Tytuł: How To Build A Car
Autor: Adrian Newey
Kategoria: biografia
Wydawnictwo: HarperCollins UK
ISBN: 9780008196806
Liczba stron: 400
Ocena: 9/10
Adrian Newey to obecnie najbardziej uznany i szanowany konstruktor samochodów Formuły 1, specjalista od aerodynamiki. Mówi się o nim, że to jedyny człowiek który widzi powietrze.
Krótko mówiąc - świetna (auto)biografia. Książka opisuje czasy od najmłodszych lat gdy Adrian pomagał tacie w garażu, jeździł gokartami i próbował sam je rysować, przez studia i później już pracę zawodową od Fittipaldi Automotive, pracę dla March Engineering nad samochodami Indy Car i F1, przez Leyton House, aż do Williamsa, McLarena i Red Bulla. Historia kończy się na erze samochodów hybrydowych i dominacji Mercedesa - bardzo chętnie przeczytałbym kiedyś ciąg dalszy.
Co bardzo mi odpowiadało to to, że autor głównie skupia się na swojej pracy zawodowej i rzeczach z tym powiązanych, mało wchodząc w wątki życia prywatnego. Oczywiście pojawiają się takie i dowiadujemy się np. o małżeństwach, dzieciach, rozwodach, śmierci rodziców itp. ale jest to pokazane jako "wydarzyły się ważne rzeczy w moim życiu i tak to na mnie wpłynęło", ale nie jest to jakoś bardzo uzewnętrzniane. Książka jest przeplatana także autentycznymi szkicami części samochodów w miejscach gdy autor opisuje szczegóły techniczne. Pojawiają się również anegdotki i historie z padoku Formuły 1.
Książka jest dostępna tylko po angielsku, jest mocno techniczna i miejscami autor lubi używać fancy słówek, ale sporo można domyślić się z kontekstu. Z tego co wiem to wersja polska jest w przygotowaniu.
Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla fanów Formuły 1.
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz
#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki #f1 #formula1
@Vakarian
miejscami autor lubi używać fancy słówek
Autor tego wpisu na to wygląda też
@koszotorobur zamierzone
@Vakarian książka jest super. Czytało się ją jednym tchem.
A jak się ma ebooka i czytnik to i wyrafinowane słownictwo nie stanowi wyzwania dzięki słownikowi
Książka jest techniczna, z dużym naciskiem na tematykę aerodynamiczną, ale pisana dla laików, więc skomplikowane zagadnienia są prosto wyjaśnione.
Moim zdaniem to najciekawsza pozycja ze świata F1.
@FoxtrotLima tak, ja mam papierowe wydanie, ale w pewnym momencie przerzuciłem się na kindla bo właśnie słownik + wygodniej mi się czyta niż taką cegłę w twardej oprawie
@FoxtrotLima A co do innych tytułów to podobał mi się też "Mechanik" Marca Priestleya, tylko tam jest spory nacisk na imprezowanie, ściganie się wypożyczonymi samochodami itp. ale co nieco o tym co się działo w garażu McLarena też można się dowiedzieć
@Vakarian "Mechanik" jako taka luźna lektura jest super, podobnie jak "Surviving to drive" Steinera, które też jest taką bardziej swobodną opowieścią o jednym sezonie F1 i jego kulisach.
@FoxtrotLima a tak, też czytałem
Zaloguj się aby komentować