zwany Belloniusem (XVI-wieczny lekarz, botanik i ichtiolog) w 1553 roku wydał dzieło De admirabili operi antiquorum et rerum suspiciendarum praestantia [O cudownych dziełach starożytnych i niejasnych wspaniałościach]. W tym tomie opisał metodę konserwacji zwłok. Używało się w niej soli, mirry, aloesu, bylicy piołun, cynamonu kasji, kuminu, goździków i pieprzu. Styraks, z drugiej strony, był znowu wykorzystywany jako składnik kadzideł na dżumę i okadzeń rytualnych.
***
Ambroży Paré (żyjący w latach 1510–1590 francuski cyrulik na dworze Walezjuszy, nazywany jest ojcem współczesnej chirurgii) opracował własną metodę tanatopraksji.
Na początku należało usunąć krew, mózg i organy wewnętrzne. Następnie puste miejsca przemywało/nasączało się alkoholem lub octem, w którym rozpraszano proszek z takich surowców jak: ziele bylicy piołun, aloes, kolokwinta (Citrullus colocynthis), sól, ałun. Mieszaninę tę nakładano przy pomocy gąbki. W ostatnim kroku ciało pokrywano i wypełniano Aromatis ad aeternitatem_ condiendum corpus [przyprawy do wieczystej konserwacji zwłok]. W jej skład wchodziły: płatki róż, kwiaty bławatka, ziele nostrzyka żółtego, owoce kopru włoskiego, ziele mięty, ziele szałwii, kwiaty lawendy, liście rozmarynu, ziele majeranku, ziele tymianku, ziele bylicy piołun, kłącze tataraku, korzeń goryczki żółtej, kłącze kosaćca florentyńskiego, goździki, gałka muszkatołowa, cynamon, styrak, benzoes (żywica balsamiczna otrzymana z drzew Styrax benzoin), mirra, aloes, sandałowiec.
Tak przygotowane ciało pokrywano specjalnym balsamem, w skład którego wchodziła terpentyna, olejek z róży oraz powyższy proszek.
Na koniec zwłoki umieszczano w ołowianej trumnie, i jak opisuje to powyższy chirurg — capsa plumbea […] herbis odorata siccis plena [ołowiana trumna jest pełna [zapachu] suchych roślin].
***
Więcej o wykorzystaniu przypraw i mirry do konserwacji zwłok przeczytacie w moich książkach: "Historii naturalnej przypraw" i "Historii medycyny i farmacji: szkicach i esejach". Obie publikacje dostępne w sklepie www.pharmacopola.pl/sklep
#gulosus
Bezpłatne czasopismo Pharmacopola: https://pharmacopola.pl/numery
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.youtube.com/channel/UCM91OjwQwiXZ7tLS4-UVHyg/
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo
Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/
27a16d64-82ef-4fa0-8dbf-764efb9851af
lubieplackijohn

@Gulosus Co byś polecił na przewlekły kaszel? Jakaś pozostałość po grypie. Cały czas mnie rwie.

radek-piotr-krasny

@lubieplackijohn znajoma to samo, 2 miechy po chorobie a kaszle jak gruźlik nadal

lubieplackijohn

@radek-piotr-krasny Wchodzę po schodach na trzecie piętro i przez kolejne 5 minut nie mogę złapać oddechu przez ten jebany kaszel. Jak żyć?!

radek-piotr-krasny

@lubieplackijohn jej jedynie orofar pomaga ALE tego brać na okrągło nie można, aaaa własnie przypomniało mi sie jak covidowałem, Gardimax (ale w SPRAYU!) kup i obadaj. Dla mnie był fenomen - na 4-5 godzin wyłączał kaszel

senpai

@lubieplackijohn Inhalacje na bazie olejków, sosna, eukaliptus/ propolis w sprayu, a wewnętrznie liść oliwny i witD3 na wzmocnienie odporności.

fbc16bf9-3192-4c90-b124-5709dd3f89a2
lubieplackijohn

@senpai Hm, muszę to obczaić w takim razie!

Gulosus

@lubieplackijohn Hmm, próbowałeś czegoś z bluszczu, np Hederasol?

lubieplackijohn

@Gulosus Jeszcze nie. Jedynie jakieś stricte przeciw kaszlowe, typu thiocodin.

Zaloguj się aby komentować