Ciekawostki o miodzie
hejto.pl#ciekawostki #nauka
O kurde, ale fajne kropeczki!
Czyli miód jest dobry, ale cudów nie ma.
I wszelkie informacje typu: miód rzepakowy jest dobry na serce, a miód gryczany na odporność - to tylko marketingowa ściema. Mówię to jako pszczelarz i technolog żywności z wykształcenia.
@t0mek A pierzga? Atakują mnie reklamami tego specyfiku z każdej strony, pod ofertą oczywiście mnóstwo pozytywnych komentarzy, że przewlekle chora babcia po miesiącu przyjmowania stanęła na nogi i zrobiła dwa salta. Czuję, że to też musi być jakiś przekręt, ale bardzo chętnie usłyszę opinię osoby, która zajmuje się tematem od kuchni.
Miodu nie wolno dawać małym dzieciom. Tak do 2 roku życia. Ryzyko botulizmu (zatrucie jadem kiełbasianym)
@Zhoriya no więc: zaakceptuj, że po pierzdze babcia salta jednak nie zrobi
Pierzga może być źródłem białka, ba! również innych składników pokarmowych, ale istnieją przecież lepsze, tańsze, łatwiejsze do pozyskania i przyswojenia. Na liście moich superfoodów niezmiennie są: wątróbka, jajko, drożdże i kiełki roślin/zarodki. Pierzga to przefermentowany pyłek pszczeli - ile jesteś w stanie tego zjeść, ile z tego przyswoić? Aha, przy okazji: dostępny w sprzedaży surowy pyłek pszczeli (obnóża), czyli nieprzefermentowany, dla człowieka jest niemal bezwartościowy pod względem pokarmu i składników w nim zawartych.
A czy ktoś z Was wie jak to jest z dodawaniem miodu do gorącej herbaty? Faktycznie dokonujemy masakry na wszelkich pozytywnych składnikach miodu i zostaje z tego sam cukier?
@Ticzer słyszałem że 60°C to już za duzo dla miodku, dlatego zamiast do herbaty, lepiej jest zjesc po prostu lyzke miodu.
Ale niech lepiej @t0mek sie wypowie bo widac ze ma wiedze a mi to po prostu babcia tak mowila ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@t0mek Wątróbka?
@Prison właśnie też kilka razy o tym słyszałem, ale nie było żadnego konkretnego źródła do tego...
@Ticzer w miodzie nie ma wiele substancji czynnych, ale część z nich ma charakter białkowy, a białko - jak wiadomo - denaturuje w wysokich temperaturach. Zatem owszem, jest to częściowo prawda. Częściowo, bo fakt, że białko zdenaturuje (obrazowo mówiąc: na trwałe zmieni swoją strukturę) nie oznacza, że całkowicie zniknie z roztworu. No, ale nie tylko białko/aminokwasy wchodzą w skład substancji czynnych miodu, tego nie będę rozwijał. Generalnie, jeśli chodzi o składniki prozdrowotne, lepiej miód jeść "na zimno" niż "na gorąco". Z mojego doświadczenia jestem w stanie podać 2 rzeczy. Pierwsza to taka, że jedząc miód codziennie, nie zauważyłem u siebie jakichkolwiek zmian, jeśli chodzi o stan zdrowia. Nie mówię, że ich nie ma - po prostu ja o nich nie wiem. Druga to taka, że wśród pszczelarzy jest dużo osób długowiecznych, takich, które będąc staruszkami, dobrze się trzymają, są w formie i aktywni zawodowo. Nie wiadomo, dlaczego tak jest - może wpływa na to rodzaj pracy, może dieta i miód właśnie, może jad pszczeli.
@milew tak, wątróbka
Zaloguj się aby komentować