Komentarze (7)

Jason_Stafford

Nie będzie.


Już teraz dużo firm wycofuje się ze stosowania amoniaku jako czynnika chłodniczego w swoich instalacjach na rzecz co2 (które to nie jest tak efektywne jak nh3), ale jest bardziej "Eko".

Serek_Niehomogenizowany

Zastanawiam się, skąd to parcie na wodór, którego otrzymywanie jest ekstremalnie nieefektywne energetycznie (skąd na to energia, bo nie jest na pewno zielona), a przechowywanie i transport drogie i bardzo trudne.

Najbardziej zielonym i ekologicznym paliwem wydaje się być od lat alkohol. Jest to czysta energia ze słońca, można go zrobić z czegokolwiek, jest prosty w produkcji, spala się idealnie do H2O+CO2, ma bardzo dużą gęstość energii i jest bezpieczny. Ciekawe, że nie przyjął się na większą skalę poza pewnymi wyjątkami, jak Brazylia.

Kilkanaście lat temu czytałem o dość zaawansowanych pracach nad ogniwami paliwowymi właśnie na alkohol i też jakoś ucichło.

Demiurg

@Serek_Niehomogenizowany właśnie w tym jest problem dla wszystkich że alkohol w spalaniu wydziela CO2 a wodór daje czystą wodę. Dlatego poza wodorem nikt nie widzi alternatywy. W przyszłości będzie dążenie do tego żeby nie tylko budynki były zeroemisyjne ale transport też.

Quake

@Jason_Stafford nie chodzi o ekologię tylko o to, że amoniak jest trujący

Serek_Niehomogenizowany

@Demiurg Alkohol wydziela CO2, które wcześniej pochłonął z powietrza. Bilans wychodzi więc na 0. Jest to czysta energia ze słońca.

Odnośnie wodoru, to musimy włożyć bardzo dużo energii, aby go wytworzyć - reakcja elektrolizy jest ekstremalnie nieefektywna. Jeżeli ta energia nie pochodzi ani ze źródeł odnawialnych (mrzonka), ani jądrowych (tu już prędzej), to wytwarzamy CO2.

Zaloguj się aby komentować