Babskich nazw na mapie można znaleźć co niemiara - Babi Brzuch, Babia Gać, Babie Doły, Babia Górka, Babice to tylko niektóre z przykładów - jednak skąd się wzięły te wszystkie "baby"? I jak to się stało, że poprzyczepiały się do tak wielu nazw miejcowych?
Badacze nie we wszystkich przypadkach są w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: jeśli chodzi o etymologię, z niektórymi babami nigdy nie wiadomo, jak to do końca jest
Słowo "baba" mogło oznaczać po prostu kobietę, w szczególności już niemłodą. Babami nazywano też w przeszłości wszelkiego rodzaju zielarki, znachorki czy akuszerki, którym czasem - przynajmniej w przekonaniu sąsiadów - blisko było do wiedźm. Być może od takich właśnie "bab" wzięły swoją nazwę gdyńskie Babie Doły. Miejscowa nazwa Babi Dół odnosiła się pierwotnie do wąwozu, który na mapie z początków XX wieku figuruje jako Babi Dole oder Hexengrund. "Hexengrund" - "Ziemia Czarownic".
Przymiotnik "babi" lub "babski" miał też niekiedy niezbyt pozytywne, nacechowane lekceważeniem znaczenie - jeśli coś było babskie, znaczyło to, że niekoniecznie warto zawracać sobie tym głowę. Możliwe więc, że nazwy typu Babia Górka, Babi Las czy Babi Koniec (w sensie, koniec wsi lub gruntów) oznaczały obszary o małej wartości użytkowej, na których gospodarowanie było średnio opłacalne.
Babami nazywano też czasem w przeszłości wyniesienia terenu typu wzgórze czy pagórek. Czasem wręcz dosłownie kojarzono je z kobiecymi kształtami - od takiego skojarzenia wzięła się ponoć żartobliwa nazwa Babi Brzuch. Zarys znajdującego się w pobliżu wzgórza najwyraźniej skojarzył się komuś tak, a nie inaczej i nazwa się przyjęła.
Pod słowem "baba" mogło też kryć się bagno lub mokradło. Dla dodatkowego utrudnienia, babicą bywała nazywana w przeszłości wierzba (rosnąca na mokradłach). Przez takie niejednoznaczności ustalenie, skąd dokładnie wzięła się "babska" nazwa miejscowości, jest czasem praktycznie niemożliwe. Weźmy na przykład Babice, sztuk na mapie przeszło piętnaście. Które nazwano od baby-człowieka, które od baby-mokradła, a które od babicy-wierzby? Trudno powiedzieć.
Co do zabawnie brzmiącej nazwy Babia Gać wspomnianej na początku - nie, nie wzięła się od babskich gaci Słowem "gać" określano kiedyś groblę z faszyny (czyli pęków wikliny, gałęzi, chrustu), a "gacić" oznaczało m. in. tworzyć przeprawę przez zabagniony teren, kłaść na mokradle przejście z pni drzew i faszyny. A więc: babia gać = babia grobla, babia przeprawa.
#nazwymiejscowosci #ciekawostki #polska #historia #ciekawostkihistoryczne #rozowepaski
75455436-b386-4b75-9b50-804b5202c848
zuchtomek

@Apaturia Oczywiście, że już kiedyś sprawdzałem


Babie miejscowości:

5de1dcfd-1ed4-466a-8346-09feea8e1e6f
Apaturia

@zuchtomek O kurczę, nie miałam pojęcia, że mamy w Polsce Babilon

jimmy_gonzale

@Apaturia widać napracowanko. Doceniam

Apaturia

@jimmy_gonzale A dziękuję W piątek z okazji Dnia Mężczyzn będzie jeszcze wpis o "chłopskich" nazwach miejscowości.

zuchtomek

@Apaturia Podeślij jakie będą to też przygotuję mapkę


Tu pełnoprawne wsie

8286a49a-a6af-460b-8089-2e0c8e9c0cbb
zuchtomek

@Apaturia Tu wszystkie miejsca z fragmentem "chłop"

4e99e3de-8380-43f6-a9a7-33d500e53771
zuchtomek

@Apaturia I 'chłopskie' obiekty fizjograficzne (wody, górki, etc.) - 159 obiektów

93de6f35-57da-4a60-b6e0-7faf49f3e23a
Apaturia

@zuchtomek Super są te mapki - podlinkuję je przy kolejnej notce, jeśli pozwolisz

zuchtomek

@Apaturia no jasne, korzystaj. Jak przyslesz jonkretne miejsca to oznacze tylko te co chcesz, albo chociaż wyróżnię :)


Zawsze jak ktoś zobaczy, że to w jego okolicy to łatwiej go skłoni do odwiedzin. Przynajmniej tak myślę xd

Odgromienie

Przyjemnie się czytało, dzięki

Zaloguj się aby komentować