50 lat temu system operacyjny CP/M rozpoczął komputerową rewolucję

50 lat temu system operacyjny CP/M rozpoczął komputerową rewolucję

Theregister
W roku 1974, czyli około 50 lat temu, Gary Kildall stworzył pierwszy uniwersalny system operacyjny dla komputerów biurkowych, CP/M - Control Programs for Microcomputers.

Cały system, komunikujący się z użytkownikiem wyłącznie przez wiersz poleceń, zajmował jakieś 200 KB, z czego około 3 KB - BDOS, Basic Disc Operating System, jądro systemu operacyjnego, które musiało być cały czas załadowane w pamięci. System wymagał procesora Intel 8080 lub zgodnego (np. Zilog Z80), zgodności z pewnym ogólnym schematem mapy pamięci, oraz BIOSu, dostarczonego przez producenta sprzętu (zawartego w ROMie lub - częściej w tamtych czasach - ładowanego z dyskietki), który zapewniał warstw abstrakcji, pozwalającego CP/M’owi funkcjonować na różnych komputerach - od Altaira 8800 (i innych systemach opartych na szynie S100), po Amstrada CPC czy Commodore 128.

CP/M stał się de facto standardowym biznesowym oraz hobbistycznym systemem operacyjnym drugiej połowy lat 70-tych. W latach 80-tych w biurach wyparł go MS-DOS (mocno na CP/M’ie wzorowany), a w domach firmowe systemy takich komputerów 8-bitowych, jak Atari, ZX Spectrum, Amstrad CPC, BBC Micro, czy Commodore - oferujących kolorową grafikę i najczęściej lepszy dźwięk od komputerów biurkowych poprzedniej dekady, a także wbudowany interpreter języka BASIC, który pozwolił całemu pokoleniu dzieciaków nauczyć się podstaw programowania.

Więcej informacji w artykule (po angielsku).

#informatyka #historia #ciekawostki

Komentarze (2)

pluszowy_zergling

@sierzant_armii_12_malp O pamiętam jak na swojej Atarynce klepałem sobie w Basicu jakieś tutoriale za dzieciaka

kodyak

No to tak napisze moja interpretację tych wydarzeń. Sam MS-DOS jest kopią systemu CP/m. Problem w tym że wtedy jeszcze prawo autorskie raczkowało.


Generalnie IBM szukał systemu dla swoich komputerow i naturalnym było zeby cp/m trafił na te maszyny. Z tego co czytałem kildall nie był za bardzo zainteresowany. Uważał to za po porstu kolejny projekt.


Natomiast bardzo zainteresowanym była mała firemka która zajmowała się pisaniem języków programowania microsoft. Nie wiem jak to się stało ale ta firemka zbajerowala potentata IBM że zrobi im system operacyjny. Sa pewne aluzje że matka Billa Gatesa znała się dość dobrze z prezesem IBM ( byli razem szefami w jakiś fundacjach)co teoretycznie mogło pomoc w podjeciu decyzji.


Sam Microsoft nie miał zielonego pojęcia o systemach operacyjnych a system był potrzebny od zaraz bo tak ściemniało ibmowi więc znalazł ludzi którzy potrafili czytać dokumentację cp/m i ktorzy zrobili pierwszą wersję MS-DOS. System był okrojona kopia cp/m. Pominięto w zasadzie wszystko, jak konta użytkowników i całe security, zarządzanie pamięcią usztywniono do stałej wielkości itd. Na problem security IBM zrobił specjalnie wysuwane dyski aby zapewnić bezpieczeństwo danych osoby która pracuje na MS-DOS.


System był gówniany ale z jakiegoś powodu IBM miał determinację by go używać. Co ciekawe IBM podpisał fatalna umowę która dawała Microsoftowi pełnię władzy w ten system. Wszystko wtedy raczkowało choć dziwne że tak wielka firma tak olala ten temat.


Sam Bill Gates nie wierzył w systemy operacyjne. Jego firma miała zajmować się pisaniem narzędzi do programowania

Zaloguj się aby komentować