Zdjęcie w tle
ntdc

ntdc

Gwiazdor
  • 76wpisy
  • 38komentarzy

After Dark : youtu.be/m9QU69958JU

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Widok m.in na rzekę Nil z ISS.
#spaceporn #iss
fca5d94d-d6dc-4d19-893e-1d26c1bc5710
dev

@ntdc Witam tego całkiem śnieżnego dnia! Mam nadzieję, że będzie on lepszy niż poprzedni! (✿❦ ͜ʖ ❦)

gonorrhoea

@ntdc Witam tego całkiem śnieżnego dnia! Mam nadzieję, że będzie on lepszy niż poprzedni! (✿❦ ͜ʖ ❦)

Half_NEET_Half_Amazing

@ntdc Nilu, Nilu, Nilu! Władcza, nieujarzmiona rzeko, Ty nam życie dajesz! #pdk

Zaloguj się aby komentować

Szanowne Państwo, Kochani MOI!
Serdecznie zapraszam Was do dołączenia do społeczności hejto Kosmos Krisa, którą utworzyłem tu 2 lata temu.
Planuje wkrótce dodawać więcej nowego contentu na #hejto (o ile czas pozwoli), jak i również na swojego bloga:
https://kosmoskrisa.blogspot.com przy którym sporo poprawiłem w ostatnim czasie.
Strona jest poświęcona głównie takim tematom jak kosmos, astronomia i astrofizyka. Prowadzę ją czysto hobbystycznie.
Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś/aś mnie to zapraszam serdecznie do przeczytania kilku ciekawych artykułów.
Na telefonach również działa dobrze i można poczytać w drodze do szkoły/pracy.
W najbliższym czasie możecie spodziewać się nowych treści!
Dajcie piorunka na zachętę!
#oswiadczenie #hejto #kosmoskrisa #ciekawostki #kosmos #astronomia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #astrofizyka #nauka
b5af1af1-4e7c-49db-9bc5-0c6794a9e5f4

Zaloguj się aby komentować

Hej @hejto . Dodajcie odtwarzanie filmów bezpośrednio na stronie, żeby nie było głupiego przekierowania.
Nie działa youtube i streamble, a i przydałby się jeszcze twitter, o gfycat nawet nie wspominając. Dajcie pioruna dla zasięgu!
#hejto #kiciochpyta
37db656a-fa6e-4ff2-85ad-8663f91471cd
ntdc

@lubieplackijohn


No i sztywniutko.

amazing-vegetable

@ntdc Pewnie szefie, że sztywniutko! xD

Zaloguj się aby komentować

SETI: Odkryto tajemniczy sygnał radiowy pochodzący z serca Drogi Mlecznej
Korzystając z radioteleskopu ASKAP w Zachodniej Australii, naukowcy odkryli tajemniczy sygnał radiowy, który może być nowym typem obiektu gwiezdnego.
Po raz kolejny zastanawiamy się nad sygnałem znalezionym w obserwacjach radiowych. Ten szczególny sygnał pochodzi gdzieś z kierunku centrum naszej własnej galaktyki, Drogi Mlecznej. Podczas obserwacji nieba za pomocą radioteleskopu ASKAP, należącego do CSIRO i znajdującego się w Zachodniej Australii, międzynarodowy zespół naukowców wychwycił ten sygnał. Następnie przeprowadzono kolejne obserwacje za pomocą teleskopu MeerKAT w Afryce Południowej. Obiekt nosi teraz nazwę ASKAP J173608.2-321635, a praca na temat odkrycia została opublikowana w The Astrophysical Journal.
Zapraszam!
https://kosmoskrisa.blogspot.com/2021/11/seti-odkryto-tajemniczy-sygna-radiowy.html
32766fc5-56f0-453e-be98-9436456b3a00
monika-s-1

Ciekawe co tam jest, poza nami

Zaloguj się aby komentować

To imponujące zdjęcie ognistego wulkanu Colima w Meksyku (3860 m n.p.m) zostało zrobione przez meksykańskiego fotografa Sergio Tapiro Velasco w nocy 13 grudnia 2015 roku po długim oczekiwaniu.
Tapiro zaczął robić pierwsze zdjęcia od 7:30 w nocy i uzyskał ten obraz cztery godziny później z bezpiecznej pozycji znajdującej się 12 km od wulkanu.
Na zdjęciu widać wulkan wyrzucający żarzący się materiał i dużą kolumnę popiołu. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów jest 600-metrowej długości jasna wiązka z prawej strony. Błyskawica jest częścią zjawiska znanego jako brudna burza, które występuje, gdy cząstki mineralne wydalane przez wulkan zderzają się ze sobą, powodując wyładowania elektryczne.
Fotograf wykonał zdjęcie aparatem Canon EOS 6D, przy czasie otwarcia migawki 8, przysłonie 2,8 i ISO 3200.
Sam wulkan przyczynił się do sukcesu zdjęcia, mówi Tapiro, ponieważ "piorun zadziałał jak gigantyczna lampa błyskowa".
Autor: Sergio Tapiro
f5627042-bfc6-4649-94ba-22cd398bce49

Zaloguj się aby komentować

Dokładnie 51 lat temu, 13 kwietnia 1970 roku, w trzecim dniu misji na Księżyc, załoga Apollo 13 usłyszała głośny huk.
Jak się okazało, był to odgłos eksplozji zbiornika z płynnym tlenem, będący skutkiem drobnej usterki w izolacji jednego z kabli. Wybuch uszkodził też drugi zbiornik, z którego wyciekł zapas płynnego tlenu. Zniszczenia dotknęły też wnętrze modułu serwisowego, a z jego powierzchni została odrzucona pokrywa (co widać na zdjęciu wykonanym wkrótce po odłączeniu od modułu dowodzenia, przed wejściem w atmosferę, 17 kwietnia 1970). W efekcie misja została też w znacznym stopniu pozbawiona zasilania.
Astronauci nie wylądowali oczywiście na Księżycu, co było celem misji, ale musieli go okrążyć, by statek zyskał rozpęd do powrotu na Ziemię, korzystając z asysty grawitacyjnej.
Trzyosobowa załoga była zmuszona opuścić uszkodzony moduł serwisowy/dowodzenia i stłoczyć się w przeznaczonym na dwie osoby module księżycowym. Tam musiała zmierzyć się z niedoborem prądu, co poskutkowało ograniczeniem ogrzewania i zamieniło wnętrze statku w lodówkę. Astronautom brakowało też wody pitnej.
Kluczowym momentem podróży okazała się konieczność wymiany filtra dwutlenku węgla – filtr w module księżycowym uległ nasyceniu, co powodowało wzrost stężenia CO2 i zagrażało życiu załogi.
Co najważniejsze, misji Apollo 13 nikt w NASA nie nazywa pechową, bo astronautom, pomimo wielu przeciwności, udało się wyjść z niej cało.
Fot. NASA
f7dcff99-3608-4d8d-9f1f-8a46df333c81

Zaloguj się aby komentować

Teleskop do wykrywania neutrin pod zamarzniętym jeziorem Bajkał w Rosji jest bliski uzyskania wyników naukowych po czterech dekadach niepowodzeń.
NA JEZIORZE BAJKAŁ - Szklana kula, wielkości piłki plażowej, wpada do przerębla w lodzie i opada na metalowej linie w kierunku dna najgłębszego jeziora świata. Potem kolejna, i kolejna.
Te wykrywające światło kule spoczywają zawieszone w ciemności aż do 1220 metrów pod powierzchnią. Na kablu, który je przenosi, znajduje się 36 takich kul, rozmieszczonych w odległości 15 metrów od siebie. Istnieją 64 takie kable, utrzymywane w miejscu przez kotwice i boje, trzy kilometry od poszarpanego południowego wybrzeża tego jeziora na Syberii, którego dno znajduje się ponad 1,5 kilometra niżej.
Jest to teleskop, największy tego typu na półkuli północnej, zbudowany w celu badania czarnych dziur, odległych galaktyk i pozostałości po eksplodujących gwiazdach. Czyni to poprzez poszukiwanie neutrin, kosmicznych cząstek tak małych, że w każdej sekundzie przez każdego z nas przelatuje ich bilion. Naukowcy uważają, że gdybyśmy tylko mogli nauczyć się odczytywać wiadomości, które niosą, moglibyśmy nakreślić wszechświat i jego historię w sposób, którego nie jesteśmy jeszcze w stanie w pełni zgłębić.
Zapraszam:
https://kosmoskrisa.blogspot.com/2021/04/polowanie-na-neutrina-pod-najgebszym.html
a591b741-e9ff-488a-a5f0-b5cdbac39305

