Tytuł: Najlepsze buty na świecie
Autor: Michał Olszewski
Kategoria: reportaż
Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 9788375368680
Liczba stron: 256
Ocena: 8/10
Link do LubimyCzytać:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233022/najlepsze-buty-na-swiecie
Przepis na książkę idealną dla mnie? Zbiór krótkich reportaży o życiu w Polsce po '89, z których każdy zajmuje maksymalnie 10-15 minut na przeczytanie, pozostawia pole interpretacji czytelnikowi i sprawia, że kończy on lekturę każdego z rozwaloną głową.
Taka właśnie jest książka "Najlepsze buty na świecie" z 2014 roku, więc już wkrótce 10-letnia. A mimo to reportaże te nie zestarzały się ani trochę. Oszczędnie napisane teksty poruszają problem życia na wsi, gdzie ksiądz jest najważniejszą figurą nawet wtedy, gdy molestuje dzieci. Gdzie kraj nie może oderwać się od historii, której był świadkiem - komuny, wojen, holokaustu. W którym więźniom żyje się lepiej, niż starszym ludziom. Który jest niby nasz, ale jednak nie nasz, jednocześnie pełen dumy, ale z drugiej strony pragnący dobrobytu swojego sąsiada zza zachodniej granicy.
Idealna książka zarówno dla rozpoczynających swoje przygody z reportażami, jak i zapalonych miłośników tego gatunku. I tylko pozostawia niedosyt, bo chce się więcej.
A kolejną książką będzie reportaż. Tym razem będzie o problemie, który oficjalnie dotyka około 8% ludzi na świecie. W praktyce - wielu więcej.
Prywatny licznik (od początku roku): 28/52
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.vercel.app/
#bookmeter #ksiazka #ksiazki #reportaz #czytajzhejto
@Wrzoo czym są te tytułowe buty?
@smierdakow oryginalne buty wojskowe żołnierza Wehrmachtu.
Namówiłeś
@kiri mam nadzieję, że się spodoba!
@wrzoo, lubię reportaże. Podeślij więcej ciekawych tytułów jak znasz coś wartego uwagi. Inne książki tego autora też polecasz ?
@spoconywlodowce wydawnictwo czarne (jak wyżej), samo złoto
@spoconywlodowce hej, jasne! Czarne jest fenomenalnym wydawnictwem właśnie pod kątem reportaży, i sporo tych, które mi się podobają, właśnie oni wydali.
Te przeczytałam (chyba nie wszystkie są z Czarnego) i są godne polecenia:
W. Przylipiak - "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." (świetne, krótkie reportaże o latach 90. - przeczytałam w jeden wieczór!)
M. Szymaniak - "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" (fenomenalny reportaż o małych miastach, często dawnych stolicach województw, które powoli sobie dogorywają - bardzo w stylu tego reportażu, który tu opisałam)
A. Gurgul - "Podhale. Wszystko na sprzedaż" (o góralach i o tym, jak mitologizowane jest Podhale)
O. Gitkiewicz - "Nie zdążę" (o tym, jak podróżuje się w Polsce PKSem i jak wykluczone komunikacyjnie są miejscowości, w których zamyka się linie pekaesowe i pociągowe - absolutne złoto)
T. Grzywaczewski - "Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej" (fenomenalny reportaż o ziemiach utraconych przez Polskę po wojnie i o ludziach, którzy tam pozostali)
M. Szymaniak - "Urobieni. Reportaże o pracy" (znów reportaż, tym razem o tym, jak się w Polsce pracuje)
E. Stusińska - "Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity" (o tym, jak to w Polsce rozwijał się seksbiznes wszelkiej maści)
O. Kromer - "Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes" (o miłości, czułości i przyjaźni w wersji płatnej)
J. Hołub - "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" (trudniejszy temat, bo o przemocy domowej, ale wybitnie nakreślony)
Więcej od tego autora nie przeczytałam, to mój pierwszy kontakt z jego twórczością, niestety.
@imputator dzięki, pytałem raczej o konkretnych twórców niż wydawnictwo
@Wrzoo dzięki, część już też mam przeczytane. Jeżeli interesuje Cię punkt widzenia naszych południowych sąsiadów, to polecam Mariusza Szczygla. Natomiast zrozumienie umysłu radzieckiego człowieka bardzo ułatwi Swietłana Aleksijewicz albo fenomenalny Jacek Hugo-Bader
@spoconywlodowce dobry gust, większość z nich oczytana
Zaloguj się aby komentować