Zdjęcie w tle
Kulfi_89

Kulfi_89

Praktykant
  • 3wpisy
  • 10komentarzy
#budownictwo #budowadomu
Wszyscy wrzucają podsumowania i wyliczenia. Ja zaś na początku drogi inwestora chciałbym uniknąć wielu nieprzyjemności, które zapewne wielu z was miało. Czy może ktoś rzucić okiem na rzut parteru i podpowiedzieć coś, może wytknąć? Obecnie myślę nad sensownością drzwi bocznych/technicznych w garażu oraz wielkością oraz wysokością okna w salonie.
16621c81-4a6f-4ac8-b3eb-7e1d48d798e2
29
GazelkaFarelka

@Kulfi_89 Widzę, że w projekcie nie masz połowy mebli.

Zaplanuj ustawienie WSZYSTKICH mebli orientując się, jakie mają wymiary te meble, które będziesz chciał mieć.

Żeby potem się nie okazało, że "kurdę mogliśmy ścianę wymurować 30 cm dalej"

bar-gor

@Kulfi_89 - chyba garaż za mały pomiędzy ścianą a samochodem powinno być 1m.Jak zgromadzisz w garażu trochę gratów to skończysz że jeden samochód będzie stał w garażu a drugi na zewnątrz


-hol i wiatrołap strasznie dużo miejsca zajmują @Kulfi_89 .jak musi tak zostać to bym je połączył tak jak ktoś pisał wyżej.


-rekuperacja nie wiem czy jest w kotłowni bo za mały obraz.Jeżeli tak to może na strych przenieś zyskasz miejsce w kotłowni.


-wyprowadź zasilanie do bramy i domofonu oraz do ogrodu,tarasu


-Wyprowadź wodę na zewnątrz jakiś kranik do podlewania czy mycia rąk


-spadek w garażu i kratkę przed garażem na brudy z garażu jak będziesz mył podłogę lub śnieg puszczał z samochodu.

Kulfi_89

@bar-gor Pytnie jak rekuperacja będzie się sprawowała na strychu, który będzie nieogrzewany. Wiem, że producenci specyfikują, w przedziale jakich temperatur może pracować, jednak im cieplej to zakładam tym lepiej.

Kulfi_89

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i wiadomości. By nie zostawiać was bez odpowiedzi spieszę z informacją co następuje. Powtórnie z połowicą usiedliśmy do projektu i wystosowaliśmy prośbę o naniesienie następujących zmian:


1. Zastosowanie drzwi zewnętrznych pojedynczych (bez naświetli) o szerokości 100cm

2. Przesunąć drzwi od ŁAZIENKA 1 bliżej środka by przearanżować wnętrze. Przenieść umywalkę na lewą ścianę ( naprzeciwko ubikacji) po prawej ubikacja bez zmian, a na wprost duzy prysznic. W obecnej konfiguracji duży prysznic nie sprawdzi się. Pytanie jednak czy jest to wykonalne?

3. Największa zmiana to cały układ kuchni, holu i wiatrołapu analogicznie do obrazka poniżej (to jest z Kordian ATU - podobny projekt). Chcielibyśmy spiż zamienić z wnęką na lodówkę, wydłużyć kuchnie (cały dom) by zlikwidować podcień, dalej bez okna narożnego ale już wtedy wiedząc że szafek wiszących nie będzie to okno zwiększyć do maksymalnej rozsądnej wielkości (200cm ?)

4. Mając tak wydłużony dom zastanawiamy się więc dalej nad oknem w salonie. Albo zostawiamy jak jest w projekcie, albo szeroki fix do ziemi ( jakie wymiary?)

5. Zrezygnować z drzwi bocznych garażowych i zostawić jedno okno. Pytanie czy wyśrodkować czy zostawić jedno po prostu jak jest?

6. Na tą chwilę chciałbym by taras był odrobinę większy, tj. wystawał poza obrys dachu. Czy wylewać to już na wstępnym etapie budowy?

7. Czy w związku z tym, że nie planujemy budować kominów ( ogrzewanie PC i brak kominka )to powinniśmy to uwzględnić w projekcie fundamentów?

2c100089-e9ee-470e-b85f-b7cd2f9667e4

Zaloguj się aby komentować

Widzę tu wielu doświadczonych przez życie (budowę), więc zakładam, że podzielicie się wiedzą.

Mianowicie, czy z doświadczenia polecilibyście instalacje pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem (pionowym) przy budowie domu czy jednak powietrze-woda? Czym się kierować przy wyborze oprócz zasobności portfela?
#budownictwo
8
Kulfi_89

Bardzo dziękuję wam za konstruktywne odpowiedzi i komentarze.


W takim razie czy chcielibyście się podzielić modelami które posiadacie w swoich instalacjach?

NIe mam wielu wymagań oprócz faktu, że dobrze jak by model "nie był oporny" na współpracę/komunikację z systemami innych producentów.

GazelkaFarelka

Jak liczyliśmy w trakcie budowy domu, za wymiennik poziomy musielibyśmy zapłacić 25k, gdzie sama pompa powietrzna, zbiornik, cały osprzęt na gotowo z montażem to było 25k. A różnica na ogrzewaniu przy naszym małym energooszczędnym domu wtedy wychodziła by 500 zł rocznie. Teraz z 900 zł. Ponad 25 lat zwrotu i to przy obecnych wysokich cenach prądu.

GazelkaFarelka

Weź projekt domu pasywnego, nie żałuj na rekuperację, ważne żeby ograniczać straty ciepła bo to one odpowiadają za koszty ogrzewania. Pompa ciepła powietrzna styknie. My mamy Panasonic Aquarea 7kW.

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem