@Klopsztanga
Takie coś sobie znalazłem. Próbowałem na stronie parlamentu europejskiego ale ta strona jest dla wytrwałych.
Są gorsi od nas.
Według danych z Parlamentu Europejskiego, Polska prowadzi najwięcej kontroli trzeźwości wśród krajów Unii Europejskiej. Praktyka ta jest częścią działań prewencyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz w miejscach pracy (R&S Kancelaria Radców Prawnych) (Proste Torodo).
Kontrole trzeźwości w Polsce są realizowane zarówno przez policję drogową, jak i przez pracodawców w zakładach pracy. Procedury te są ściśle uregulowane prawnie, aby zapewnić ich zgodność z przepisami dotyczącymi prywatności i godności osobistej kontrolowanych osób (R&S Kancelaria Radców Prawnych) (Proste Torodo).
Czy nie jest to spowodowane przez brak limitu w sprzytym alkoholu na tle innych państw
ChatGPT
Rzeczywiście, w Polsce nie ma legalnego limitu spożycia alkoholu dla kierowców, co oznacza, że każda ilość alkoholu we krwi może być podstawą do sankcji. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, które ustalają dopuszczalne limity poziomu alkoholu we krwi (na przykład 0,5‰ w większości krajów UE), Polska stosuje surową politykę zerowej tolerancji, która może przyczyniać się do częstszych kontroli trzeźwości (R&S Kancelaria Radców Prawnych) (Proste Torodo).
Dzięki tej polityce, Polska jest jednym z krajów, które najczęściej przeprowadzają kontrole trzeźwości, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz w miejscach pracy. Surowe przepisy i brak dopuszczalnych limitów alkoholu mogą skłaniać służby do częstszych kontroli, aby zapobiegać wypadkom i incydentom związanym z alkoholizmem (R&S Kancelaria Radców Prawnych) (Proste Torodo).
A jak wygląda alkoholizm w poszczególnych krajach Europy
ChatGPT
W Europie, problem alkoholizmu różni się znacznie w poszczególnych krajach. Najwyższe wskaźniki alkoholizmu w Europie występują na Węgrzech, gdzie aż 21,2% populacji zmaga się z problemem alkoholowym. Na kolejnych miejscach znajdują się Białoruś (18,8%) i Łotwa (15,5%) (dailynewshungary.com).
Pod względem konsumpcji alkoholu, najwięcej spożywa się go w takich krajach jak Rumunia, Andora, i Czarnogóra, gdzie średnie spożycie wynosi ponad 12 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie. Francja, Słowenia, i Portugalia również mają wysokie wskaźniki konsumpcji, z poziomami oscylującymi wokół 12 litrów (World Population Review).
Niektóre kraje, takie jak Dania, Rumunia, i Luksemburg, mają wysoki odsetek osób uczestniczących w epizodach intensywnego picia (ponad 60 g czystego etanolu w jednej okazji). Natomiast w Hiszpanii i Włoszech, gdzie codzienne picie jest dość powszechne, odsetek osób angażujących się w takie epizody jest niski, co sugeruje różnice kulturowe w stylu konsumpcji alkoholu (euronews).
Jeśli chodzi o ograniczenia i politykę alkoholową, różne kraje stosują różne podejścia. Na przykład w Niemczech zalecana maksymalna dzienna dawka alkoholu wynosi 24 g dla mężczyzn i 12 g dla kobiet, co odpowiada jednej dużej szklance wina lub piwa dziennie dla mężczyzn. W Estonii zaleca się co najmniej trzy dni bez alkoholu w tygodniu (euronews).
Warto zaznaczyć, że alkoholizm jest problemem złożonym i jego skuteczne zwalczanie wymaga zrozumienia kontekstu kulturowego i społecznego, a także wdrożenia odpowiednich polityk zdrowotnych.