Zaloguj się aby komentować

Gigantyczne impulsy radiowe z pulsarów są setki razy bardziej energetyczne, niż wcześniej sądzono.
Globalna współpraca naukowa wykorzystująca dane z należącego do NASA teleskopu Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryła skoki promieniowania rentgenowskiego towarzyszące wybuchom radiowym z pulsara w Mgławicy Kraba.
Odkrycie pokazuje, że te wybuchy, zwane gigantycznymi impulsami radiowymi, uwalniają znacznie więcej energii, niż wcześniej podejrzewano.
Nowe badanie, które ukaże się w wydaniu Science jutro (9 kwietnia), przeanalizowało największą ilość jednoczesnych danych rentgenowskich i radiowych, jakie kiedykolwiek zebrano z pulsara. Rozszerza ono tysiąckrotnie obserwowany zakres energii związany z tym zjawiskiem.
Więcej: https://kosmoskrisa.blogspot.com/2021/04/gigantyczne-impulsy-radiowe-z-pulsarow.html
73e64b61-e1cd-4fee-acc2-f41dc85fec2c
monika-s-1

Wygląda jak jakiś obraz

Zaloguj się aby komentować

Kosmiczna energia słoneczna przechodzi kluczowy test na pokładzie tajemniczego samolotu X-37B należącego do armii USA.
Większość zadań tego pojazdu kosmicznego, znanego jako Orbitalny Pojazd Testowy-6 (OTV-6), jest ściśle tajna. Jednak jest jeden znany fragment badań, które przewozi statek, to Photovoltaic Radio-frequency Antenna Module Flight Experiment, czyli PRAM-FX.
PRAM-FX to eksperyment Naval Research Laboratory (NRL), który bada przekształcanie energii słonecznej w energię mikrofalową o częstotliwości radiowej (RF). PRAM-FX to 12-calowa (30,5 centymetra) kwadratowa płytka, która zbiera energię słoneczną i przekształca ją w energię RF.
Zapraszam - więcej: https://kosmoskrisa.blogspot.com/2021/04/kosmiczna-energia-soneczna-przechodzi.html
dc2ddc53-2d9f-4175-a45c-2663f28bbcb6

Zaloguj się aby komentować

Do panelu słonecznego Ingenuity od spodu przymocowano fragment muślinu ze skrzydła pierwszego samolotu braci Wright, który wzbił się w powietrze w 1903 roku. Po 118 latach fragment ten weźmie udział w pierwszym kontrolowanym locie na innej planecie.
3ad0597b-a3bb-45aa-840f-cce01537ef23

Zaloguj się aby komentować

W 1572 r. duński astronom Tycho Brahe był jednym z tych, którzy zauważyli nowy jasny obiekt w gwiazdozbiorze Kasjopei. Dodając paliwa do intelektualnego ognia, który wzniecił Kopernik, Brahe wykazał, że ta "nowa gwiazda" znajdowała się daleko poza Księżycem i że możliwe jest, aby wszechświat poza Słońcem i planetami się zmieniał.
Obecnie astronomowie wiedzą, że nowa gwiazda Tychona (SN 1572) wcale nie była nowa. Raczej sygnalizowała śmierć gwiazdy w supernowej, eksplozji tak jasnej, że może przyćmić światło całej galaktyki. Ta konkretna supernowa była typu Ia, co ma miejsce, gdy gwiazda biały karzeł pobiera materię z pobliskiej gwiazdy towarzyszącej lub łączy się z nią, aż do wywołania gwałtownej eksplozji. Gwiazda (biały karzeł) zostaje zniszczona, wysyłając swoje szczątki w przestrzeń kosmiczną.
W ciągu dwóch dekad działania, należące do NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra uchwyciło niezrównane zdjęcia rentgenowskie wielu pozostałości po supernowych.
Chandra ujawnia intrygujący wzór jasnych skupisk i słabszych obszarów w Tycho. Co spowodowało tę gęstwinę węzłów w następstwie wybuchu? Czy to sama eksplozja spowodowała te zbitki, czy też było to coś, co wydarzyło się później?
Najnowsze zdjęcie Tycho z Chandry dostarcza wskazówek. Aby uwypuklić zbitki na obrazie i trójwymiarową naturę Tycho, naukowcy wybrali dwa wąskie zakresy energii promieniowania rentgenowskiego, aby wyodrębnić materiał (krzem, zabarwiony na czerwono) oddalający się od Ziemi i zbliżający się do nas (również krzem, zabarwiony na niebiesko). Pozostałe kolory na obrazie (żółty, zielony, niebiesko-zielony, pomarańczowy i fioletowy) pokazują szeroki zakres różnych energii i elementów, a także mieszankę kierunków ruchu. Na tym nowym, złożonym obrazie, dane rentgenowskie Chandry zostały połączone z optycznym obrazem gwiazd w tym samym polu widzenia, pochodzącym z Digitized Sky Survey.
Image Credit: X-ray: NASA/CXC/RIKEN & GSFC/T. Sato
cb1e73d8-a80d-415e-be45-70dae974bb39

Zaloguj się aby komentować