To zdjęcie przedstawia kobietę na skraju śmierci głodowej w getcie warszawskim w Polsce w 1941 roku. To zdjęcie wykonał niemiecki sierżant Wehrmachtu Heinz Joest, który spędził swoje urodziny nielegalnie w getcie, robiąc zdjęcia, które ostatecznie zostały przemycone aby pokazać okropności dziejące się w getcie.
Ciekawy pomysł na spędzenie urodzin
@nyszom Też mnie to zdziwiło, urodziny w getcie? Może po prostu dostał przepustkę na urodziny i wykorzystał ją do udokumentowania tego co się tam działo.
@suseu może właśnie o przepustkę chodziło. W każdym razie tego się nie dowiemy, a zdanie sformułowane w ten sposób brzmi dość osobliwie, jak z jakiegoś dowcipu o Niemcu, który na swoje urodziny chodził oglądać umierających Żydów.
@nyszom albo z okazji urodzin postanowił zrobić niebezpieczną rzecz którą najwyraźniej bardzo chciał zrobić.
@suseu Czyli obojętność wyszła z Warszawy
Baba z koszem z zakupami i jeść nie dała. No chyba że na grzybach była.
@FulTun
W Polsce pod okupacją niemiecką wszelka pomoc Żydom była surowo karana, nawet śmiercią.
https://sprawiedliwi.org.pl/pl/o-sprawiedliwych/kim-sa-sprawiedliwi/pomoc-zydom-podczas-zaglady
@FulTun No widzisz, żydówka żydówce nie pomogła. Tam się walczyło o przetrwanie, a emocje schodziły na drugi plan.
@FulTun obojętność to ja widziałem na filmiku gdzie żydowscy policjanci przepędzają konających żydowskich chłopców. A babka na zdjęciu też pewnie jest żydówką, skoro foto jest z getta.
@BoTak Żydzi żydom nie pomagali a dzisiaj mają pretensje o to że za mało Polaków pomagało Żydom.
po wojnie w Izraelu ani jeden z Żydów którzy współpracowali z nazistami nie został skazany, bo wszyscy się tłumaczyli że robili to żeby uratować własne życie.
@ FulTun obojętność? Po dwóch lat okupacji, w czasie wojny, priorytety są inne. Twoim zadaniem jest przeżyć i zapewnić byt najbliższym, a kobieta nie wiadomo co ma w koszu.
@suseu jaka była dalsza historia tego sierżanta?
@jarezz skazany na 10 lat w procesie noryberskim, zwolniony w 1951 z wiezienia na podstawie amnestii, podobno pracowal jak posrednik nieruchomosci w dusseldorfie.
Niektore zrodla podaja ze pracowal jako radca prawny w niemieckiej korpo.
Zmarl w 1964 roku
@maks_kow to nie ten, we wpisie jest podane błędne imię, autorem zdjęcia jest Heinrich Jöst, który to wojnę przeżył, a zdjęcia opublikował dopiero w 1982 w gazecie Stern.
Metafizyka, kosz z żarciem na innym spinie.
Zdjęcie wykonane w gettcie, więc osoba z koszykiem to też pewnie Żydówka, nie wiadomo co jest w koszu. Każdego dnia, na ulicach getta, w takich okolicznościach ginęły dziesiątki ludzi. Szukając rozpaczliwie jedzenie dla siebie i swoich bliskich, spotykało się dziesiątki umierających osób, nie sposób było im pomóc, samemu próbując dalej żyć.
@suseu żyd żydowi żydem a po wojnie odszkodowania od wszystkich za zawłaszczony holokaust. w obozach nie tylko żydzi ginęli. polaków było nawet więcej, do tego cyganie, homoseksualiści i niemieccy antyhitlerowcy. dziwnym trafem kapo w obozach to w większości byli żydzi. po wojnie zawłaszczyli SB
Zaloguj się aby komentować