Andrzej Dragan definiuje inteligencję, jako umiejętność znajdowania analogii, i że AI też to posiada. (i że jest to swego rodzaju kompresja danych)

Ja dawniej patrzyłem na te Kosseckiego przemyślenia, i tam wyraźnie chciał za Mazurem uwspólnić wszystkie dziedziny nauk, żeby miały wspólny rdzeń.

Jednym z celów jest sprawne przenoszenie rozwiązań z jednej dziedziny, do innej dziedziny, i dzięki temu ulepszyć tą drugą dziedzinę. To jest działanie polegające na szukaniu analogii właśnie.

Na poziomie formalnych siatek pojęciowych, i ręcznie, byłoby to trudne, i to bardzo, wymaga oczywiście interdyscyplinarności osoby która się tym zajmuje.

Ale gdy użyjemy AI, to możemy ją tak ustawić, żeby sama wyciągała esencję z masy prac naukowych, z całych dziedzin, w celach znalezienia podobnych struktur, i uzupełnienia brakujących obszarów, czyli osiągałoby się cele Mazura i Kosseckiego.

Maszynka AI, która znajduje analogie w strukturach dziedzin naukowych.
Maszynka, dająca drogę na skróty, do ulepszenia dziedzin, które są w tyle tylko dlatego, że nie podejrzała ona rozwoju innej dziedziny, która jest już do przodu, a rozwiązuje analogiczne problemy w pewnych obszarach.
#marianmazur #jozefkossecki #psc #ai #artificialintelligence #andrzejdragan #nauka
ataxbras

@fewtoast I Dragan ma tu rację (choć nie zawsze ją ma). Z tym, że obecne AI mają kryzys, wynikający z braku możliwości obliczeniowych by spiąć semantycznie i semiotycznie wszystkie warstwy łączenia pojęć, znaczeń, koncepcji. Brakuje jakiś 30 warstw, mamy 3 do 4.

Ale generalnie to prawda - jak się to wszystko da spiąć i zoptymalizować, to maszynka od dróg na skróty będzie dostępna (a ludzie stoczą się w odchłań idiokracji).

Usyrak

Ale jednocześnie umożliwia stworzenie najnowszych narzędzi AI. Znakomicie sprawia się w pomocy, zwlaszcza w wersji 4o. Umie Excela, programowanie, robienie filmów. Dla kogoś kto w ząb nie zna się na temacie, bardzo pomocne narzędzie.

macgajster

@Usyrak oj, ale może też wyprowadzić w maliny i iść w zaparte, że wie. Zapytałem niedawno na których pinach mikrokontrolera znajduje się interfejs komunikacyjny. Ojjj... najpierw na jednej parze, później na drugiej, później na kolejnej, a żadna z nich nie była poprawna. Nie jest daleko do efektywnego przeszukiwania źródeł informacji, ale wciąż to nie jest to, co zrobi człowiek (wolniej).

Usyrak

@macgajster no jak ma się podstawowa wiedzę to daje rade. Ale bez wiedzy choćby w visual studio też pomaga znacznie. Kiedyś wydaje mi się że działało tak jak mówisz. Ale teraz jak powiem coś na opak, to często mówi że się nie da i daje propozycje by spróbować coś innego

macgajster

@Usyrak na szybko zapytałem czat od DuckDuckGo (GPT-4o) i standardowy GPT (GPT-4mini, bez logowania). Niestety, ale oba się mylą. GPT trochę mniej, ale to wciąż nie ten kwarc i nie te piny.


W programowaniu rzeczywiście radzi sobie o wiele lepiej, choć również potrafi coś źle naklepać.

923710fb-5521-4eb9-9d44-4911a6098e1b
690cc9dd-91a5-4ef6-a4d2-df48ddc61c0a
4fe0278c-dc6d-4bba-8e65-dfedeb44a923
VikingKing

@fewtoast znam tylko Mateusza Dragona Wielkiego

#pdk

Zaloguj się aby komentować