541 + 1 = 542

Tytuł: Obrona Sokratesa
Autor: Platon
Kategoria: Filozofia 
Wydawnictwo: Fun­da­cja No­wo­cze­sna Pol­ska
ISBN: 978-83-288-5971-5
Liczba stron: 95
Ocena: 8/10

Prywatny licznik: 13/24

Dialog ten jest mową obronną Sokratesa w jego procesie, w którym został skazany na śmierć. Sokrates postawił na prawdę i demonstrację swoich wartości. Poprzez zręcznie postawione zarzuty i samą postawę Sokratesa, w której było brak pokory, zaczął on zdawać sobie sprawę, że wyrok może być dla niego niekorzystny. Do samego końca nie ustąpił ani odrobinę ze swojego stanowiska, ani nie próbował robić nic, żeby załagodzić nieprzychylne mu nastroje. Postawa godna podziwu. Prawdopodobnie jeszcze kiedyś wrócę do tego tekstu.
W przeciwieństwie do Eutyfrona tu adnotacja zarówno początkowa jak i końcowa była pomocna i nadawała kontekst. 

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz

#bookmeter #dwanascieksiazek
846350a5-2e65-4344-9403-213537c73caf
Budo

@splash545 za co skazali?

splash545

@Budo za niewiarę w oficjalne bóstwa oraz demoralizację młodzieży.

Prawdziwy powód był taki, że popierał inny ustrój polityczny i wolał spartańską oligarchię, czy monarchie od wczesnej demokracji Aten, gdzie co miesiąc władza się zmieniała i rządziło zgromadzenie 500 obywateli bez kompetencji. Miał posłuch u młodzieży bo rozum u niego był na pierwszym miejscu i potrafił zawsze uargumentować swoje racje dlatego się bali, że namówi ich na zmianę ustroju.

Jednym z oskarżycieli był bogaty właściciel garbarni, którego syn słuchał nauk Sokratesa i zaczął rozwijać swoją mądrość, sprawiedliwość, odwagę i zaczął szukać własnej drogi w życiu przez co praca u ojca w garbarni coraz mniej go interesowała.

Oprócz tego Sokrates uważał, że jego powołaniem od bogów jest nauczanie ludzi, żeby wierzyli rozumowi i dedukcji niż zabobonom. Z tego powodu często zaczepiał obywateli, którzy uważali się za mądrych ale w trakcie dyskusji na takich nie wychodzili. Sokrates robił to publicznie przez co naraził się wielu osobom.

Ogólnie to chcieli, żeby zmiękł pod widmem kary śmierci okazał pokorę i zaprzestał działalności albo żeby zaoponował dla siebie wygnanie. Sokrates powiedział, że to co robi jest pożyteczne i jako alternatywną karę adekwatną do jego czynu powinien dostawać pensję. Stosunkiem głosów 280 do 220 został skazany na śmierć.

Budo

@splash545 dzięki za obszerne wyjaśnienie, musiałem o tym już zapomnieć ze szkoły. To fajne te początki demokracji, takie niezbyt demokratyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować