Tytuł: Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek
Autor: Piotr Oczko
Kategoria: Sztuka
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 978-83-8367-157-4
Liczba stron: 528
Ocena: 9/10
Przecudowna!
Zbiór bardzo osobistych esejów o kobietach malarkach. Okres w jakim tworzyły artystki występujące w tych tekstach to XVI -XVIII wiek, czyli czas niezbyt przychylnego przyjmowania twórczości kobiet. Bohaterki tej książki jednak dzięki swojej sile i wsparciu najbliższych mogą tworzyć i odnosić sukcesy. Autor pisze nie tylko o tych kilkunastu wybranych, których nazwiska pojawiają się w tytułach tekstów, ale też o wielu innych, o których wiadomo bardzo niewiele. Zresztą nawet o tych bardziej znanych autorach trudno dowiedzieć się czegoś więcej - często pozostawały w cieniu swoich ojców i mężów.
W pewnym momencie twórczynie mogą zacząć się mieszać, jest ich tak wiele i być może należałoby czytać tę książkę powoli i wracać do niej według potrzeb. Nie mogłam jednak tak postąpić, przeczytałam całą prawie na raz. Sposób w jaki autor prowadzi narrację wciąga bez reszty, chciałoby się czytać i czytać. Książka jest przepięknie wydana, z setkami reprodukcji, a większość dzieł opisywanych w tekście pojawia się na ilustracjach, co jest zawsze warte docenienia.
Polecam!
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz
#bookmeter #ksiazki
@KatieWee Ja nie w temacie, chciałem Ci tylko POŻYCZYĆ Szczęśliwego Nowego Roku
No oddaj, no xd
@vredo to ja tobie też pożyczę
@KatieWee Oddam jutro
@KatieWee mam to w kolejce do przeczytania
@moll piękna jest, naprawdę polecam
@KatieWee czyli chyba zacznę od razu
@KatieWee kurna, pomyliłam, mam Kobiety ze słynnych obrazów. Na Suknie zapoluję jeszcze!
@moll to czytaj i dawaj znać
@KatieWee właśnie odpaliłam, ale zacznę już jutro. Bombelki uśpione to mogę znikać
@KatieWee nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że nie może to być dobra książka. Już sam Twój opis to sugeruje. Podobnie jak okres, którym autor się zajął - to pójście po linii najmniejszego oporu. Gdyby napisał też o średniowiecznych malarkach (które znamy z imienia i twórczości) można by pomyśleć, że się przygotował do tematu, ale szczerze wątpię.
@rain autor wie co mówi, bo zajmuje się tym zawodowo. Ma do tego taki sposób pisania, że nawet gdyby pisał o hartowaniu stali to i tak czytałabym z wypiekami na twarzy
@KatieWee przepraszam, ale nie znam żadnego historyka sztuki o nazwisku Piotr Oczko. A znam wszystkich, którzy w tym kraju działają w tej branży. Część nawet osobiście. Rozumiem, że dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na codzień takie książki mogą być interesujące, ale to nie świadczy w żaden sposób o ich jakości.
Zaloguj się aby komentować