744 + 1 = 745

Tytuł: Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. tom 1
Autor: Praca zbiorowa
Kategoria: reportaż
Wydawnictwo: Tetragon
Liczba stron: 172
Ocena: 8/10

Państwo średnie twardo zdefiniowane nie jest, ale grupa ekspertów w książce próbuje takie definicje kreować i pokazać, co może zrobić Polska by na takie miano zasłużyć, bo potencjał bez wątpienia ma.

Kolejno omawiana jest sytuacja polskiej obronności, demografii, ekonomii, energetyki, bezpieczeństwa ideologicznego, geopolityki i polskiej myśli strategicznej (której nam bardzo brakuje).

Wszystko to przy założeniu, że Polska nie ma możliwości zostania mocarstwem, ale jest na tyle silna by zamiast siedzenia pod butem UE I Amerykanów być ważnym graczem regionalnym i mieć wpływ na dużo silniejszych od siebie, dominować wąskie gałęzie światowej gospodarki, być w stanie samodzielnie zapewnić sobie bezpieczeństwo - być mocnym państwem średnim.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #ksiazki
7eecaed0-8388-43ea-a17e-90cca602dc19
em-te

@smierdakow o jakich wąskich gałęziach mowa? (źle mi się kojarzą cienkie gałęzie)

smierdakow

@em-te


Państwa duże mogą i wręcz muszą eksperymentować na wielu polach innowacji, aby nie utracić swojego miejsca na froncie technologicznym. Muszą więc bardzo dużo inwestować w badania i rozwój, co z kolei dla państwa średniego jest działaniem zbyt ryzykownym. Państwo średnie ma mniej ścieżek potencjalnego rozwoju i musi podejmować mniejsze ryzyko nakładów na ryzykowne projekty. Ale jednocześnie musi lepiej diagnozować swoje ważne nisze, ponieważ ma ich mniej do dyspozycji. Ważne w tym kontekście jest zdefiniowanie łańcuchów dostaw, w ramach których działają lokalni producenci, miejsca przez nich zajmowanego oraz potencjalnych realnych ścieżek awansu.


W Polsce można znaleźć kilka przykładów udanych i kilka nieudanych prób walki o miejsce w łańcuchu dostaw.


Choć Polska nie jest dużym graczem gospodarczym, to jest kilkadziesiąt branż, w których należy do światowej czołówki producentów, a w kilku jest nawet światowym liderem. Można wymienić na przykład meble, niektóre towary spożywcze, niektóre towary AGD, autobusy, konstrukcje pływające, części do sprzętu transportowego itp.


Wydaje się, że w przypadku państwa średniego zdolność typowania zwycięskich branż jest istotniejsza niż w przypadku państw dużych. Państwa średnie mają bardziej ograniczone zasoby operacyjne i finansowe oraz nie konkurują na froncie technologicznym, czyli nie walczą o rozwój przełomowych technologii w wielu dziedzinach. Powinny więc posiadać zdolność definiowania swoich wąskich nisz, a jednocześnie budować rozwiązania sprzyjające bardzo szybkiej wymianie informacji między sektorem prywatnym a publicznym w celu umożliwienia elastycznego dostosowywania polityki gospodarczej do zmieniających się warunków rynkowych.

Porsze

Tytuł jakby wyszło z pod ręki mistrza Walaszka xDD

Zaloguj się aby komentować